Jak myć okna bez smug?

Miłośnicy nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań uwielbiają duże ilości przeszkleń oraz okna typu portfenetr, które sięgają od podłogi aż po sam sufit. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza wpada mnóstwo dziennego światła, które jest najlepsze dla ludzkiego oka i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jednak na takich oknach widać bardzo wyraźnie wszelkiego rodzaju smugi i zabrudzenia, które trzeba czyścić umiejętnie. Jak zatem zabrać się za mycie okien, aby były idealnie czyste i bez smug?

Okna bez smug – myć ścierką czy ściągaczką?

Jest wiele sposobów na to jak myć okna, aby czynność ta była wykonana porządnie i dawała pożądane efekty.

Jak zatem sprawić, aby okna lśniły czystością i by nie było na nich żadnych smug?

Po pierwsze, doskonale do tego typu zadań nada się ściereczka z mikrofibry. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mikrofibra to tkanina poliestrowa o niezwykle cienkich włóknach, które dokładnie zbierają całą wodę z detergentami z powierzchni śliskiej, jaką niewątpliwie jest okno. Mikrofibra jest też bardzo chłonna, a więc poradzi sobie z absorpcją sporej ilości wody.

Po drugie, jeżeli okna w Twoim domu są duże i ciężko byłoby je umyć jedną szmatką, wtedy warto zastanowić się nad zastosowaniem ściągaczki. A jak myć okna ściągaczką do szyb? Jest to bardzo proste. Najpierw należy nanieść wodę ze środkiem do mycia na całą powierzchnię szyby. Można to zrobić za pomocą spryskiwacza lub gąbki – zależy, która z tych opcji będzie dla nas wygodniejsza. Następnie należy mocno docisnąć ściągaczkę na samej górze szyby i ściągnąć ją na sam dół. Po każdym takim ruchu trzeba wytrzeć ściągaczkę z wody, która na niej pozostała. Niektóre ściągaczki nie radzą sobie doskonale z miejscem blisko framugi – warto więc sprawdzić, czy na pewno wszystko zostało dokładnie umyte, a jeśli nie – delikatnie poprawić te miejsca np. ręcznikiem papierowym.

Czym myć okna, aby nie było smug - gotowy projekt HOMEKONCEPT 79
Sypialnia z projektu HomeKONCEPT 79 z dużym przeszkleniem.

Czym myć okna, aby nie było smug?

Wiele osób zastanawia się nie tylko jak myć okna bez smug, ale także czym je myć, aby efekty były widoczne przez długi czas. Oczywiście najczęściej i najchętniej ludzie wykorzystują profesjonalne preparaty do czyszczenia szyb. Jednak osoby, które preferują bardziej ekologiczne podejście mogą myć okna także za pomocą innych, naturalnych produktów.

W dawnych czasach, wiele osób myło okna roztworem wody z octem w proporcjach 5:1 – w ten sposób można uzyskać świetnie wyczyszczone, lśniące okna nie mające smug. Warto jednak wiedzieć, żeby po użyciu takiego środka, wypucować okna za pomocą miękkiej, suchej szmatki bądź ręczników papierowych.

Wiele osób może także chcieć myć okna za pomocą alkoholu – to także domowy sposób, który działa. Ale jak to zrobić, aby nie wyrządzić szkód? Trzeba przygotować roztwór składający się z pięciu litrów wody i dwóch łyżek alkoholu. Tak przygotowanym specyfikiem można spryskać szyby, a ich umycie stanie się naprawdę proste. Zalecamy założyć rękawiczki, aby nie wysuszyć dłoni!

Jak umyć okna bez smug? Bardzo popularne ostatnio stają się także elektryczne myjki do okien typu Karcher lub Vileda. Mając naprawdę duże okna, takie jakie często mają nowoczesne domy, warto rozważyć ten zakup. Mycie szyb z tą maszyną staje się naprawdę proste i bardzo efektowne. Polecamy sprawdzić także to rozwiązanie.

Dwukondygnacyjne przeszklenie w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 66 A
Rozświetlony salon z dwukondygnacyjnym przeszkleniem
z projektu HomeKONCEPT 66 A.

Utrzymaj swój dom w doskonałej czystości!

Warto też pamiętać o tym, aby nie zabierać się za mycie okien podczas niesprzyjającej pogody – czyli wtedy, gdy pada, jest bardzo zimno lub bardzo gorąco. Przy słabym lub z kolei bardzo mocnym nasłonecznieniu możemy nie widzieć dokładnie czy szyby są na pewno czyste.

A pamiętajmy, że porządnie umyte okna potrafią sprawić, że cały dom będzie prezentował się jaśniej, czyściej i schludniej. Tyczy się to zarówno małych domów jak i nowoczesnych willi. Warto zatem przyłożyć się do ich czyszczenia i wykonywać tę czynność regularnie. W czystym domu jest na pewno bardziej przytulnie, a co za tym idzie – przyjemniej spędza się w nim czas. Dzięki wyżej wymienionym poradom dowiesz się, jak myć okna i co robić, aby były czyste i błyszczące!

Skontaktuj się w sprawie doboru projektu - HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO