Luksusowy dom pod miastem - cechy nowoczesnych willi

W segmencie luksusowych nieruchomości mieszkaniowych można zaobserwować popyt na wielkopowierzchniowe wille, o zróżnicowanej charakterystyce i lokalizacji. Architekci skłaniają się tutaj ku projektowaniu obiektów, które są zespolone z otoczeniem przyrody. Wyraża się to zarówno w projekcie samej bryły, jak i przy wykorzystaniu wielkopołaciowych przeszkleń, które podkreślają luksus budynku oraz dodają mu prestiżu. Inwestorzy mają coraz większe wymagania i oczekują zindywidualizowanych rozwiązań. Na szczęście dzięki dostępności najnowszych technologii, szerokiego wyboru materiałów oraz stale rozwijających się trendów architektonicznych, możliwa jest realizacja najbardziej wymagających projektów willi o wysokim standardzie wykończenia – takich jak wille i rezydencje HOMEKONCEPT. 🙂

Projekty nowoczesnych willi i rezydencji

Willami lub też rezydencjami nazywane są większe domy jednorodzinne z dużym ogrodem. W zależności od indywidualnych preferencji inwestora oraz fantazji architekta, mogą przybierać zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne, wyrafinowane formy. Zakup projektu luksusowego domu jednorodzinnego w stylu willi, nie wynika jedynie z chęci zainwestowania w nieruchomość, ale także w komfort i bezpieczeństwo całej rodziny.

O wartości nowoczesnych rezydencji decydują:

  • stosunkowo duży metraż,
  • zastosowanie nowoczesnych technologii zmniejszających koszty,
  • dodatkowe udogodnienia jak np. basen czy sauna,
  • funkcjonalne i przestronne tarasy,
  • ale także kryteria lokalizacyjne.

Najbardziej pożądane są działki w dzielnicach centralnych oraz im pobliskich, czyli dobrze skomunikowanych z centrami miast. Alternatywą są grunty umiejscowione poza głównymi aglomeracjami, cieszące się zainteresowaniem osób, które marzą o budowie swojego domowego królestwa z dala od miejskiego zgiełku.

Taras widokowy w projekcie rezydencyjnym HOMEKONCEPT 41 – cechy nowoczesnych willi
Projekt willi HomeKONCEPT 41 – malowniczy widok z tarasu.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Osoby zdecydowane na budowę domu jednorodzinnego coraz częściej decydują się na zakup parceli położonych w niewielkiej odległości od terenów zielonych. To stwarza idealne warunki lokalizacyjne dla nowoczesnych willi, które jak żaden inny obiekt, nie posiadają tylu efektownych przeszkleń, eksponujących widok na piękny krajobraz.

Nowoczesna rezydencja, czyli… ?

Nowoczesna willa to manifest nowoczesności wyrażony za pomocą prostych form, szlachetnych materiałów, funkcjonalnego wyposażenia oraz minimalistycznego wystroju. Duży nacisk kładzie się także na układ funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń, który umożliwia płynne poruszanie się pomiędzy strefą dzienną i prywatną. Wszystko to z myślą o właścicielach ceniących sobie ponad wszystko wygodę oraz design na najwyższym poziomie.

Przestronny salon z antresolą w gotowym projekcie ekskluzywnej rezydencji HOMEKONCEPT 74 – cechy nowoczesnych willi
Przykład ekskluzywnego wystroju wnętrza willi HomeKONCEPT 74.

Racjonalne podejście do użytkowania energii wraz z dbałością o ekologię nie jest już rozpatrywane jako trend, a obowiązek, który za kilka lat stanie się standardem we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dlatego znaczną część nowoczesnych willi stanowią domy energooszczędne, które wyróżniają się niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym. W praktyce oznacza to, że budynek nie przekracza granicznej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię, która służy do ogrzewania, wentylacji, podgrzewania wody i chłodzenia. Energooszczędne budynki uznawane są za przejaw nowoczesności – są korzystne dla naszych portfeli, jak i dla środowiska naturalnego.

