Co to jest rekuperacja i jakie są korzyści z jej stosowania?

Rekuperacja to nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki rekuperacji, w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT wyposażonym w ciepłe okna, wymiana powietrza zużytego na świeże wciąż może aktywnie działać! Dom wentylowany mechanicznie jest przez całą dobę, przez cały rok i jest pełen świeżego, przefiltrowanego powietrza. Dzięki temu jego mieszkańcy lepiej śpią, nie mają kłopotów z bólem głowy i koncentracją. Inaczej niż przy wentylacji grawitacyjnej, powietrze jest wymieniane przez cały czas bez żadnych strat energetycznych, nawet zimą.

Czym jest i co daje rekuperacja?

Co to jest rekuperacja? Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – czyli z rekuperacji – jest odczuwalny i rzeczywisty komfort klimatyczny. Gwarantuje go stała wymiana zużytego powietrza na świeże w pomieszczeniach. Wymiana ta – obok oszczędności na ogrzewaniu – jest istotą rekuperacji.

Odzysk z wentylacji zimą - rekuperacja w domu HOMEKONCEPT
Pomiaru dokonano w styczniu 2016 w budynku z pracującym rekuperatorem AERIS. Zmierzona temperatura powietrza zewnętrznego to -11,5°C. Po przejściu przez rekuperator świeże powietrze zostało ogrzane aż o 28,5 stopni: aż do temperatury 17°C!

Rekuperacja, komfort świeżego powietrza

Jak działa rekuperacja? W domu z rekuperacją o każdej porze dnia i nocy powietrze jest czyste i pachnące. Pomieszczenia są tak świeże, jakby dosłownie przed chwilą skończyło się je wietrzyć, tyle, że nie czuć żadnego dyskomfortu związanego z niską temperaturą zewnętrzną, co ma miejsce przy wietrzeniu zimą lub jesienią przy pomocy otwarcia okien. W domu z rekuperacją zawsze pachnie świeżością! Wszystko to przy zachowaniu maksymalnych oszczędności: rekuperator odzyskuje ciepło wyciągane z pomieszczeń i przekazuje je do powietrza nawiewanego. Dzięki temu piec czy pompa ciepła pracuje z mniejszą mocą i załącza się znacznie później.

Rekuperator w pralni domu jednorodzinnego - wszystko o rekuperacji
  Rekuperator AERISnext 350 zamontowany w pralni domu jednorodzinnego. 

Co daje rekuperacja? Na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza zdecydowanie korzysta nie tylko dom, ale i przede wszystkim jego mieszkańcy! Oddychając świeżym powietrzem już po kilku dniach zauważa się znikanie bólu głowy, poprawia się jakość snu, wzrasta witalność i energia. Wszystko dlatego, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Komfort powietrzny szczególnie mocno czuć w sypialni i w pokojach dzieci po całej nocy. Cały czas świeżo – TO NAPRAWDĘ CZUĆ!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu

Przy budowie energooszczędnego, ciepłego i szczelnego domu, nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego w ogóle nie da się wybudować bez rekuperacji!

Pomiary temperatury i wilgotności oraz zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu z rekuperacją i bez rekuperacji.

Wykres 1 pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm. Warto zwrócić uwagę na stały rosnący w ciągu całej nocy w domu bez rekuperacji poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony). Wykres 2: pomiary w domu z rekuperacją – pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano. Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).

Wykres pomiaru temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla w domu z rekuperacją
Wykres 1. Badanie wykonano w sypialni o pow. 11,5 m2 w domu z wentylacją grawitacyjną, w której spały 2 osoby dorosłe. Podczas pomiaru okna były zamknięte, drzwi pozostały uchylone na około 10-15 cm.
Wykres pomiaru temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla w domu z rekuperacją
Wykres 2. Badanie wykonano w sypialni o pow. 12,5 m2 w domu z rekuperacją, gdzie spały 2 osoby dorosłe.
Podczas pomiaru drzwi i okna były zamknięte.

Czy wiesz, że znakomita większość gotowych projektów domów HOMEKONCEPT posiada rekuperację? To nowoczesna metoda, która genialnie sprawdza się w naszych nowoczesnych, szczelnych i ciepłych domach. 🙂 Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w budynku z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

Masz już ofertę na montaż rekuperacji w swoim domu HOMEKONCEPT?

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji!

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie