Jak w kilku krokach wybrać DOBRZE projekt domu?

Aby z sukcesem zakończyć przedsięwzięcie jakim jest budowa domu konieczne jest wybranie odpowiedniego projektu i jego ocena pod kątem potrzeb przyszłych domowników. Jak wybrać projekt domu i czym kierować się przy jego wyborze? Z całą pewnością indywidualnymi potrzebami, stylem życia oraz możliwościami finansowymi, bowiem wszystkie te czynniki będą kluczowe!

Nowoczesny projekt domu z dużym przeszkleniem i tarasem HOMEKONCEPT 89 G2

PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 89 G2.

Zasady wyboru najlepszego projektu domu

Nowoczesne projekty domów przygotowane w oparciu o najnowocześniejsze technologie budowlane sprawiają, że domy marzeń przestały być utopijnymi wizjami, stając się rzeczywistym i osiągalnym odzwierciedleniem potrzeb i gustów inwestorów. Jak wybrać dom szyty na miarę Twoich snów? Trzymając się zasad wyboru najlepszego projektu domu, które uwzględniają aspekty takie jak:

  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy - narzucają wymagania dotyczące zabudowy jednorodzinnej, do których wedle obowiązujących przepisów budowlanych trzeba się zastosować,
  • powierzchnia domu - zapewnia funkcjonalny układ pomieszczeń oraz komfort użytkowania,
  • liczba kondygnacji budynku - determinuje komunikację w budynku,
  • dostosowanie rozwiązań projektowych - innymi słowy personalizacja projektu pod inwestora, z uwzględnieniem jego indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Uwarunkowania działki - MPZP i WZ

Rozpoczęcie poszukiwań wymarzonego projektu domu powinno poprzedzić zapoznanie się z dokumentami określającymi warunki zagospodarowania terenu jego działki. Takim dokumentem, składającym się zarówno z części opisowej jak i graficznej jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który zawiera wytyczne dotyczącego tego, co i w jaki sposób można wybudować na danej parceli. MPZP zawiera informacje o dopuszczalnej powierzchni zabudowy, kształcie bryły budynku i dachu, czy nieprzekraczalnej linii zabudowy. Zapoznając się z jego postanowieniami, warto zwrócić uwagę także na takie informacje jakie jest przeznaczenie terenu posiadanej działki oraz przeznaczenie użytkowe okolicznych parceli, co pozwoli upewnić się, czy za parę lat w okolicy naszego domu nie zostaną wzniesione obiekty budowlane uznawane za uciążliwe, których z pewnością byśmy sobie nie życzyli.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy teren objęty jest MPZP. W takiej sytuacji należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy, czyli tzw. WZ-tkę, która ustala warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego. Decyzja o Warunkach Zabudowy jest wydawana przez właściwy urząd miasta lub gminy i określa, czy dana inwestycja nie narusza ładu przestrzennego. Do sprawdzenia MPZP jak i WZ warto przystąpić nie tylko przed finalnym wyborem projektu, ale również przed zakupem działki.

Po co mi MPZP lub Warunki Zabudowy - jak wybrać projekt domu

Powierzchnia domu - mały, średni czy duży

Jedną z kluczowych kwestii związanych z wyborem projektu domu jest jego wielkość. Jak wybrać optymalny metraż? Wielkość przyszłego domu należy rozważyć w oparciu o powierzchnię działki pod zabudowę oraz o dokładne przeanalizowanie potrzeb (także w dalszej perspektywie). Budowa własnego wymarzonego domu to inwestycja na długie lata, zatem warto wziąć pod rozwagę jaka liczba pomieszczeń zapewni komfort wszystkim domownikom, gdyby rodzina miała się ewentualnie powiększyć. Powierzchnia domu determinuje jego program użytkowy oraz rozlokowanie względem siebie poszczególnych stref funkcjonalnych - dziennej, prywatnej, zaplecza techniczno-gospodarczego czy garażu. Gotowe projekty domów HOMEKONCEPT są podzielone ze względu na rozmaite kategorie. Jedną z nich jest właśnie metraż: z podziałem na projekty do 150 m2, od 150-180 m2 oraz powyżej 180 m2.

Projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 58 - widok na wjazd do garażu i strefę wejściową.

