Etapy budowy domu – na co zwrócić uwagę przy współpracy z wykonawcą?

Budowa domu to dla wielu największa inwestycja w życiu. Choć nie unikniemy nieprzewidzianych sytuacji, dodatkowych kosztów czy opóźnień spowodowanych przez pogodę, to swoją uwagę możemy przykuć do prawidłowego wykonania poszczególnych etapów budowy naszego wymarzonego domu. Na co zwrócić uwagę, aby efekt końcowy był więcej niż zadowalający?

Jakie są etapy budowy domu?

Każdy etap budowy domu jest ważny i ma istotne znaczenie dla całej inwestycji. Dlatego od samego początku należy zwracać uwagę na prace wykonywane przez fachowców. Nie chodzi o to, aby ich stale sprawdzać – ale trzymać rękę na pulsie i w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów budowy pozwoli na szybką i sprawną realizację projektu, a nam zapewni spokój i pewność, że prace idą w dobrym kierunku.

Budowa domu – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe wytyczenie budynku

Bardzo ważnym etapem budowy domu jest wyznaczenie miejsca, w którym stanie budynek. To zadanie najlepiej powierzyć doświadczonemu geodecie, który wybierze odpowiednią metodę wytyczenia fundamentów. Zakres prac geodety (w tym przede wszystkim liczbę potrzebnych punktów, ale również termin i koszty usługi) należy skonsultować z kierownikiem budowy.

Liczba punktów jest zależna m.in. od planowanego kształtu budynku. Zazwyczaj wyznacza się minimum 4 (w narożnikach), ale przy domu o bardziej skomplikowanym planie może to być 6-10 charakterystycznych punktów lub osi. Nie bez znaczenia są tu także umiejętności kierownika budowy, który na podstawie wytyczonych punktów powinien być w stanie dokładnie wyznaczyć fundamenty.

Wykonanie fundamentów

Stawianie domu od podstaw zaczyna się od fundamentów. To właściwy początek budowy, więc ma ogromne znaczenie dla całej konstrukcji domu parterowego, czy piętrowego. Ich wykonanie to proces wieloetapowy i wymagający wsparcia specjalistów. Warto tutaj zadbać o każdy szczegół: prawidłowe wymiary szalunków, głębokość wykopów, odpowiednie zbrojenie, a także właściwy beton. Przyglądając się pracy wykonawców, należy przede wszystkim sprawdzić, czy ułożone zostały specjalne rury, dzięki którym możliwe będzie poprowadzenie instalacji z zewnątrz budynku.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 01 EN
PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 01 EN.

Dobrze również pilnować zalewania ław fundamentowych betonem. Powinno być to wykonane w sposób ostrożny i uważny, aby m. in. nie zasypać fundamentów gruntem. Pamiętajmy, że proces ten nie może być przerywany – wykonuje się go w ciągu jednego dnia, pilnując, aby wierzchnia warstwa betonu stwardniała. Wylane fundamenty należy obficie polewać wodą przez kolejny tydzień – taki zabieg zapobiegnie powstawaniu rys i zbytniemu wyschnięciu.

Stawianie ścian fundamentowych

Po fundamentach przychodzi czas na ściany. Tutaj przede wszystkim niezbędna jest prawidłowa izolacja przeciwwilgociowa pomiędzy ścianą a fundamentami. Rodzaj przeprowadzonych izolacji zależy głownie od wysokości wód gruntowych oraz rodzaju podłoża.

Podczas tego etapu budowy domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę, czy zaprawa podczas murowania została równomiernie nałożona we wszystkie spoiny pomiędzy bloczkami. Na gotowych ścianach należy ułożyć hydroizolację, a następnie materiał ocieplający. Dobrze jest w tym celu użyć szarego styropianu, który ma lepsze parametry izolacyjne od tradycyjnego – dlatego sprawdza się nie tylko przy ociepleniu ścian, ale również fundamentów. Doświadczony fachowiec powinien doradzić przy wyborze najlepszych jakościowo materiałów.

Usytuowanie okien i drzwi

Przy murowaniu ścian należy dopilnować, aby otwory okienne były prawidłowo usytuowane względem wysokości wykończenia podłóg. Istotne jest także, aby rzeczywista wysokość kondygnacji odpowiadała wysokości pomieszczeń ujętych w projekcie domu. Zmiana w tym zakresie może istotnie wpłynąć na zmianę kubatury całego budynku i jego parametrów.

W dalszym procesie budowy warto doglądać prawidłowego montażu okien i drzwi, aby uniknąć mostków cieplnych oraz nieszczelności. Sam sposób montażu powinien być dostosowany do materiału, z jakiego wykonane są okna i drzwi, a także do konstrukcji i rodzaju muru. Na koniec dopilnujmy odpowiedniej izolacji okien i drzwi, najlepiej przy użyciu pianki o dużej możliwości absorpcji ruchów budynku.

Wylewanie podłogi na gruncie

Podłoga pomiędzy ścianami fundamentowymi wymaga specjalnego przygotowania. W pierwszej kolejności ściany należy zabezpieczyć hydroizolacją, a następnie przestrzeń na podłodze wysypać specjalnym piaskiem, który musi być odpowiednio zagęszczony. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy uniknąć pękania wylewki podłogowej i posadzki.

Przed przystąpieniem do wylewania betonu należy rozplanować położenie poszczególnych przewodów instalacji (takich jak kanalizacja, wodociągi czy ogrzewanie podłogowe). Cały ten etap wymaga od pracowników budowlanych specjalistycznej wiedzy i precyzyjnego działania. Co istotne, podłoga na gruncie składa się z wielu warstw. Żadna z nich nie powinna przekraczać grubości 20 cm, a także nie należy rozpoczynać ich wykonywania przed dokończeniem zadaszenia budynku.

Wykonanie stropu i schodów

Strop to nie tylko przegroda pomiędzy parterem a piętrem lub poddaszem, ale także ważny element konstrukcyjny i izolacyjny. Wymaga on skontrolowania przez kierownika budowy pod kątem szalunków i podpór montażowych, zbrojenia, grubości otuliny, parametrów mieszanki betonowej, jakości belek i pustaków stropowych oraz usytuowania żeber rozdzielczych pod każdą ścianą działową. Podczas zalewania stropu należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy fachowcy zastosowali odpowiednią ilość betonu, a następnie prawidłowo o niego zadbali.

W przypadku schodów trzeba sprawdzić, czy wysokość i szerokość stopni jest zgodna z projektem. Przy budowie schodów betonowych warto także skontrolować zbrojenie. Okładzinę montujmy na samym końcu, najlepiej już po wniesieniu do domu mebli. Gdy pospieszymy się z wykończeniem tego elementu, wykonawcy lub dostawcy wyposażenia mogą ją zniszczyć podczas dalszych prac. Do tego czasu możemy chodzić po gołym betonie, przykrytym np. kartonami.

Więźba dachowa i pokrycie dachu

Budowa domu od podstaw wiąże się, także w wyborem dachu. To ten element budynku, przy którym najłatwiej o niedopatrzenie. Jeśli chodzi o więźbę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na drewno. Powinno być wysokiej jakości, okorowane i zaimpregnowane. Nacięcia i połączenia ciesielskie powinny pasować do siebie, tworząc solidną całość. Trzeba sprawdzić zastosowane łączniki, gwoździe, wkręty oraz złącza. Konstrukcja powinna być sztywna i odpowiednio połączona. Dodatkowo należy dopilnować odpowiedniej wysokości ścian kolankowych.

Nowoczesny dom z elewacją z łupka - HOMEKONCEPT 13 EN
PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 13 EN.

Równie ważnym aspektem jest pokrycie dachu. Istotne jest zadbanie o wszystkie warstwy: wodoszczelną, chroniącą przed wiatrem, przepuszczającą powietrze, izolującą termicznie i akustycznie. Jeśli chcemy uniknąć zawilgocenia konstrukcji dachu, szczególną uwagę należy przykuć do wykonania obróbek blacharskich okapu, koszy czy naroży, a także rynien i rur spustowych.

/ Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga fixly.pl /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO