Kupić czy budować dom?

Każdy potrzebuje komfortowego miejsca do codziennej egzystencji. Pojawia się jednak pytanie, kupić czy budować dom? Oba rozwiązania mają oczywiście zarówno zalety, jak i pewne wady. Inwestor powinien mieć je wszystkie na uwadze, aby podjąć właściwą decyzję. Niektórzy nie są pewni, czy warto teraz budować dom, ceny mieszkań również cały czas rosną.

Nabycie nieruchomości i jej wybudowanie wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Każdy ma inne potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Trzeba wobec tego znaleźć złoty środek.

Kupować czy budować dom? – które rozwiązanie ostatecznie wybrać?

W pierwszej kolejności należy oszacować koszty budowy domu. Niektórzy decydują się na budowę systemem gospodarczym, inni powierzają realizację całości inwestycji firmie budowlanej. Trzeba liczyć się z tym, że wybudowanie domu jednorodzinnego to inwestycja, która pochłania sporo czasu i pieniędzy. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia i wiedzy budowlanej, to dość łatwo o popełnienie rozmaitych błędów. Musimy pamiętać również o dokumentacji projektowej. Niezbędne jest tutaj pozwolenie na budowę, mapy, wypisy, badania geologiczno-inżynierskie, odpowiedni projekt.

HOMEKONCEPT 79 - dom energooszczędny
HOMEKONCEPT 79 projekt domu
HOMEKONCEPT 79

Wizualizacja projektu HOMEKONCEPT 79

autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

HOMEKONCEPT 79 - kosztorys

W przypadku gotowego domu, który możemy kupić np. od dewelopera mamy znacznie mniej formalności do załatwienia. Nie trzeba na przykład starć się o uzyskanie pozwolenia na budowę, szukać podwykonawców do przeprowadzenia poszczególnych prac.

Wystarczy znaleźć nieruchomość, przystąpić do negocjacji ceny, przygotować i podpisać umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Deweloperzy najczęściej oferują już dom gotowe do wprowadzenia lub na ostatnim etapie budowy. Plus, który mamy z takiego rozwiązania jest taki, że wszystko można od razu sprawdzić, zobaczyć.

Budować dom czy kupić gotowy - próba porównania kosztów

Ceny nieruchomości zależą przede wszystkim od lokalizacji, metrażu, standardu wykończenia. Zakup domu w miejscowości oddalonej od większego miasta o kilka kilometrów to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy  zł za metr kwadratowy. Oczywiście do kupna nieruchomości należy jeszcze doliczyć koszty związane z wykończeniem wnętrz, aranżacją ogrodu, założeniem księgi wieczystej, skorzystaniem z usług notariusza. W przypadku domu o powierzchni 150 m2 pod Warszawą przyjdzie w sumie zapłacić około 1 000 000 zł (szacunkowe koszty z II połowy 2022 r.).

Z kolei budowa w domu wymaga zakupu działki, projektu, materiałów budowlanych. Niezbędne staje się także zatrudnienie ekipy budowlanej. Często do kosztów inwestycji należy doliczyć doprowadzenie mediów i uzyskanie wszystkich pozwoleń.

HOMEKONCEPT 95 projekt domu nowoczesnego

HOMEKONCEPT 95 - energooszczędny dom z dwuspadowym dachem

Budowa domu - zalety i wady

Do minusów samodzielnej budowy domu zaliczyć należy to, że samemu należy załatwiać wszystkie spraw formalne i wykonawcze. Budowa domu oznacza konieczność dopilnowania wszystkiego we własnym zakresie. Oczywiście jest to tzw. „problem nie problem”. Zawsze przecież można kupić działkę i wybudować dom z pomocą generalnego wykonawcy.

Zaletą budowy domu jest to, że możliwe staje się wybranie dowolnego gotowego projektu domu lub zlecenie architektowi indywidualnego projektu domu. Zarówno w jednym i drugim przypadku kupujemy projekt domu jednorodzinnego zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. W HOMEKONCEPT posiadamy gotowe projekty domów o różnym metrażu. Posiadamy kolekcję domów z poddaszem użytkowym, domy parterowe i z płaskim dachem i wiele innych. Jednak jeśli inwestor ma własny pomysł na dom albo jest właścicielem nietypowej działki np. działki ze spadkiem albo działki ze skarpą, istnieje także możliwość zaprojektowania domu i dopasowanie do swojej działki, upodobań lub pomysłu na dom. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli ktoś chce wybudować i urządzić nieruchomości jak najlepiej dopasowaną do prowadzonego stylu życia.

Kolejnym plusem wynikającym z samodzielnej budowy domu będzie duża decyzyjność odnośnie wyboru wyposażenia, na którą składają się między innymi okna, drzwi, podłoga. Inwestor dokładnie wie, jakie zostały użyte materiały budowlane, może zdecydować o ich jakości.

HOMEKONCEPT 81
HOMEKONCEPT 81 G2

Projekty domów nowoczesnych HOMEKONCEPT 81 oraz HOMEKONCEPT 81 G2

Kupno domu od dewelopera albo z rynku wtórnego - wady i zalety

Dom można kupić nowy, czyli od dewelopera, z rynku pierwotnego. Nieco innym rozwiązaniem jest nieruchomość używana, czyli z rynku wtórnego. W każdym przypadku są zarówno plusy, jak i pewne minusy. Dom od dewelopera to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużych możliwościach aranżacyjnych, chcących urządzić dom jednorodzinny zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Kolejną zaletą będzie ochrona interesów klienta na podstawie ustawy deweloperskiej. Sprzedający jest zobligowany do udzielenia gwarancji na wybudowaną nieruchomość. Jeszcze przed odbiorem technicznym można wskazać wszystkie błędy i wpisać je do protokołu zdawczo odbiorczego, po czym wymagać i usunięcia na koszt dewelopera.

Z kolei w ciągu kolejnych 5 lat użytkowania domu również przysługuje prawo do zgłoszenia wykrytych wad. Dla wielu inwestorów sporym plusem będzie także brak konieczności płacenia podatku PCC, którego wysokość wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Jak widać, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. W przypadkunowego domu nie trzeba przyjmować się remontami przez co najmniej kilka lat.

HOMEKONCEPT 97
HOMEKONCEPT 97 dom enrgooszczędny

Wizualizacja domu parterowego HOMEKONCEPT 97

W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba liczyć się z bardziej ograniczony wyborem, szczególnie w centrum miasta. Nierzadko zakup następuje na początkowym etapie inwestycji, przez co trzeba czekać parę lat na wybudowanie obiektu i wprowadzenie się. Niestety nierzadko z różnych powodów realizacja inwestycji wydłuża się o wiele miesięcy. Nigdy nie można również mieć pewności, jak będzie wyglądać dom po wybudowaniu. Różnie bywa też z jakością budowy, jeśli zostanie ona zbyt mocno przyspieszona. Nie można również przewidzieć wyglądu okolicy za kilka lat. 

Domy z rynku wtórnego mają najczęściej atrakcyjną lokalizację. Można mówić o rozwiniętej infrastrukturze, dostępie do rozmaitych obiektów handlowo-usługowych. Nie brakuje również terenów zielonych, plusem jest bezproblemowa komunikacja. Jeśli ktoś szuka domu gotowego do przeprowadzenia się, to warto zapoznać się z ofertami nieruchomości używanych. Można również wszystko dokładnie obejrzeć. Nie trzeba również martwić się diametralną zmianą okolicy w najbliższej przyszłości. Niestety zwykle trzeba przeprowadzić mniej lub bardziej kosztowne remonty. Dla wielu osób wadą będzie konieczność zaakceptowania standardu wykończenia. Nierzadko konieczne staje się wymienienie instalacji elektrycznych, gazowych, ogrzewania i kanalizacji. Pozbyć należy się również starego wyposażenia.

HOMEKONCEPT 82

HOMEKONCEPT 82 - nowoczesny projekt domu jednorodzinnego i energooszczędnego z płaskim dachem

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.