Duże przeszklenia w nowoczesnym domu

Wraz z rozwojem technologii marzenia o szklanych domach stały się faktem. Duże przeszklenia zaskakują, zachwycają i sprawiają wrażenie, jakby tworzyły przestrzeń bez granic. Są symbolem nowoczesności i synonimem luksusu. Wpływają na atrakcyjność elewacji współczesnych domów i nadają jej lekkości. Dzięki nim wnętrza stają się bardziej rozświetlone i przestronne, a domownicy mogą cieszyć się z dużej ilości światła, co ma nieoceniony wpływ na ich samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie.

W naszym dzisiejszym wpisie przedstawiamy:

  1. Szklane powierzchnie dawniej i dziś
  2. Przeszklenia w strefie dziennej
  3. Co oferuje rynek?
  4. Rodzaje i dostępne systemy przeszkleń
  5. Duże okna – wolność bez granic
  6. Zalety dużych przeszkleń
  7. Materiały i izolacyjność cieplna

Szklane powierzchnie dawniej i dziś

Wraz z upływem dziesiątków lat szkło w architekturze zmieniło swoje zastosowanie. Od formy dekoracyjnego detalu, przeszło drogę ku materiałowi, który zdominował wizerunek współczesnych miast. Nowe strategie budowania, coraz doskonalsze technologie, a także nowe rozwiązania materiałowe, pozwalają na dynamiczny rozwój szklanej architektury, która emanuje techniczną doskonałością i nowoczesną estetyką. Szklana architektura łączy wnętrza z otaczającą je naturą, która ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Być może dlatego zainteresowanie nowoczesnym budownictwem jednorodzinnym, w którym architekci wykorzystują duże przeszklenia wciąż rośnie. To właśnie dlatego znaczna część inwestorów decyduje się na dom z malowniczym widokiem, który zagwarantuje ich rodzinom komfortowe użytkowanie, jak i wypoczynek.

Duże okna w nowoczesnym domu - HOMEKONCEPT 02 G2 EN wariant 1
Dom z widokiem na nowoczesność – duże okno w salonie HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1.

Przeszklenia w strefie dziennej

Jasne i piękne wnętrza to zasługa wielkopowierzchniowych przeszkleń, które zapewniają maksymalną ilość światła. W nowoczesnych projektach domów największą ilość przeszkleń stosuje się głównie w strefie dziennej. To właśnie tu domownicy spędzają większą część dnia i celebrują mniejsze lub większe okazje. Okna tarasowe, balkonowe oraz duże przeszklenia pozwalają na optyczne powiększenie salonu, jadalni i kuchni oraz funkcjonalne połączenie ich z tarasem. Dzięki temu domownicy nie tylko zyskują na przestronności, ale otrzymują także dodatkową przestrzeń – z efektownym widokiem na ogród lub piękny krajobraz, który otacza budynek.

Duże okna w domu - nowoczesny projekt z przeszklonymi ścianami - HOMEKONCEPT 91
Strefa dzienna pełna światła – HomeKONCEPT 91 z przeszklonymi ścianami.

Coraz częściej jednak pełne przeszklenia ścian wplata się także w prywatnych częściach domu – sypialniach, salonach kąpielowych czy strefach SPA. Nie tylko wygląda to pięknie i oryginalnie, ale kojarzy się też z pewnego rodzaju luksusem i momentalnie wprowadza w wyjątkowo dobry nastrój.

Domowa strefa SPA z dużym oknem - nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 88
Domowa strefa SPA z dużym oknem - nowoczesny projekt domu HomeKONCEPT 88.

Co oferuje rynek?

Dzięki dużym oknom powstają jasne i przytulne pomieszczenia, takie jak chociażby rozświetlony salon z wyjściem na ogród. Wielkie przeszklenia zapewniają spektakularny efekt wizualny, ale wymagają przy tym specjalistycznych rozwiązań, które zapewniają odporność. Nowoczesna technologia konstrukcyjna to także gwarancja bezpieczeństwa (np. dzięki specjalnym systemom ryglowania wyważenie okna jest praktycznie niemożliwe). Dodatkowo, mocne połączenia szkła oraz skrzydeł zwiększają stabilność, a oprócz tego poprawiają izolację cieplną i akustyczną.

Rodzaje i dostępne systemy przeszkleń

Na styl budynku wpływ ma nie tylko sama bryła, ale także stolarka okienna, która podkreśla jego charakter. Minimalistyczne wzornictwo oraz ościeżnice o dużej powierzchni są elementami nowoczesnego designu i podkreślają wyjątkowość nowoczesnej architektury. Dzięki rozwojowi technologii rynek oferuje obecnie mnogość rozwiązań – duże powierzchnie szklane, okna panoramiczne, czy też podnoszono-przesuwne drzwi, które umożliwiają komunikację z ogrodem. Warto zwrócić uwagę także na możliwość zastosowania niskiego progu, który ułatwia bezpośrednie, a przede wszystkim bezpieczne wyjście na taras dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku. Stosowane współcześnie materiały są oszczędne i trwałe, dzięki czemu pozwalają na stosowanie jeszcze większych wymiarów okien.

Duże okna – wolność bez granic

Jak zbudować poczucie nieograniczonej przestrzeni dla swojej rodziny? Stworzysz je w pomieszczeniach z przeszkleniami – pełnych słońca, które otwierają dom na krajobraz i tworzą poczucie wolności. Innowacyjne koncepcje szklanej architektury coraz śmielej posiłkują się cało szklanymi narożnikami, oknami panoramicznymi czy też dwukondygnacyjnymi. Charakteryzuje je lekkość, a zarazem rozmach. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie na otwartych planach pomieszczeń. Dzięki zredukowaniu do minimum szerokości czołowych profili, można uzyskać efekt maksymalnej transparentności i przenikania się przestrzeni.

Dwukondygnacyjne przeszklenie w nowoczesnym projekcie willi HOMEKONCEPT 83
Dwukondygnacyjne przeszklenie fasady willi HomeKONCEPT 83.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zalety dużych przeszkleń

Przeszklenie o dużej powierzchni wpuszcza do wnętrza zdecydowanie więcej światła, niż tradycyjny otwór okienny. Prezentuje się spektakularnie, spaja człowieka z otoczeniem i jest poniekąd spełnieniem marzenia o nowoczesnej architekturze na własnej działce.

Architektura stawia wysokie wymagania pod względem stylistyki, efektywności energetycznej oraz komfortu używania okien. Na szczęście to co obecnie oferuje rynek, łączy w sobie funkcjonalność z efektownym wzornictwem. Szkło stale inspiruje projektantów i producentów do poszukiwań coraz bardziej efektownych, śmielszych i doskonalszych technicznie rozwiązań. Dzięki temu architekci mogą tworzyć odważne i niebanalne projekty domów nowoczesnych, w oparciu o najbardziej aktualne trendy obowiązujące w budownictwie.

Projekt domu z poddaszem HOMEKONCEPT 77 - widok na duże przeszklenia ne ewewacji ogrodowej.

Projekt domu HOMEKONCEPT 77 zachwyca dużymi przeszkleniami.

autor projektu: arch. JAcek Niebieszczański

Materiały i izolacyjność cieplna

Producenci oferują bogaty wachlarz możliwości – różnorodną kolorystykę powierzchni drewnianych, aluminiowych czy PVC oraz szeroki wybór szkła. Coraz większą popularnością cieszą się systemy fasadowe, które pozwalają na realizację nawet najbardziej efektownych i odważnych przeszkleń. Innymi słowy – jeśli chodzi o stolarkę okienną, z punktu widzenia zarówno projektanta, jak i wykonawcy, nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania.

Warto wspomnieć, że duże przeszklenia nie muszą generować wyższych kosztów ogrzewania. Aby w pełni wykorzystać potencjał wielkopowierzchniowych przeszkleń, ważne jest ich odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Większość z nich powinna być ulokowana od strony południowej. Dzięki temu okna przepuszczą do pomieszczeń możliwie najwięcej światła, zapewniając tym samym korzystny bilans energetyczny budynku.

Ilość promieniowania słonecznego padającego na powierzchnie skierowane na wschód i zachód jest ponad dwukrotnie mniejsza od ilości energii padającej na powierzchnie południowe – dlatego mają one mniejsze znaczenie dla bilansu energetycznego budynku. Ponadto, mało kto zdaje sobie sprawę, że ok 25-30% energii może uciekać z domu właśnie przez okna, dlatego tak ważna jest ich izolacyjność cieplna. Jest ona zależna od materiału wykonania ramy, rodzaju szkła izolacyjnego oraz szczelności okna. Stopień przenikalności ciepła określa się współczynnikiem U – warto zapamiętać, że im niższa wartość, tym lepsza jest izolacyjność.

Podsumowanie

Czy duże przeszklenia to chwilowa moda? Wręcz przeciwnie! Największym potencjałem szkła jest jego ponadczasowość i uniwersalność. Właściwie zaprojektowana elewacja z przeszkleniami kreuje wartości estetyczne budynku, wpływa na komfort wnętrza i odczuwalne samopoczucie domowników.

Zastanawiasz się czy gotowy projekt domu z dużymi oknami jest dla Ciebie? Zachęcamy do zapoznania się z projektami domów HK ze szkłem w roli głównej!

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie