Najciekawsze projekty domów do 150 m2 w 2022 roku

Nowatorstwo współczesnej architektury, jej charakter i sposób architektonicznej ekspresji polega na projektowaniu, które uwzględnia aż trzy aspekty - estetyczne, użytkowe i energooszczędne. Wszystkie te wymogi spełniają piękne, kompaktowe i polecane przez nas projekty domów do 150 m2. Zastanawiasz się na budową wymarzonego domu? Poznaj najciekawsze propozycje HOMEKONCEPT na najbliższy 2022 rok!

Nowoczesna architektura jednorodzinna, a technologie

Rozwój nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego nie byłby możliwy, gdyby nie nowe technologie oraz innowacyjne materiały budowlane i wykończeniowe. Dynamizm rozwoju tego rynku pobudza kreatywność projektantów do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań architektonicznych, które jeszcze kilka lat temu byłyby niemożliwe do zrealizowania. Architekci stoją obecnie przed wyzwaniem projektowania przestrzeni do życia, która kreuje miejsce przyjazne człowiekowi, uwzględnia jego kontekst oraz spełnia potrzebę doświadczania piękna. Oczekiwania inwestorów są naprawdę duże... ale jak najbardziej możliwe do zaspokojenia!

Projekty w standardzie energetycznym WT 2021

Od 2021 roku budynki o zdecydowanie ograniczonym zapotrzebowaniu na energię pierwotną to nowy standard budownictwa w Polsce. Przepisy zawarte w standardzie WT 2021 nakładają na inwestorów konkretne wymagania. Główne założenia dyrektywy mówią o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł ciepła i stosowaniu ekologicznych rozwiązań. Na zużycie energii w budynkach wpływ ma wiele aspektów - architektonicznych, instalacyjnych jak i użytkowych. Wdrożenie powyższych zaleceń pozwala wybudować dom efektywny energetycznie, który w pełni wykorzystuje swój potencjał.

Wszystkie projekty domów spod szyldu HOMEKONCEPT spełniają wytyczne WT 2021. Dostosowanie ich do obowiązujących przepisów pozwala osiągnąć komfort cieplny, niższe koszty użytkowania oraz zdrowe warunki życia w budynku, który jest bezpieczny dla środowiska. Jednym z najpopularniejszych sposobów odzyskiwania energii jest rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, która umożliwia odzyskanie energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W projektach HK jest ona powszechnie stosowana.

Modny dom do 150 m2 - nowoczesny projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 58
projekt nowoczesnej parterówki z płaskim dachem homekoncept 58.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jak zmieniają się polskie domy?

Dużą popularnością wśród gotowych projektów cieszą się domy o powierzchni użytkowej do 150 m2. Choć są niewielkie, charakteryzują się przestronnymi i funkcjonalnymi wnętrzami, które są w zupełności wystarczające dla zachowania komfortu życia 3–5 osobowej rodziny. Przez wzgląd na nowe standardy dotyczące energooszczędności, na rynku budownictwa jednorodzinnego popularność zyskują domy o prostej konstrukcji i formie, które stanowią bogaty zasób naszej oferty.

Rokrocznie wzrasta również zainteresowanie projektami, które subtelnie wkomponowują się w krajobraz. Dlatego w ofercie domów do 150 m2 nie mogło zabraknąć domów z efektownymi przeszkleniami z optymalnym współczynnikiem przenikania ciepła. Dzięki nim otaczająca natura przenika się z wnętrzami, a domownicy mogą nacieszyć oko widokiem soczystej ogrodowej zieleni, czy pobliskiego krajobrazu. Jakie są pozostałe wyróżniki nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego? Są to ściśle zgeometryzowane formy, płaskie lub dwuspadowe dachy bez okapu, oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne i materiałowe, które wpływają na środowisko, energooszczędność i trwałość budynku.

W trendy, które będą obowiązywały w 2022 roku wpisują się:

  • architektura żyjąca w symbiozie z otoczeniem - sprawiająca wrażenie naturalnej struktury ukształtowanej przez przyrodę,
  • domy oszczędne w formie - o prostych bryłach i powściągliwym wykończeniu elewacji,
  • przejrzysty układ funkcjonalny z podziałem na strefy - z przestronnymi wnętrzami, w pełni dopasowanymi do potrzeb rodziny,
  • duże przeszklenia/przeszklenia wielkoformatowe - otwarte przestrzenie i nieskrępowana otwartość na otaczający krajobraz.

Źródłami inspiracji w projektach prezentowanych poniżej są zarówno:

  • nowoczesne przedmieścia - zarówno większych i mniejszych miast, wraz z ich układem urbanistycznym,
  • integracja z lokalnym krajobrazem - w sąsiedztwie którego wznosi się budynki, których forma nawiązuje do otoczenia.

NAJCIEKAWSZE PROJEKTY DOMÓW W 2022 ROKU

HOMEKONCEPT 31

Jednym z projektów domów do 150 m2, który harmonijnie integruje się z otaczającym krajobrazem jest bezpretensjonalny dom parterowy HOMEKONCEPT 31. Wszystko przez wzgląd na rozłożystość bryły oraz użycie w wykończeniu elewacji wysokogatunkowego drewna. Urodę domu podkreślają gładko tynkowane partie ścian wraz z szykownym kamieniem. Jeśli chodzi o układ funkcjonalny, udało się tutaj bardzo zgrabnie pogrupować strefy. Reprezentatywną część dzienną typu „open-space” wyeksponowano tuż za wejściem do domu, a prywatną ulokowano w głębi, po prawej stronie od drzwi wejściowych. Zaplanowano w niej gabinet oraz dwie sypialnie, z których jedna otwiera się na sąsiadujący z salonem taras.

Poznaj ten projekt bliżej >>>

Przestronny taras i szykowna elewacja w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT 31
DOM DO 150 M2 Z PIĘKNYM TARASEM - homekoncept 31.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 66

Niesłabnącą popularnością cieszy się relacja tradycji z nowoczesnością. W sposób szczególny ukazuje to projekt HOMEKONCEPT 66 - z dwuspadowym dachem, nawiązującym do architektury tradycyjnej. Połączenie dwuspadowego dachu z dwukondygnacyjnymi przeszkleniami dało niesamowicie ciekawy i świeży efekt. Poprzez ogromne okno, które zostało zastosowane w reprezentatywnej strefie salonu, bryła z dachem dwuspadowym zyskała na lekkości. Efekt wizualny dopełniło dekoracyjne belkowanie okalające taras, które podkreśla nowoczesną stylistykę domu. Elewację pozbawiono wszelkich ozdobników, ponieważ intencją architektów było jak najlepsze wkomponowanie bryły w otoczenie, by swoją formą nie zdominowała krajobrazu. W projekcie fasady nie mogło zatem zabraknąć naturalnych materiałów, takich jak drewniane ćwierćbale oraz kamień. Dom został zaprojektowany bardzo funkcjonalnie z podziałem na strefy. Najprzestronniejsza z nich - czyli połączenie kuchni, salonu i jadalni z dostępem do tarasu - stanowi naprawdę imponującą przestrzeń.

PROJEKT DOMU Z BIAŁYM BELKOWANIEM - HOMEKONCEPT 66.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 44 G1

Kolejnym interesującym domem parterowym jest HOMEKONCEPT 44 G1 - idealny do zaadaptowania na wąską działkę. To, co wyróżnia projekt to połączenie tradycji ze współczesną stylistyką architektury jednorodzinnej, w której olbrzymią rolę odgrywają rozwiązania o wysokich walorach wizualnych, a zarazem użytkowych. Kompaktowa bryła oparta na rzucie prostokąta przykryta dwuspadowym dachem, zwraca na siebie uwagę oryginalną elewacją z dekoracyjnym belkowaniem. Konieczność rozplanowania wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie nie wpłynęła na funkcjonalność. Zachowano podział na strefy, tak by każdy z domowników odnalazł tu przestrzeń dla siebie.

Kompaktowy dom parterowy HOMEKONCEPT 44 G1
KOMPAKTOWA PARTERÓWKA HOMEKONCEPT 44 g1.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 80 G2

Każdy miłośnik nowoczesnych rozwiązań z pewnością zwróci uwagę na HOMEKONCEPT 80 G2 - projekt z niecodziennym układem przestrzennym, na którego formę składają się dwie autonomiczne bryły (użytkowa i garażowa) połączone ze sobą pergolą tarasową. Część mieszkalna została przykryta dwuspadowym dachem, nawiązującym do tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. Wykreowano tutaj ozdobną formę w postaci ażurowej pergoli - nadwieszone elementy utworzyły niezwykle urokliwe zadaszenie przestrzeni tarasu oraz elewacji frontowej. Ta z kolei nadała projektowi nowoczesnego rysu i pozwoliła wyróżnić go spośród innych, powtarzalnych inwestycji budowlanych. W projekcie nie mogło zabraknąć także wielkogabarytowych przeszkleń o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, dzięki którym domownicy mogą kontemplować przyrodę z różnych perspektyw.

Dom pawilonowy - kompaktowy projekt do 150 m2 HOMEKONCEPT 80 G2
PROJEKT DOMU HOMEKONCEPt 80 g2.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 91

Kolejną nietuzinkową propozycją jest HOMEKONCEPT 91, w którym zaobserwować można przełom w kształtowaniu formy spadzistego dachu, stanowiącego pierwszorzędny wyróżnik projektu. Dach i ściankę kolankową pokryto panelami z grafitowej blachy tytanowo-cynkowej, która wpisuje się w industrialny styl architektury. W odpowiedzi na współczesną potrzebę wprowadzania naturalnego światła do wnętrz, w projekcie uwzględniono dużą ilość przeszkleń, które są świetnym sposobem na zintegrowanie wnętrz z otoczeniem domu. Szczególnie spektakularny efekt osiągnięto w strefie dziennej, która otworzyła się maksymalnie na przestrzeń tarasu i ogrodu.

Nowoczesny dom zimą - HOMEKONCEPT 91
zIMOWA ODSŁONA NOWOCZESNEGO HOMEKONCEPt 91.

Spodobały Ci się nasze propozycje gotowych projektów domów do 150 m2? Wybierz spośród naszej bogatej oferty projektów zróżnicowanych pod kątem konstrukcji, bryły i jej kompozycji z krajobrazem. Poznaj nowoczesność w stylu HOMEKONCEPT!

Kontakt z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.