Oświetlenie zewnętrzne domu i tarasu

Kiedy zapada zmrok, dom i ogród wcale nie muszą znikać z pola widzenia. Wystarczy odpowiednio zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne, dzięki któremu teren Twojej posesji ukaże Ci się w zupełnie innym świetle. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne domu nadaje fasadzie i ogrodowi niebywałego charakteru, podkreśla walory posesji oraz buduje atmosferę gościnności. Ale jest to także kwestia bezpieczeństwa domowników. Funkcjonalne oświetlenie domu sprawi, że także wieczorem będziesz mógł bezpiecznie poruszać się po terenie swojej działki. Aby tak się stało, szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie miejsc takich jak podjazd, ścieżki czy taras.

Oświetlenie zewnętrzne - bogactwo możliwości

Rynek oferuje bogaty wybór oświetlenia zewnętrznego, które z łatwością można dopasować do stylu domu i ogrodu. Zarówno kinkiety i lampy stojące montowane na zewnątrz budynku, są produkowane w kilku wersjach w tej samej serii wzorniczej, dzięki czemu zróżnicowane oprawy można dobrać w taki sposób, aby były ze sobą spójne stylistycznie. Popularnością cieszą się także kinkiety wpuszczane w murek lub kostkę brukową, które oprócz funkcji dekoracyjnej mają za zadanie podświetlić schody i ścieżki oraz tzw. naświetlacze, czyli lampy z ruchomą głowicą umożliwiającą skierowanie światła w dowolne miejsce. Oprawy tego typu z powodzeniem obejmują swoim zasięgiem fasady budynków, a także podjazdy czy chodniki.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrznej strefy domu HOMEKONCEPT 90
NOWOCZESNE KULE LED W OGRODZIE HOMEKONCEPT 90.

Dobór lamp

Każdy z elementów oświetlenia zewnętrznego ma inne zastosowanie. Wśród nich wyróżnić można m.in. słupki ogrodowe zlokalizowane wzdłuż alejek lub chodnika, które mają za zadanie odpowiednio oświetlić ścieżki, czy też kinkiety oświetlające elewację. Do pełnej gamy oświetlenia zewnętrznego zaliczamy:

  • kinkiety i lampy ścienne - mocowane bezpośrednio do ściany,
  • słupki i lampy stojące - o wysokości do 0,5 m, rozmieszcza się je wzdłuż ścieżek lub też podświetla nimi dekoracyjne nasadzenia,
  • kolumny oświetleniowe lub latarnie - słupki wysokości 2-3 m umieszczane na solidnym fundamencie. Można dopasować je wysokością oraz formą do roślinności w ogrodzie,
  • naświetlacze lub reflektory - umożliwiają precyzyjne skierowanie światła w dowolnym kierunku. Można nimi oświetlić zarówno bryłę domu, jak i mniejsze elementy architektury ogrodowej czy rabaty kwiatowe,
  • lampy najazdowe - okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Montowane w nawierzchniach ścieżek, podjazdów, schodów oraz do podświetlania oczek wodnych. Są wodoszczelne, odporne na nacisk i uderzenia,
  • solarne kule ogrodowe - nie wymagają podłączenia ani ładowania, czerpią energię z promieni słońca. Najbardziej efektownie komponują się w towarzystwie kilku sztuk o zróżnicowanej wielkości.

Źródła światła

Oświetlenie zewnętrzne powinno być wodoszczelne i trwałe, ponieważ jest narażone na działanie czynników pogodowych. Dobrze, żeby cechowało się także wysokim stopniem energooszczędności. Najtańsze są tradycyjne żarówki, które mogą przybierać formę szkła przezroczystego, matowego lub opalizowanego. Do energooszczędnych alternatyw zaliczamy:

  • świetlówki kompaktowe - mogą dawać światło o różnej barwie (od chłodnej, po ciepłobiałą),
  • halogeny - wykonane z żaroodpornego szkła kwarcowego. Dają światło o ciągłym widmie, bez migania i efektu stroboskopowego,
  • diody LED - najnowsza generacja źródeł światła - najbardziej ekonomiczna w eksploatacji, a dodatkowo wyjątkowo odporna na wysokie i niskie temperatury,
  • ogniwa słoneczne - nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, zasilane przez ładowanie akumulatora na słońcu.

Klimatyczne oświetlenie tarasu w HOMEKONCEPT 92
Przytulny taras z nowoczesnym oświetleniem - projekt domu HOMEKONCEPT 92.

Jak oświetlić taras?

Taras to jedno z tych szczególnych miejsc w każdym domu, które domownicy cenią sobie najbardziej. Jakie oświetlenie tarasu wybrać, żeby móc cieszyć się przytulną atmosferą nawet w późnych godzinach nocnych? Urokliwym uzupełnieniem dla standardowego oświetlenia zewnętrznego tarasu są lampki LED w formie dekoracyjnych sznurów czy girland świetlnych, które dają efekt subtelnie rozproszonego, punktowego oświetlenia. Z ich pomocą taras może zyskać zarówno romantyczny, jak i relaksujący wymiar. Nie można zapomnieć także o lampkach solarnych, które są bardzo chętnie wykorzystywane podczas sezonowych aranżacji. Choć dają delikatne i przytłumione światło, w niezwykle urokliwy sposób mogą doświetlać zasadzenia donic umieszczone w przestrzeni tarasu.

Planowanie instalacji elektrycznej pod oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne domu i tarasu powinno być przemyślane odpowiednio wcześnie, aby móc wdrożyć je na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej. A zatem, pierwszą kluczową kwestią jest rozmieszczenie oświetlenia, kolejną zaś wybranie stylu elementów oświetleniowych, które wraz z bryłą domu oraz wykończeniem elewacji stworzą estetycznie spójny całokształt.

Dla nowoczesnych realizacji architektonicznych poleca się oświetlenie o neutralnej tonacji, w formie minimalistycznych czy geometrycznych kinkietów. Świetnie sprawdzą się także elementy oświetleniowe wykonane ze stali lub metalu. Z kolei projektom czerpiącym z tradycji, dedykuje się oświetlenie utrzymane w ciepłych tonacjach, które formą nawiązują do klasycznych form lamp i kinkietów.

Rodzaje zasilania

W przypadku oświetlenia całorocznego najlepiej zdecydować się na modele z możliwością stałego zasilania prądem. Modele zasilanie energią słoneczną są ekologiczne i tanie, jednak nie znajdą zastosowania w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest stosunkowo krótki. Podobnie jest z oświetleniem na baterie, którego poza okresem letnim nie poleca się przechowywać poza zadaszeniem, chyba że są przeznaczone zarówno do stosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Lampiony i lampy zewnętrzne - nowoczesne oświetlenie domu
Nowoczesny ogród z nowoczesnym oświetleniem - HOMEKONCEPT 58.
autor projektu: arch. jacek niebieszczański

Instalacja elektryczna

Podstawa to zaprojektowanie instalacji przez elektryka z uprawnieniami oraz wybór oświetlenia zewnętrznego, które najlepiej podłączyć do oddzielnego obwodu chronionego dwoma rodzajami wyłączników: nadmiaro-prądowym i przeciwporażeniowym. Dlaczego instalacja powinna być przemyślana przed rozpoczęciem zaaranżowania ogrodu? Jest to jedyny sposób, aby uniknąć niepotrzebnego rozkopywania rabat czy trawnika. Trasy kabli zasilających odbiorniki elektryczne muszą być odpowiednio rozplanowane, aby instalacja nie kolidowała z korzeniami drzew, krzewów, oczkiem wodnym, czy też basenem.

Zasilanie

Od tego, czy oświetlenie ogrodowe będzie zasilane wysokim czy niskim napięciem, zależy dopuszczalna moc lamp oraz ewentualna możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń jak np. kosiarka czy grill. Na dużych posesjach, na których będą wykorzystywane liczne źródła światła, najbezpieczniej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V. Niskie napięcie 12 lub 24 V sprawdzi się wyłącznie na niewielkich działkach, dosłownie z kilkoma punktami oświetleniowymi.

Sterowanie oświetleniem

Lampy ogrodowo-tarasowe warto wyposażyć w czujniki, które umożliwiają sterowanie oświetleniem. Jednym z nich jest czujnik ruchu, który kontroluje określony obszar wokół lampy. Jeżeli w danej strefie czujnik zarejestruje ruch, lampa włączy się na zaprogramowany czas. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest czujnik zmierzchowy, który uruchamia lampę po zapadnięciu zmroku, a wraz z nadejściem dnia ją wyłącza. Ciekawym rozwiązaniem jest także włącznik z programatorem czasu, który włącza i wyłącza oświetlenie w porze zaprogramowanych godzin.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest instalacja inteligentna, zapewniająca pełną automatyzację. Można sterować nią niemalże z każdego miejsca, jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu. System inteligentnego oświetlenia z możliwością zdalnego sterowania to niebywały komfort i wygoda, nic więc dziwnego, że obecnie zauważa się coraz większe zainteresowanie możliwościami jakie daje jego montaż. Dzięki zaawansowanej technologii z pomocą urządzenia mobilnego można tworzyć spersonalizowane scenariusze oświetlenia, które są dostosowane do własnych potrzeb.

Podsumowanie

Oświetlenie zewnętrzne ma za zadanie ułatwić życie domowników i zapewnić im bezpieczeństwo. Najlepiej, jeśli przy okazji pełni także funkcję dekoracyjną oraz nie naraża nas na duże koszty energii. Dlatego przy wyborze warto kierować się zarówno estetyką produktów, jak i ich energooszczędnością.

Kontakt z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.