Pomysł na taras w nowoczesnym domu

Kto z nas nie marzy o własnym tarasie? Kwitnącym milionem kwiatów, romantycznie oświetlonym lampionami, z wygodnymi meblami... I z widokiem, przy którym filiżanka kawy jest tylko małym dodatkiem do szczęśliwych poranków spędzonych w jego przestrzeni. Wielu z nas śni o takim salonie na świeżym powietrzu i to fakt. :) Dlatego wychodząc naprzeciw tym marzeniom, w projektach HOMEKONCEPT przydomowy taras jest stałym elementem, perfekcyjnie przemyślanym i dopasowanym do Waszego codziennego życia.

Nowoczesna stodoła projekt HOMEKONCEPT 99 - widok na aranżację tarasu i basen w ogrodzie.

Aranżacja tarsu i ogrodu w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 99.

Gdzie ulokować przydomowy taras?

Taras to miejsce kojarzące się z pełnym relaksem i odpoczynkiem. Dobrze więc, by dostęp do niego był maksymalnie ułatwiony, a główny taras znajdował się dosłownie o krok od strefy dziennej.

Najczęstszą lokalizacją przydomowego tarasu jest południowo-zachodnia cześć działki. Wszystko po to, by móc korzystać z niego aż do późnego wieczora, a przy tym cieszyć się obecnością słońca.

Główny taras przeważnie znajduje się na poziomie parteru domu i jest łącznikiem wnętrza domu z ogrodem. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to jedyna opcja! Oprócz tarasu głównego, otwartego i dostępnego dla wszystkich gości, w nowoczesnych projektach domów proponuje się tarasy prywatne, sąsiadujące z sypialniami domowników. Lokalizuje się je zarówno na parterze jak i na piętrze domu, co jest niesamowicie atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy prywatność cenią sobie najbardziej. :)

Taras na piętrze z widokiem na jezioro - aranżacja z hamakiem i designerskimi meblami tarasowymi - HOMEKONCEPT 74

Kameralny taras na piętrze z pięknym widokiem – projekt HOMEKONCEPT 74.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Konstrukcja wymarzonego tarasu

O konstrukcji tarasu, oprócz efektu wizualnego, decyduje kilka czynników. Pierwszy to ukształtowanie działki. Jeśli dysponujemy działką płaską mamy dowolność w wyborze konstrukcji tarasu. Sprawdzi się tutaj zarówno taras na gruncie i na podkonstrukcji. W przypadku działek pochylonych łatwiej wykonać taras na podkonstrukcji lub dystansach. Oczywiście możliwe jest wykonanie odpowiedniej niwelacji terenu - zebranie nadmiaru lub dowiezienie brakującej ziemi - ale jest to bardziej pracochłonne.

Na podkonstrukcji najlepiej sprawdzą się tarasy drewniane lub z desek kompozytowych. W takim przypadku wykonuje się betonowe fundamenty podtrzymujące legary, do których następnie przykręca się deski. Fundamenty można wylać z betonu lub zastosować gotowe prefabrykowane elementy. Rozstaw podpór zależy od przekroju legarów lub belek. Deski tarasowe mocuje się do legarów za pomocą wkrętów lub ukrytego systemu montażu. Podobnie wygląda sposób wykonania tarasu z desek kompozytowych - na rynku dostępne są całe systemy obejmujące deski tarasowe, legary, deski wykończeniowe, elementy montażowe i wykończeniowe.

Taras pod zadaszeniem z kuchnią i stołem jadalnianym - HOMEKONCEPT 86

Narożny taras z zadaszeniem wykończony deskami – projekt HOMEKONCEPT 86.

Kiedy do „pokonania” nie mamy bardzo dużych wysokości, możemy wykonać taras na dystansach. Regulowane dystanse mają wysokość od 0,5 do prawie 100 cm. Układa się je na utwardzonym podłożu lub wylewce betonowej. Jest to rozwiązanie, które pozwala zminimalizować mostki liniowe powstające przy oknach tarasowych. Na dystansach najlepiej sprawdzą się płyty tarasowe. Dystanse powinny podpierać wszystkie narożniki płyty, a w przypadku większych formatów stosuje się dodatkowe podpory na środku.

Aranżacja tarasu z roślinami w betonowych donicach - HOMEKONCEPT 28

Narożny taras pod belkowaniem HOMEKONCEPT – projekt HOMEKONCEPT 28.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

W przypadku tarasów drewnianych i układanych z płyt na dystansach, niewątpliwą zaletą jest możliwość ułożenia tarasu w poziomie. Wody opadowe odprowadzane są przez szczeliny pod wykończenie tarasu i tam zbierane. Takiego efektu nie uda się uzyskać w przypadku kostki brukowej i płyt układanych na podbudowie z kruszywa czy płytek przyklejanych do wylewki. Te ostatnie w naszym klimacie cechują się najmniejszą trwałością (duża ilość cyklów zamarzania i odmarzania). Mimo najlepszych chęci wykonawców często można spotkać popękane lub poodklejane płytki. Na tarasach na podbudowie z kruszywa konieczne jest wyprofilowanie spadków do odprowadzenia wód opadowych. Wody mogą być odprowadzane powierzchniowo na nieutwardzone grunty (trawniki, rabaty, itp.) lub za pomocą koryt odwadniających czy wpustów do kanalizacji deszczowej. Bardzo dobrym zwyczajem jest zbieranie deszczówki do celów użytkowych w ogrodzie – ale dzisiaj nie o tym. :)

Zachodzące słońce na tarasie - przytulna aranżacja tarasowa ze stołem - HOMEKONCEPT 89

Nowoczesny taras w projekcie domu HOMEKONCEPT 89.

Wykończenie tarasu – jaki materiał wybrać?

Wybór odpowiedniej konstrukcji tarasu obliguje nas do wyboru rodzaju wykończenia, ale w każdej z dostępnych grup, możliwości jest bardzo wiele.

Na taras drewniany świetnie sprawdzą się deski tarasowe firmy Komplex Market. Szczególnie w przypadku drewna wybór odpowiedniego materiału ma olbrzymie znaczenie w odniesieniu do trwałości, stabilności oraz komfortowego użytkowania. Przed zakupem drewna warto przeanalizować na jakie czynniki narażony będzie nasz taras oraz w jaki sposób planujemy go użytkować. Najczęściej wybierane gatunki drewna to świerk lub modrzew, ale warto zwrócić uwagę na serię Thermory. Jest to materiał poddany specjalnej modyfikacji termicznej, która sprawia że drewno jest znacznie bardziej trwałe i stabilne wymiarowo. Wyróżnia się dwie klasy trwałości takiego drewna: 20-25 lat i powyżej 25 lat. Deski tarasowe Thermory są odporne na biodegradację, dlatego nie wymagają dodatkowej impregnacji. Kiedy chcemy odświeżyć kolor lub zmienić barwę drewna wystarczy je zaolejować. Na tarasy świetnie nadają się deski gładkie lub ryflowane. Możemy wybierać spośród wielu szerokości, kształtów, struktur, usłojenia oraz barw. Wybarwienie możemy dopasować do kolorystyki naszego domu dzięki olejom do drewna. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone!

Drewniany taras przy nowoczesnym domu letniskowym HOMEKONCEPT 84 DL.

Taras w domu letniskowym HOMEKONCEPT 84 dl wykończony deskami modrzew syberyjski RelaxWood od Komplex Market.

Alternatywnym materiałem dla drewna są deski kompozytowe. Jest to materiał dedykowany dla osób marzących o klimatycznym drewnie, a zarazem o bezobsługowym materiale, który nie będzie wymagał dodatkowych działań. Materiał ten cechuje się podwyższoną odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, trwałością oraz utrzymaniem walorów estetycznych przez lata.

Drugą grupą materiałów wykończeniowych są płyty tarasowe. Do ułożenia na dystansach można wykorzystać płyty betonowe, gresowe (odpowiedniej grubości min. 2 cm), ale również płyty z naturalnego kamienia. Ich lekko surowy, minimalistyczny wygląd świetnie wpasuje się do domów o prostej, geometrycznej bryle – tak jak HOMEKONCEPT 95 A.

Ultranowoczesny dom z dachem bez okapu z betonowym tarasem - HOMEKONCEPT 95 A

Minimalistyczny taras w domu HOMEKONCEPT 95 wykończony płytami betonowymi.

Zarówno płyty betonowe jak i kamień naturalny układać można również na podbudowie z kruszywa. Wtedy otwiera się przed nami nieskończoność barw, faktur, wzorów i formatów. Ograniczać nas może tylko wyobraźnia. A inspiracje znajdziesz z pewnością u naszego partnera - hurtowni kamienia EL-POL.

El Pol - kamień dla Twojego HOMEKONCEPT - rabat

Taras z belkowaniem czy dobrze zadaszony?

Oczywiście taras to nie sama podłoga. W domach HOMEKONCEPT miejsce wypoczynku zazwyczaj podkreślone jest ozdobnym belkowaniem, które pełni funkcję dekoracyjną i podkreśla nowoczesny charakter naszych projektów.

Piękny taras z belkami - HOMEKONCEPT 83

Dekoracyjne belkowanie zamiast dachu – taras w HOMEKONCEPT 83.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Przez belkowany dach dyskretnie wpadają promienie słońca, a gra światła i cienia tworzy w tarasowej przestrzeni niepowtarzalny klimat. To słoneczne dzieło sztuki! :) Do wykonania belkowania HOMEKONCEPT fantastycznie sprawdzą się aluminiowe profile Fello. Dostępne są one u naszego partnera w wielu kolorach i strukturach, więc bez problemu dobierzesz kolor idealny do swojego domu. Co ważne: w odróżnieniu od belek drewnianych, profile Fello nie wymagają konserwacji, więc są praktycznie bezobsługowe.

Relaks na tarasie przez cały rok - pergola w HOMEKONCEPT

Jeśli pragniemy korzystać z tarasu także przy mniej sprzyjającej aurze, warto rozważyć zadaszenie funkcyjne. Wyjątkowym rozwiązaniem w dziedzinie zadaszeń jest bioklimatyczna pergola lamelowa z otwieranym dachem Suntech. Wykonana z wysokiej jakości aluminium, gwarantuje trwałość i piękny wygląd przez lata.

Inteligentna Pergola Suntech w projekcie domu HOMEKONCEPT

Obrotowe lamele na dachu pergoli Suntech.

Dach pergoli to tak naprawdę obrotowe lamele, które po zamknięciu tworzą szczelne zadaszenie. W piękny dzień lamele można rozsunąć i cieszyć się błękitem nieba. Warto wspomnieć, że sterowanie automatyczne chroni nasz taras i meble nawet wtedy kiedy nie ma nas w domu! Pergolę dodatkowo można wyposażyć w system wbudowanego oświetlenia i głośników, a nawet ogrzewanie podczerwone. Dodatkowymi elementami pergoli mogą być różnego typu przesłony boczne, szklane lub w formie żaluzji. Przesłony mogą pełnić funkcję przepierzenia, chronić przed wiatrem i odgradzać od sąsiadów. Mogą też stworzyć prawdziwe przedłużenie wnętrza naszego domu i przyjąć formę ogrodu zimowego. Z takiego tarasu możemy korzystać przez cały rok i przy każdej pogodzie – nawet tej mniej sprzyjającej. Specjalnie dla właścicieli domów HOMEKONCEPT, marka Suntech przygotowała fantastyczną promocję, która trwa do końca czerwca 2022.

Szczegóły poznasz klikając w grafikę poniżej >>

Promocja Inteligentne Pergole Suntech - HOMEKONCEPT

Jak urządzić nowoczesny taras?

Aranżacja tarasu to kolejny ważny element w przygodzie zwanej WYMARZONY DOM. Powinna być ona w pełni spójna z wnętrzem, tak by natura i nastrojowy klimat przenikały do środka domu i tworzyły harmonijną całość. By uzyskać taki efekt, niebywałą pomocą okażą się propozycje aranżacji tarasowych, które nasi projektanci tworzą dla każdego z domów HK. Możesz je odtworzyć 1:1, możesz zaczerpnąć inspiracje i wykorzystać pojedyncze elementy... wszystko zależy tak naprawdę od Twoich osobistych preferencji i stylu strefy dziennej, którą chcesz przedłużyć poza ściany domu.

Piękny taras z fotelem typu kokon - HOMEKONCEPT 31

Aranżacja nowoczesnego tarasu – projekt HOMEKONCEPT 31.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

By cieszyć się pięknym tarasem wystarczy kilka elementów. Wygodne meble, na których zanurzysz się w poduszkach, by móc zaczerpnąć świeżego powietrza. Do tego prosty, minimalistyczny stolik, kilka lampionów, ulubione rośliny. I funkcjonalny taras gotowy! Oczywiście nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń, więc niech poniesie Cię fantazja. To przecież TWÓJ wymarzony taras. :)

Szukając swojego tarasowego stylu odwiedź nasz sklep HOMEKONCEPT.shop i sprawdź jakie wyposażenie zaproponują Ci nasi łowcy designu z HOMEKONCEPT.shop. Zakładka OGRÓD skrywa w sobie najlepsze tarasowe wybory!

A teraz czekamy wspólnie. Bo już za moment znowu będziemy mogli rozgościć się na Waszych kwitnących WIOSNĄ tarasach. Jeszcze tylko chwila...

Doradca techniczny HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.