Projekt domu parterowego HOMEKONCEPT 58.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Stylistyka domu – bryła i ilość kondygnacji

Na kształt domu wpływa jego powierzchnia użytkowa oraz rodzaj zabudowy - od parterówki, przez dom z poddaszem, aż do piętrowego. Domy parterowe, które są bardzo wygodne w użytkowaniu i proste w konstrukcji to idealne rozwiązanie na większe działki. W przypadku mniejszych parceli konieczne jest rozłożenie porównywalnej powierzchni użytkowej na więcej niż jedną kondygnację, a zatem trafionym wyborem będzie dom z poddaszem użytkowym bądź dom piętrowy. Domy z poddaszem posiadają zwartą bryłę, o mniejszej powierzchni zewnętrznych przegród, dzięki czemu budynek jest łatwiejszy do ogrzania. W przypadku domów piętrowych jako niewątpliwą zaletę uznaje się z kolei brak skosów, co przekłada się na łatwiejszą aranżację pomieszczeń na poziomie wyższej kondygnacji.

Układ funkcjonalny - dopasowanie do potrzeb obecnych i przyszłych

W domu parterowym poszczególne strefy użytkowania muszą być rozdzielone w ramach jednego poziomu, nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu przejrzystego podziału funkcjonalnego. W przypadku domów z poddaszem i piętrowych olbrzymim atutem jest możliwość rozdzielenia stref funkcjonalnych pomiędzy kondygnacjami, co uwzględni zlokalizowaną na parterze strefę dzienną oraz umiejscowioną na piętrze strefę prywatną, zapewniającą domownikom maksymalny komfort i poczucie intymności. Rozplanowanie przestrzeni domu w taki sposób, aby wygospodarować optymalną ilość miejsca dla wszystkich rodzajów pomieszczeń to jedno, a ich urządzenie i wystrój to drugie. Za inspirację dla osób poszukujących aranżacji swojego domu z powodzeniem mogą posłużyć proponowane przez nas wizualizacje wnętrz, które są udostępniane praktycznie przy wszystkich projektach HOMEKONCEPT. Zobrazowanie inwestorowi zestawień konkretnych materiałów wykończeniowych, połączeń kolorystycznych, wyposażenia oraz dodatków, z pewnością przyczyni się do szybszego zorientowania się, jaki styl wnętrz najbardziej wpisuje się w gusta domowników. Co więcej - wnętrza z naszych wizualizacji możesz teraz odtworzyć u siebie! Sprawdź GOTOWY PROJEKT WNĘTRZA HK, a także pozostałe usługi, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Projekt wnętrza z HOMEKONCEPT

Czy zmiany w gotowym projekcie domu są możliwe?

Krótko mówiąc: tak! Zawsze jest coś, co możemy zmienić w gotowym projekcie domu, nawet tym najbardziej zbliżonym do naszych potrzeb. :) Zmiany te wprowadzane są najczęściej na etapie adaptacji przez architekta adaptującego, dlatego warto przemyśleć je w momencie wyboru projektu.

Zmiany w projekcie można podzielić na istotne i nieistotne - poczytasz o nich w poniższym artykule:

Odstąpienia od projektu budowlanego

PROFESJONALNY DOBÓR PROJEKTU DOMU HOMEKONCEPT

Zastanawiasz się nad wyborem tego jedynego projektu lub potrzebujesz konsultacji w trakcie procesu budowy? Marzysz, żeby Twój dom spełnił oczekiwania domowników, a jednocześnie był modny i ponadczasowy? Skorzystaj z bezpłatnych porad architekta bądź konstruktora - nasz zespół zapewni Ci profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Wybranie gotowego projektu to same korzyści, a wizualizacje unaocznią Ci jak będzie wyglądał Twój dom. Opowiedz nam o swoich potrzebach, wizjach, planach. A my znajdziemy wśród naszej oferty dom dla Ciebie... bo już go zaprojektowaliśmy! W formularzu doboru projektu HK na naszej stronie www możesz snuć najskrytsze wizje o idealnym domu, które u naszych doradców projektowych znajdą gotowe rozwiązanie. Bo w HOMEKONCEPT ideały po prostu istnieją, więc porozmawiajmy o Twojej przestrzeni!

Dobór projektu domu HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO