Co to jest rekuperacja i jakie są korzyści z jej stosowania?

Rekuperacja to nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji, w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT wyposażonym w ciepłe okna, wymiana powietrza zużytego na świeże wciąż może aktywnie działać! Dom wentylowany mechanicznie jest przez całą dobę, przez cały rok i jest pełen świeżego, przefiltrowanego powietrza. Dzięki temu jego mieszkańcy lepiej śpią, nie mają kłopotów z bólem głowy i koncentracją. Inaczej niż przy wentylacji grawitacyjnej, powietrze jest wymieniane przez cały czas bez żadnych strat energetycznych, nawet zimą.

Czym jest i co daje rekuperacja?

Co to jest rekuperacja? Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – czyli z rekuperacji – jest odczuwalny i rzeczywisty komfort klimatyczny. Gwarantuje go stała wymiana zużytego powietrza na świeże w pomieszczeniach. Wymiana ta – obok oszczędności na ogrzewaniu – jest istotą rekuperacji.

Odzysk z wentylacji zimą - rekuperacja w domu HOMEKONCEPT
Pomiaru dokonano w styczniu 2016 w budynku z pracującym rekuperatorem AERIS. Zmierzona temperatura powietrza zewnętrznego to -11,5°C. Po przejściu przez rekuperator świeże powietrze zostało ogrzane aż o 28,5 stopni: aż do temperatury 17°C!

Rekuperacja, komfort świeżego powietrza

Jak działa rekuperacja? W domu z rekuperacją o każdej porze dnia i nocy powietrze jest czyste i pachnące. Pomieszczenia są tak świeże, jakby dosłownie przed chwilą skończyło się je wietrzyć, tyle, że nie czuć żadnego dyskomfortu związanego z niską temperaturą zewnętrzną, co ma miejsce przy wietrzeniu zimą lub jesienią przy pomocy otwarcia okien. W domu z rekuperacją zawsze pachnie świeżością! Wszystko to przy zachowaniu maksymalnych oszczędności: rekuperator odzyskuje ciepło wyciągane z pomieszczeń i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki temu piec czy pompa ciepła pracuje z mniejszą mocą i załącza się znacznie później.

Rekuperator w pralni domu jednorodzinnego - wszystko o rekuperacji
  Rekuperator AERISnext 350 zamontowany w pralni domu jednorodzinnego. 

Co daje rekuperacja? Na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza zdecydowanie korzysta nie tylko dom, ale i przede wszystkim jego mieszkańcy! Oddychając świeżym powietrzem już po kilku dniach zauważa się znikanie bólu głowy, poprawia się jakość snu, wzrasta witalność i energia. Wszystko dlatego, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Komfort powietrzny szczególnie mocno czuć w sypialni i w pokojach dzieci po całej nocy. Cały czas świeżo – TO NAPRAWDĘ CZUĆ!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu

Przy budowie energooszczędnego, ciepłego i szczelnego domu, nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego w ogóle nie da się wybudować bez rekuperacji!

Pomiary temperatury i wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu z rekuperacją i bez rekuperacji.

Wykres 1 pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm. Warto zwrócić uwagę na stały rosnący w ciągu całej nocy w domu bez rekuperacji poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony). Wykres 2: pomiary w domu z rekuperacją – pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano. Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).

Wykres pomiaru temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla w domu z rekuperacją
Wykres 1. Badanie wykonano w sypialni o pow. 11,5 m2 w domu z wentylacją grawitacyjną, w której spały 2 osoby dorosłe. Podczas pomiaru okna były zamknięte, drzwi pozostały uchylone na około 10-15 cm.
Wykres pomiaru temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla w domu z rekuperacją
Wykres 2. Badanie wykonano w sypialni o pow. 12,5 m2 w domu z rekuperacją, gdzie spały 2 osoby dorosłe.
Podczas pomiaru drzwi i okna były zamknięte.

Czy wiesz, że znakomita większość gotowych projektów domów HOMEKONCEPT posiada rekuperację? To nowoczesna metoda, która genialnie sprawdza się w naszych nowoczesnych, szczelnych i ciepłych domach. 🙂 Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w budynku z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

Masz już ofertę na montaż rekuperacji w swoim domu HOMEKONCEPT?

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji!

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT RADZI
4 August 2022

Dlaczego najlepsi architekci rekomendują instalację zmiękczacza wody w domu?

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
29 July 2022

Razem czy oddzielnie? Zalety i wady łączenia pomieszczeń

BUDOWA HOMEKONCEPT
13 July 2022

Zmiany w gotowym projekcie domu