Przeszklenia, czyli dom otwarty na światło

Panoramiczne przeszklenia wpuszczają do domu więcej naturalnego światła, dzięki czemu wnętrze wydaje się optycznie większe. Co prawda powierzchnie użytkowe w nowoczesnych willach są wystarczająco przestronne, jednak żadne sztuczne źródło światła nie dorówna jakością światłu dziennemu, którego nigdy nie za wiele. Świetnie obrazuje to wnętrze projektu domu HOMEKONCEPT 64, w którym liczne przeszklenia pięknie doświetlają reprezentacyjną strefę dzienną willi.

Reprezentacyjny salon w projekcie luksusowej rezydencji HOMEKONCEPT 64 – cechy nowoczesnych willi
Projekt HomeKONCEPT 64 – maksymalnie doświetlony salon z efektownymi przeszkleniami.

Warto zaznaczyć, że zastosowanie dużych okien umożliwia pozyskanie energii cieplnej ze słońca, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Aby tak się stało kluczowy jest tu jednak projekt domu – energooszczędny, z oknami o odpowiednich parametrach izolacyjności. Przeszklenia funkcjonują także jako elementy dekoracyjne, które podkreślają walory estetyczne bryły i nadają jej wyjątkowego charakteru. Nie bez znaczenia jest także fakt, że naturalne światło wywiera olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Idealny układ funkcjonalny

Funkcjonalne wnętrze to takie, które uwzględnia potrzeby domowników – w końcu przestrzeń do życia powinna być ich odzwierciedleniem. Odpowiednie zlokalizowanie dziennej strefy reprezentacyjnej i prywatnej, inteligentny podział przestrzeni, przestrzeganie zasad ergonomii oraz projekt optymalnego oświetlenia to czynniki, które zagwarantują, że każdy domownik będzie czuł się w swoim domu swobodnie i komfortowo. W przypadku willi piętrowych podział na strefy jest jeszcze łatwiejszy – miejscem odcięcia stref są schody, które prowadzą na piętro lub użytkowe poddasze, zaadaptowane na strefę prywatną. Ogólnodostępny parter tworzy strefę dzienną, którą warto się pochwalić!

Nowoczesna rezydencja homekoncept 13 en - widok na drewniane schody dywanowe.
Projekt HOMEKONCEPT 13 en – schody oddzielające strefę dzienną od prywatnej.

Reprezentacyjna strefa dzienna

W nowoczesnych willach strefę reprezentacyjną tworzy przestronna strefa dzienna, w której kuchnia płynnie łączy się z jadalnią i salonem. Wszystkie te trzy obszary są zaprojektowane w taki sposób, aby przenikały się oraz współgrały ze sobą, co pięknie ilustruje wizualizacja projektu HOMEKONCEPT 60. Przestrzeń robocza kuchni jest zazwyczaj dyskretnie schowana, natomiast na pierwszy plan wysuwa się przestrzeń wypoczynkowa, służąca do komfortowego wypoczynku i przyjmowania gości. Odczucie przestrzeni potęgują efektowne przeszklenia, które eksponują widok na ogród.

Strefa dzienna z antresolą w projekcie nowoczesnej rezydencji HOMEKONCEPT 60 – jakie są cechy willi
Reprezentacyjna strefa dzienna z dwukondygnacyjnym oknem – projekt willi HomeKONCEPT 60.

Taras z widokiem na ogród

Na marzenie o własnym domu składa się także chęć posiadania ogrodu. Ogród to miejsce, w którym każdy może stworzyć swój własny przydomowy krajobraz. Obserwowanie zmienności pór roku na przebarwiających się liściach, niezapowiedziane wizyty różnych gatunków ptaków, czy też przyglądanie się promieniom zachodzącego słońca – to wszystko wzbudza u domowników zachwyt i relaksuje.

