Jak sprawnie zaplanować prace remontowo-budowlane?

Pierwsze dni wiosny to optymalny czas na rozpoczęcie porządków, odświeżenie czterech kątów oraz przeprowadzenie istotnych prac renowacyjno-budowlanych. Eksperci podkreślają, że najbardziej efektywną pracą remontowo-budowlaną jest termomodernizacja budynku. Kompleksowe i dobrze wykonane ocieplenie domu zapewnia wszystkim mieszkańcom komfort, inwestorowi przynosi oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie, a do tego pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Jeśli planujesz tylko porządki czy drobną pracę remontową, jak np. pomalowanie przedpokoju, do działania możesz przystąpić z marszu. Natomiast, gdy zamierzasz wykonać większą pracę remontowo-budowlaną, jak malowanie wszystkich pomieszczeń domu czy ocieplenie ścian budynku, warto wszystko dobrze zaplanować. Pamiętaj, że teraz jest najlepszy okres, aby znaleźć solidną ekipę budowlaną i zarezerwować termin. Później, ze względu na pełnię sezonu remontowo-budowlanego, może okazać się to niemożliwe. Ponadto zakup materiałów, kiedy sezon nie jest jeszcze w pełni, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Omena Mensah Termo Organika

Planowanie oszczędza czas i pieniądze

Jedną z najważniejszych kwestii o której warto pamiętać, przed przystąpieniem do prac remontowo- budowlanych, jest określenie ich zakresu. Nawet doświadczeni wykonawcy potrafią pominąć ten etap, co powoduje konieczność „improwizacji”, co znów prowadzi do bałaganu, wydłużenia prac, a często niepotrzebnie zwiększa koszty. Typowy remont domu czy mieszkania związany jest z takimi pracami, jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć, jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy termomodernizacja. Przed każdym remontem opłaca się zrobić, na własny użytek, harmonogram prac, który je systematyzuje. Przygotowując grafik warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również ich kolejność. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian domu.

Jakość i ilość materiałów – o czym pamiętać?

Kolejną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania do remontu jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia powodują chaos i dodatkowy stres podczas prac remontowych. Renomowane firmy na swoich stronach internetowych udostępniają bezpłatne e-narzędzia, takie jak np. intuicyjne kalkulatory, które w przyjazny sposób pomagają obliczyć ilość i parametry potrzebnego materiału oraz wybrać optymalny produkt. Na stronie internetowej Termo Organiki znajdują się nowoczesne i intuicyjne aplikacje, które w łatwy i przyjemny sposób pomogą zaplanować ocieplenie niemal każdego domu jednorodzinnego. Podobne programy ułatwiające zaplanowanie remontu udostępniają, np. producenci farb wewnętrznych, podłóg czy ceramiki dekoracyjnej.

Zawsze sprawdzaj jakość przed zakupem

Od ponad dwóch lat cennym źródłem informacji, pomocnej przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału budowlanego, w tym np. styropianu do ocieplenia domu, jest lista wyników kontroli prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Kontrole mają na celu weryfikację czy dany materiał budowlany spełnia deklarowane przez producenta parametry. Wyniki tych kontroli publikowane są na stronie GUNB-u. Dzięki temu łatwo zweryfikować, które produkty przeszły kontrole pozytywnie, a które miały zaniżone kluczowe parametry. Kupując materiały budowlane warto wybierać produkty markowe, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne i notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej (ITB).

Produkty Termo Organika

Samemu czy z pomocą specjalistów?

Jeśli mamy już harmonogram, ustalony zakres prac oraz wybrane materiały, pozostaje decyzja, czy remont przeprowadzić we własnym zakresie, czy też skorzystać z ekipy remontowej. Skomplikowane prace, wymagające fachowej wiedzy oraz doświadczenia, radzimy powierzyć profesjonalistom. Jak ich znaleźć? Najlepiej korzystać z rekomendacji rodziny oraz przyjaciół. Jeśli ta metoda zawiedzie, pozostaje skorzystanie z ogłoszeń na branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze należy żądać referencji, które następnie trzeba sprawdzić. Niezwykle istotne jest dokładne sformułowanie umowy z wykonawcą.

Podsumowując, wiosna to najlepszy czas na przeprowadzenie prac budowlano-remontowych, w tym najbardziej opłacalną i efektywną – termomodernizację.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.termoorganika.pl.

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?