Kosztorys budowlany HOMEKONCEPT. Czy można na nim polegać?

Zapadła decyzja o tym, że budujesz dom! Ogłaszasz ją bliższej i dalszej rodzinie, znajomym i co słyszysz… „Dołóż drugie tyle!”. Wszyscy wokół przestrzegają Cię przed kosztami budowy domu i opowiadają o tym, że dom to „skarbonka bez dna”.

A jak wygląda rzeczywistość? Czy koszty budowy domu jednorodzinnego można przewidzieć? Czy kosztorysy przedstawione na stronie internetowej HOMEKONCEPT są realne i czy można na nich polegać? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Gotowy projekt domu homekoncept 100 - widok elewacji frontowej i wejścia do domu

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 100 można zamówić razem z kosztorysem i zestawieniem materiałów potrzebnych do budowy domu.

Czym jest Stan surowy zamknięty w projektach domów HOMEKONCEPT?

Decyzja zapadła, razem z rodziną chcesz zamieszkać w domu jednorodzinnym. Już wyobrażasz sobie te ciepłe wspólne wieczory na tarasie i sobotnie leniwe popołudnia przy kominku. Zaczynasz więc poszukiwania odpowiedniego projektu. Plan jest taki, że gotowy projekt domu musi spełnić wszystkie oczekiwania! Nie tylko Twoje ale i Twojej rodziny. Układ funkcjonalny musi zakładać prywatną strefę dla każdego domownika, do tego przestronna część dzienna, garaż i może jeszcze pomieszczenie gospodarcze, żeby było gdzie schować kosiarkę i opony do auta…

Po przeanalizowaniu wszystkich potrzeb, planów i marzeń, po wybraniu idealnego gotowego projektu domu, zaczynasz się zastanawiać ile to wszystko będzie kosztowało. Wertujesz fora, blogi, oferty biur projektowych, porównujesz koszty realizacji poszczególnych domów i pojawiają się pytania:

 • Dlaczego domy o bardzo podobnych gabarytach, niemal identycznej powierzchni i wizualnym wyglądzie mają tak różne koszty realizacji?
 • Dlaczego projekty domów HOMEKONCEPT bywają droższe niż podobne projekty z innych pracowni?
 • Czym jest to tajemnicze SSZ? Co zawiera stan deweloperski?
 • Czym są prace wykończeniowe i co to takiego metoda gospodarcza?
 • W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć. 🙂 Opowiemy też o tym, w jaki sposób powstają nasze kosztorysy, co zawierają i czy faktycznie koszty budowy gotowych projektów domów HOMEKONCEPT prezentowane na naszej stronie internetowej są realne do uzyskania.

  Jak powstają kosztorysy budowlane HOMEKONCEPT?

  Każdy z gotowych projektów HOMEKONCEPT ma opracowany szczegółowy kosztorys inwestorski. To na jego podstawie podajemy koszty realizacji inwestycji, które znajdziesz na naszej stronie internetowej.

  Nasze kosztorysy zawsze są opracowywane na podstawie ukończonej dokumentacji technicznej. To bardzo ważna informacja, ponieważ tylko ukończona dokumentacja projektowa daje możliwość wykonania dokładnego przedmiaru robót.

  Przedmiar robót - co to takiego?

  Dlaczego tak ważny jest przedmiar robót? Najlepiej jeśli przytoczymy tutaj definicję:


  Przedmiar robót to zestawienie rodzajów i ilości robót, które są potrzebne do wykonania, wraz z ich szczegółowym opisem i wyliczeniami, wykonane na podstawie dokumentacji technicznej (projekt). Roboty podawane są w technologicznej kolejności ich wykonywania.


  Innymi słowy, aby kosztorys oddawał realne koszty budowy domu, trzeba bazować na ukończonej dokumentacji projektowej i wiedzy budowlanej kosztorysanta. Taka osoba jest w stanie przygotować wykaz robót budowlanych przy konkretnym projekcie domu. Do tego jest w stanie wskazać ich technologiczną kolejność wykonania, dokładnie przeliczyć i sporządzić zestawienie materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji.

  Co to jest system zlecony?

  W HOMEKONCEPT nie przygotowujemy sami naszych kosztorysów inwestorskich. Opracowuje je dla każdego projektu zewnętrzna firma kosztorysowa. Kosztorys budowlany powstaje na podstawie wydawanych kwartalnie, ogólnopolskich cenników budowlanych Sekocenbud.

  Ważne jest to, że do obliczeń przyjmujemy uśrednione ceny krajowe materiałów, robót i sprzętu.

  A co najważniejsze zakładamy, że cały proces inwestycji jest prowadzony systemem zleconym! A oznacza to tyle, że nasza budowa od początku do końca prowadzona jest przez profesjonalną firmę wykonawczą, a koszt całkowity uwzględnia 8-procentową stawkę podatku VAT (przy założeniu, że budowany dom nie będzie miał więcej niż 300 m2 powierzchni użytkowej).

  Budowa systemem gospodarczym - na czym polega?

  Tym samym nie skupiamy uwagi klienta na metodzie gospodarczej… i tutaj potrzeba małego wyjaśnienia. Duża część klientów uważa, że metoda gospodarcza oznacza, że sami muszą znaleźć firmę wykonawczą, czy też zamówić stal lub beton na budowę. Otóż nie tylko. Budowa domu systemem gospodarczym oznacza również to, że sami wykonujemy sporą część prac budowlanych np. mieszanie betonu, układanie cegieł czy też ocieplenie poddasza. Niewielu przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych jest w stanie samemu wykonać takie prace, a przede wszystkim znaleźć na to czas.

  Ważną informacją jest również to, że wszystkie kosztorysy HOMEKONCEPT są regularnie aktualizowane. 

  Na początku każdego roku firma kosztorysowa z którą współpracujemy przygotowuje dla nas aktualizacje bazując – jak już wcześniej wspominaliśmy – na cennikach Sekocenbud.

  Dlaczego niektóre kosztorysy HOMEKONCEPT mogą być wyższe niż innych biur projektowych?

  Częste pytanie, które słyszymy od naszych klientów to „Dlaczego wybrany kosztorys domu HOMEKONCEPT jest wyższy niż podobny projekt w innym biurze?”.

  Otóż dlatego, że jest dokładny i realny.

  Przedstawiając koszty budowy nie kierujemy uwagi klienta na metodę gospodarczą ani nie podajemy kosztów szacunkowych czy orientacyjnych budowy domu, które nie wymagają sporządzania przedmiarów robót. Wyjątkiem są tu instalacje, o których napiszemy później.

  Szacunkowe koszty budowy

  Koszty szacunkowe czy też orientacyjne to takie, w których wartość kosztowa powstaje poprzez przemnożenie powierzchni budynku przez wskaźnikową cenę metra kwadratowego. Stosuje się przy nich minimalne lub średnie ceny krajowe. Wyliczenia te nie biorą pod uwagę specyfiki konkretnego projektu, takich jak stopień skomplikowania bryły budynku, typ dachu, rodzaj zastosowanej stolarki okiennej czy materiałów wykończeniowych, a jedynie powierzchnię budynku. Na takich kosztach nie można się opierać przy określaniu dokładnej wartości robót. Niestety wielu inwestorów po prostu nie wie jaka jest różnica między kosztorysem szczegółowym, a szacunkowym i często daje się nabierać na niższe koszty budowy przy wyborze projektu.

  Co ważne nie stosujemy w obliczeniach najniższych cen dostępnych na terenie naszego kraju. Wiemy, że ciężko jest takie uzyskać, tym bardziej jeśli zależy nam na dobrej ekipie, sprawdzonych materiałach budowlanych, a co za tym idzie – bezproblemowej budowie i dobrze wykonanym budynku. Do obliczeń przyjmujemy również bardzo dobrej jakości materiały np. pustaki Porotherm. Nie zakładamy tańszych odpowiedników materiałowych, które pozwoliłyby obniżyć kosztorys.

  Na poziom naszych kosztorysów wpływ ma także to, że obejmują one zaawansowany stan deweloperski. Czy wiesz, że nasz kosztorys wycenia wszystkie drzwi wewnętrzne, tynki, gładzie, gruntowanie i podwójne malowanie ścian? To naprawdę rzadkość! Wyceniamy także przygotowanie podłoża pod taras. Wystarczy tylko zadecydować czy w jego aranżacji chcesz wykorzystać duże płyty czy drobną kostkę.

  Nowoczesny projekt domu homekoncept 88 - widok elewacji ogrodowej.

  Kosztorys uproszczony do projektu domu to praktyczne narzędzie ułatwiające zaplanowanie całego procesu budowy wymarzonego domu.

  No dobrze, a czym są te "stany" podawane przy projektach?

  Stan surowy zamknięty (SSZ)

  Pod tą nazwą kryje się już porządny kawał domu! Jest to etap kiedy nasz dom ma fundamenty, ściany, stropy, dach i okna. Wszystkie te prace wykonuje dla nas profesjonalna firma budowlana. Teraz pozostaje tylko wykonać instalacje i zrobić tzw. wykończeniówkę wewnątrz i na zewnątrz budynku.

  Stan surowy zamknięty metodą gospodarczą

  To ten sam kawałek domu co powyżej 🙂 różniący się tylko metodą realizacji. Metoda gospodarcza polega na samodzielnym wykonywaniu części prac budowlanych przez inwestora i pozwala zaoszczędzić około 70% kosztów robocizny. Prace, które możemy wykonać sami to np. znaczna część prac ziemnych i fundamentowych czy np. murowanie ścian. Metoda gospodarcza wymaga bardzo dużego nakładu czasu, cierpliwości i sporej wiedzy budowlanej, ale przecież dla chcącego nic trudnego!

  Prace wykończeniowe

  W zakres prac wykończeniowych wliczamy roboty wewnętrzne tj. posadzki na gruncie i na poddaszu, ocieplenie poddasza, sufity podwieszane, tynki, gładzie, podwójne malowanie ścian oraz stolarkę i ślusarkę wewnętrzną, a także roboty zewnętrzne – elewacje (ocieplenie budynku oraz tynki), balkony i podbudowę pod taras na gruncie. Prace wykończeniowe nie uwzględniają elementów ozdobnych na elewacji takich jak drewno, płyty betonowe czy klinkier.

  Instalacje – jak obliczamy ich koszt?

  Kosztorysy, które oferujemy są kosztorysami szczegółowymi. Kosztorysy te są opracowaniem części budowlanej i nie zawierają szczegółowych obliczeń części instalacyjnej. Koszty instalacji wewnętrznych: elektrycznych, wod-kan, gaz, CO, teletechnicznych i wentylacji mechanicznej określane są metodą szacunkową na podstawie wskaźnikowej. Ich koszt to ok. 17% z całkowitej wartości kosztorysu.

  Kosztorysy HOMEKONCEPT są prawdziwe?

  Jeśli już wybrałeś dom z naszej pracowni i teraz analizujesz jego kosztorys inwestorski, musisz wiedzieć, że:

  • każdy nasz kosztorys przygotowywany jest w oparciu o przedmiar robót,
  • pracujemy na cennikach Sekocenbud, a do wyceny stosujemy średnie ceny krajowe materiałów budowlanych, robocizny oraz sprzętu,
  • wyceniamy budowę domu systemem zleconym do stanu deweloperskiego, a tym samym nie kierujemy uwagi klienta na metodę gospodarczą,
  • nasze kosztorysy są regularnie aktualizowane na początku każdego roku kalendarzowego,
  • nie opieramy się na szacunkowych kosztach tylko dokładnie je wyliczamy na podstawie zakończonej dokumentacji projektowej,
  • w kosztorysie zakładamy dobrej jakości materiały np. pustaki POROTHERM,
  • zakres prac do stanu deweloperskiego jest bardzo szeroki – zawiera na przykład wspomniane powyżej gruntowanie i podwójne malowanie ścian, stolarkę wewnętrzną czy przygotowanie gruntu pod taras.
  Nowoczesny projekt domu homekoncept 98 - widok elewacji frontowej z wjazdem do garażu.

  Wszystkie projekty domów HOMEKONCEPT są opracowywane na podstawie ukończonej dokumentacji technicznej.

  Kosztorys inwestorski i zestawienie materiałów pomaga nie tylko zaplanować koszty i etapy budowy domu. To realne narzędzie, które pomaga kontrolować wydatki i przygotować się do rozmów z wykonawcami.

  Jeśli masz już wybrany swój projekt HOMEKONCEPT zapraszamy do jego zakupu wraz z kosztorysem szczegółowym, który ułatwi zaplanowanie budowy wymarzonego domu. Kosztorys pomoże podczas wstępnych rozmów z potencjalnym wykonawcą, a także da możliwość kontrolowania wydatków. Kosztorysy udostępniamy w plikach PDF oraz w edytowalnej wersji (Excel, Rodos, Norma), dzięki czemu każdy może łatwo dostosować go do swoich potrzeb i oczekiwań.

  Jeśli nadal zastanawiasz się nad projektem i nie możesz zdecydować, który HOMEKONCEPT będzie idealnym domem dla Twojej rodziny, nasi doradcy pomogą Ci w podjęciu tej decyzji. Skorzystaj z formularza DOBORU PROJEKTU lub skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 606 228 556 / mailowo: studio@homekoncept.pl.

  Zachęcamy również do lektury artykułu: Dlaczego warto zamówić projekt domu z kosztorysem?

  Projekty domów nowoczesnch homekoncept - skontaktuj się z doradcą projektowym i wybierz projekt domu dla siebie.

  Komentarze

  Brak komentarzy

  Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

  powrót do artykułów
  Zaciekawił Cię ten artykuł

  Zobacz inne artykuły

  AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
  20 lutego 2024

  Koszty budowy domu 2023

  STREFA PARTNERA HK
  19 lutego 2024

  LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

  STREFA PARTNERA HK
  18 lutego 2024

  Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?