Taras z pergolą z projekcie parterowej willi HOMEKONCEPT New House 718 wariant 1
Projekt HOMEKONCEPT 55 – taras ze strefą wypoczynkową.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Uzupełnieniem posesji, które łączy zalety zarówno domu i ogrodu jest taras, nazywany także “letnim salonem”. Sytuuje się go zazwyczaj od strony południowo-wschodniej lub zachodniej na tyłach domu. Wyposażenie tarasu jest uzależnione od jego wielkości. W przypadku powierzchni przekraczającej 20 m2, przestrzeń można podzielić na dwie strefy – jadalnianą i wypoczynkową jak m.in. w projekcie HOMEKONCEPT 83. Można do tego wykorzystać np. pergolę, po której będą wspinały się pnące rośliny. Warto pamiętać także o dodatkowych elementach dekoracyjnych jak m.in. donice z kwiatami, lampiony czy też latarenki, które pomogą stworzyć jeszcze bardziej nastrojowy klimat.

Duży taras z dekoracyjną pergolą w projekcie domu HOMEKONCEPT 83 – cechy nowoczesnych willi
Przestronny taras z podziałem na strefy z projektu HomeKONCEPT 83.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Domowa strefa relaksu

Osoby dysponujące parcelą o dużej powierzchni mogą pozwolić sobie na wybudowanie przydomowego basenu, który podnosi prestiż inwestycji. Zwłaszcza w upalne dni czy też letnie wieczory, relaks we własnym basenie to dla niejednego spełnienie marzeń.

Dla przydomowej strefy basenowej idealnym miejscem jest nasłoneczniony obszar zlokalizowany blisko willi – jest to istotne ze względu na możliwość podłączenia się do instalacji wodnej i elektrycznej. Odpowiednie nasłonecznienie z kolei zapewni podgrzewanie wody w basenie, bez konieczności używania podgrzewacza basenowego. Warto zaznaczyć, że aby wybudować basen stacjonarny o powierzchni większej niż 30 m2, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Nie da się ukryć, że tego rodzaju inwestycja jest kosztowna, dlatego dobrze jest skonsultować ją ze specjalistą, dzięki czemu unikniesz podjęcia błędnych decyzji. O tym czy warto inwestować w basen w ogrodzie przeczytasz więcej w artykule >> Dom z basenem.

Domowe SPA – sauna z jacuzzi w projekcie luksusowej rezydencji HOMEKONCEPT 74
Relaksacyjna strefa SPA z sauną w projekcie HomeKONCEPT 74.

Niektóre luksusowe wille, jak np. HOMEKONCEPT 74 są wyposażone także w domowe SPA. Jest to nic innego, jak dodatkowa strefa kąpielowa, która może być wyposażona m.in. w saunę, jacuzzi oraz wygodne leżanki. Wszystkie te elementy kojarzą się z filozofią wellness i pozwalają wznieść domowy relaks na wyższy poziom. W dowolnym momencie można rozkoszować się chwilą głębokiego relaksu – i to bez wychodzenia z domu!

Luksusowe życie w domu willowym

Nowe tendencje w projektowaniu domów oraz wnętrz pojawiają się każdego roku. Niektóre z nich to tymczasowe trendy, które bardzo szybko są zastępowane przez nowe. Każdy architekt wie, jak łatwo ulec presji mody, jednak prawdziwą sztuką jest wybranie takich rozwiązań, które są ponadczasowe (zadomowią się na dłużej, niż tylko na kilka sezonów), a oprócz tego odzwierciedlają indywidualne potrzeby i osobowość domowników.

Nowoczesne wille HOMEKONCEPT wyróżniają duże przeszklenia, szlachetne materiały wykończeniowe oraz wyjątkowa architektura. Budynki te bez względu na zastosowaną konwencję estetyczną, przypadną do gustu sympatykom dużych przestrzeni oraz oryginalnych rozwiązań projektowych. Nowoczesne technologie oraz materiały dają naszym architektom szerokie możliwości zastosowań, dzięki czemu powstają luksusowe realizacje, które jak widać spełniają oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

Luksusowa rezydencja pod miastem HOMEKONCEPT 37 – cechy nowoczesnych willi
Zachwycająca realizacja nowoczesnej willi HomeKONCEPT 37 wykonana przez firmę New-House.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie