Wszystko w porządku – miejsce do przechowywania w domu

Uporządkowany dom to harmonia i więcej przestrzeni, w której z przyjemnością mieszka się i wypoczywa. Warto zdać sobie sprawę, że to również spokój ducha i przypływ dobrej energii dla jego domowników. Chaos w domu niejednego z nas potrafi rozproszyć. Warto więc na samym początku planowania domowej przestrzeni zastanowić się, jak dobrze rozplanować miejsce do przechowywania – tak, żeby w przyszłości uniknąć sytuacji, kiedy usilnie próbujesz znaleźć konkretną rzecz i zdajesz sobie sprawę, że tak właściwie nic nie jest tam, gdzie być powinno. 🙂

Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się jakie sposoby na uporządkowany dom są najlepsze!

  1. Alternatywa dla szafy, czyli pomysły na garderobę
  2. Proste tricki na funkcjonalną garderobę
  3. Przestrzeń pod schodami
  4. Pomieszczenie gospodarcze
  5. Stop bałaganowi!
  6. Spiżarnia
  7. Pralnia
  8. Kotłownia
  9. Zagospodarowanie pomieszczeń ze skosami

Dobrze zaprojektowany dom to podstawa!

Funkcjonalne zaplanowanie miejsc do przechowywania to podstawa codziennej wygody. Pomieszczenia pomocnicze bez wątpienia wpływają na komfort użytkowania domu i sprawiają, że porządkowanie staje się proste i przyjemne. Marzysz, żeby wszystko w domu miało swoje miejsce? Już na etapie wyboru projektu pomyśl o większej powierzchni domu, uwzględniającej garderoby i pomieszczenia gospodarcze. Nie zapominaj jednak, że doświadczony architekt nawet na niewielkim metrażu może zaaranżować funkcjonalną przestrzeń do życia. Dobre rozmieszczenie pomieszczeń pomocniczych jest w dużej mierze uzależnione od projektu. A zatem, na co zwrócić uwagę?

Zalety domów jednorodzinnych

Dobrze zaprojektowany dom to dom funkcjonalny, który oprócz podziału na strefę dzienną i nocną, ma wyodrębnioną także część techniczno-gospodarczą. Możliwość wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń, przeznaczonych do przechowywania ubrań, żywności, sprzętu turystycznego, sportowego, czy ogrodniczego, to niewątpliwa przewaga domów jednorodzinnych nad mieszkaniami.

Alternatywa dla szafy, czyli pomysły na garderobę

Coraz większa liczba inwestorów poszukuje domu z wydzieloną garderobą. Dobre zagospodarowanie jej wnętrza pozwoli pomieścić w niej nie tylko odzież oraz obuwie, ale także sprzęt sportowy całej rodziny. To także idealne miejsce do przechowywania toreb, walizek, kocy oraz pościeli – czyli wszystkiego, na co brakuje miejsca w tradycyjnej szafie.

Rzut funkcjonalny gotowego projektu domu HOMEKONCEPT 74 z prywatną garderobą przy sypialni
Projekt luksusowej willi z prywatną garderobą przy master bedroom – HomeKONCEPT 74.

Garderobę najlepiej ulokować w strefie nocnej domu, obok sypialni i łazienki. W przypadku budynku parterowego lub z pełnym piętrem aranżacja jest prosta oraz intuicyjna. W przypadku lokalizacji garderoby na poddaszu, urządzenie jej tylko z pozoru wymaga większego wysiłku. Skosy można bowiem maksymalnie zabudować półkami i wieszakami, zyskując tym sporą przestrzeń do wykorzystania.

Wygodna garderoba przy sypialni w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 73
Garderoba przy sypialni w nowoczesnym projekcie domu HomeKONCEPT 73.

Warto przypomnieć jak ważną rolę w garderobie pełni światło, które pozwala odpowiednio wyeksponować ubrania oraz ułatwia odnajdowanie potrzebnych rzeczy. Dlatego tak ważne jest równomierne doświetlenie wszystkich zakamarków przestrzeni. Jak w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania istotna jest także cyrkulacja powietrza. Jeśli w garderobie nie ma okna, konieczne jest zastosowanie skutecznej wentylacji, aby zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu czy pleśni.

Proste triki na funkcjonalną garderobę

Nawet niewielkie pomieszczenie może z powodzeniem pełnić funkcję garderoby – niezbędne minimum to ok. 3,5-4 metrów kwadratowych. Aby wykorzystać każdy kawałek przestrzeni, garderobę należy zaprojektować uwzględniając jej kształt. Jeżeli pomieszczenie jest wąskie, polecanym rozwiązaniem jest zaprojektowanie wnętrza w kształcie litery L. W przypadku szerszej przestrzeni, świetnie sprawdzi się układ w kształcie Litery U. W celu maksymalnego zagospodarowania garderoby półki najlepiej zabudować po sam sufit. Te umiejscowione najwyżej najlepiej przeznaczyć na rzeczy rzadziej używane lub takie, które dla danej pory roku nie są potrzebne domownikom na wyciągnięcie ręki. Coraz większą popularnością cieszą się projekty z wydzielonym apartamentem rodziców, składającym się z sypialni oraz prywatnej łazienki i garderoby. W takim wypadku pozostali domownicy mają zazwyczaj do dyspozycji drugą garderobę.

Projekt domu z garderobą przy sypialni HOMEKONCEPT 44 - miejsce do przechowywania w nowoczesnym domu
Wygodna garderoba przy sypialni w projekcie parterowym HomeKONCEPT 44.

Wykorzystaj przestrzeń pod schodami

Jak zagospodarować wolną przestrzeń do ostatniego centymetra? Wykorzystaj miejsce pod schodami! Nie ma znaczenia w jakim miejscu są one umiejscowione – zarówno w przypadku wydzielonej klatki schodowej, jak i jednobiegowych schodów w korytarzu, dzięki pomysłowości oraz funkcjonalnej zabudowie obszar ten można w pełni zagospodarować. Może to być biblioteczka, miejsce do przechowywania wina, domowa galeria sztuki lub zabudowany schowek, który bez problemu pomieści odkurzacz, wiaderko z mopem oraz niezbędne środki czystości. Jeżeli chcemy zadbać o estetykę domu, takie sprzęty nie powinny znajdować się na widoku.

Zabudowa pod schodami w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 41
Funkcjonalna zabudowa pod schodami w projekcie domu HomeKONCEPT 41.

Pomieszczenie gospodarcze

Pomieszczenie gospodarcze to nieoceniona przestrzeń, która pozwala skrzętnie ukryć i składować przedmioty niezbędne do prac w domu i w ogrodzie. Najczęściej jest to pomieszczenie sąsiadujące z garażem i posiadające osobne drzwi wejściowe. Możemy w nim bez problemu przechowywać sprzęt sportowy, narzędzia, kosiarkę, grilla, meble ogrodowe, czy też sezonowe opony. Jeżeli w budynku jest garaż to zazwyczaj także jego część wykorzystujemy do urządzenia przydomowego warsztatu czy mini magazynu.

Projekt domu jednorodzinnego z pomieszczeniem gospodarczym - HOMEKONCEPT 30
Pomieszczenie gospodarcze w projekcie nowoczesnego domu HomeKONCEPT 30.

Stop bałaganowi!

Przy braku odpowiedniej zabudowy pomieszczenie gospodarcze łatwo zamienić w graciarnię. Aby do tego nie dopuścić wystarczy zaopatrzyć się w najprostsze metalowe regały, które zaprowadzą ład i porządek. Dobrze, jeśli znajdą się również zamykane szafki do przechowywania rzeczy, których nie chcemy zakurzyć. Puste miejsca na ścianie można wykorzystać na różnego rodzaju wieszaki lub haczyki, na których będzie można powiesić drabiny, rowery lub narzędzia.

Spiżarnia

W każdym gospodarstwie sprawdzi się nawet niewielka spiżarnia (usytuowana w pobliżu kuchni), która pomieści zapasy żywności, domowe przetwory oraz sprzęty kuchenne, z których nie korzysta się na co dzień. Aby ułatwić poszukiwanie przechowywanych produktów warto je odpowiednio pogrupować oraz opatrzyć właściwym opisem. Ze względu na fakt przechowywania żywności, należy w sposób szczególny zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Nowoczesny projekt domu z ukrytą spiżarnią - gotowy projekt HomeKONCEPT 72
Praktyczna spiżarnia przy kuchni w projekcie domu HomeKONCEPT 72.

Pralnia

W nowoczesnym domu warto również zaplanować oddzielne pomieszczenie na pralnię, co pozwoli na zaoszczędzenie w łazience sporej ilości miejsca. Oprócz pralki czy suszarki, można umieścić w niej także blat do segregowania prania, kosze na brudną bieliznę i odzież oraz deskę do prasowania. Wydzielona pralnia może znajdować się w pobliżu części nocnej na poddaszu lub piętrze, wtedy możemy szybko przenieść brudne ubrania z sypialni wprost do pralni, lub na parterze, aby ułatwić wywieszanie prania na zewnątrz.

Kotłownia

Kotłownia to centrum dowodzenia grzewczego w każdym domu. Powinna być nie tylko funkcjonalnym, ale także bezpiecznym pomieszczeniem. Jej wymiary regulują odpowiednie przepisy prawa budowlanego. W przypadku systemu ogrzewania opartego o paliwo gazowe może ona pełnić również funkcję pralni i prasowalni. Takie pomieszczenie jest czyste i ciepłe, dlatego rozwieszone pranie szybko wyschnie, a dodatkowo możemy na półkach trzymać wypraną pościel i ręczniki. Zmieszczą się także środki czystości, odkurzacz, mop, itp.

Rzut funkcjonalny parter - projekt domu z kotłownią i pralnią HOMEKONCEPT 33
Projekt domu HomeKONCEPT 33 z kotłownią i pralnią.

Skosy na poddaszu nie takie straszne!

Przemyślana aranżacja poddasza wykorzystuje skosy jako atut, a nie jak przeszkodę w projektowaniu. W pokojach dziecięcych przestrzenie przy ściance kolankowej można zagospodarować niskimi wolnostojącymi meblami, biurkiem, czy półkami na książki. W przypadku sypialni idealnym rozwiązaniem jest umiejscowienie pod najniższą ścianą łóżka, z kolei jeśli mowa o łazience, w ograniczoną przestrzeń idealnie wpasowuje się wanna – wtedy skosy nie będą utrudniać swobodnego z niej korzystania. W przypadku ścian bocznych, skosy nie pozwolą nam na wstawienie wysokich mebli na całej długości. W niższej części będziemy musieli zamontować półki na wymiar, lub po prostu zamówić u stolarza zestaw meblowy wypełniający całą ścianę. Bez względu na to, jak finalnie zostanie zaaranżowana przestrzeń na poddaszu, koniecznie jest wcześniejsze upewnienie się, czy którykolwiek ze sprzętów, który chcemy umieścić bezpośrednio pod oknem dachowym, nie będzie blokował swobodnego dostępu do okna.

Zabudowa w nowoczesnej łazience ze skosem HOMEKONCEPT 77 - miejsce do przechowywania w domu jednorodzinnym
Wygodna zabudowa w łazience ze skosem – projekt domu HomeKONCEPT 77.

Twój wygodny dom – Twój HomeKONCEPT!

Marzysz o prywatnej garderobie? Wygodnej spiżarni przy kuchni rodem z amerykańskiego filmu? A może o pralni z bezpośrednim wyjściem na taras? W kolekcji gotowych projektów domów HOMEKONCEPT z pewnością odnajdziesz dom, który spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Domy HOMEKONCEPT zaaranżowane są w sposób jak bardziej przemyślany i funkcjonalny oraz wykazują wszystkie cechy określające WYGODNY DOM, w którym dyskretne miejsca do przechowywania stanowią jeden z głównych elementów.

Jeśli nadal szukasz tego wyśnionego projektu, nasi doradcy z chęcią pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję! Skontaktuj się z nami i czerp radość z życia we własnym nowoczesnym domu.

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie