Zorientuj się! Ustawienie domu na działce

Jak usytuować dom na działce, aby cieszyć się słońcem przez cały dzień, a przy okazji płacić mniej za ogrzewanie? Wybierając projekt domu musisz pamiętać o najważniejszych zasadach dotyczących wzajemnego rozmieszczenia pomieszczeń w domu i ich usytuowania względem słońca. To od ich umiejscowienia będzie zależał komfort życia całej Twojej rodziny!

Słońce w ciągu dnia przemieszcza się od wschodu do zachodu, dlatego wybierając układ funkcjonalny przyszłego domu warto kierować się zasadą podążania za słońcem. Pomieszczenia, w których przebywasz rano powinny być skierowane na wschód (np. sypialnie), a salon i taras, które użytkujesz w ciągu dnia – aż do wieczora – na południe lub południowy zachód.

W tym wpisie przeanalizujemy najważniejsze rodzaje usytuowań strefy dziennej względem stron świata i kierunku padania promieni słonecznych. Zachęcamy do dalszej lektury.

  1. Działka z wjazdem od północy
  2. Działka z wjazdem od wschodu
  3. Działka z wjazdem od południa
  4. Działka z wjazdem od zachodu
  5. Zasady rozmieszczenia pomieszczeń w domu
  6. Usytuowanie względem stron świata, a energooszczędność budynku

Działka z wjazdem od północy

Przyjmuje się, że najbardziej korzystnym i jednocześnie najchętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest działka z wjazdem od północy. Usytuowanie na niej domu jest dosyć proste i intuicyjne.

Budynek najlepiej zlokalizować jak najbliżej drogi dojazdowej, dzięki czemu zyskasz dużą przestrzeń za domem, którą możesz przeznaczyć na urządzenie tarasu oraz pięknego ogrodu. Będą one odizolowane od ulicznego zgiełku i stanowić będą Twoją domową oazę spokoju.

Wejście do budynku, kuchnię, pomieszczenia gospodarcze i garaż warto wtedy zlokalizować od północnej, zacienionej strony, ponieważ temperatura w nich może być nieco niższa niż w innych częściach domu.

Salon i ewentualnie jadalnia będą natomiast przez cały dzień doskonale doświetlone naturalnym światłem słonecznym padającym od południa.

Taka lokalizacja działki pozwala również na zbudowanie tarasu wypoczynkowego wzdłuż całej nasłonecznionej elewacji, dzięki czemu zyskasz atrakcyjne miejsce wypoczynku całej rodziny oraz dodatkową jadalnię na świeżym powietrzu.

Gotowy projekt domu willowego HOMEKONCEPT 83 – jak ustawić dom na działce
Projekt domu HomeKONCEPT 83, w którym strefę wejściową, kuchnię i spiżarnię zlokalizowano od strony północnej.

Działka z wjazdem od wschodu

Działkę z drogą dojazdową od wschodu warto zagospodarować w taki sposób, aby dom zlokalizować najbliżej północnej granicy (jeżeli jej wielkość i kształt na to pozwala). Będziesz mieć wtedy miejsce na urządzenie pięknego ogrodu wyeksponowanego na południe i zachód.

W przypadku długich i wąskich działek ogród będziesz mógł urządzić wyłącznie od strony zachodniej.

W północnej części budynku warto umieścić strefę wejściową, garaż i kotłownię.

Kuchnia natomiast doskonale sprawdzi się po stronie wschodniej, dzięki czemu przed południem będą tam docierały poranne promienie słońca, a po południu zapanuje przyjemny chłód.

Strefa dzienna będzie doskonale doświetlona od południa, aż do godzin wieczornych. Warto ją dodatkowo powiększyć, budując obok taras wypoczynkowy.

Ustawienie domu na działce – przykład projektu na działkę z wjazdem od wschodu – HOMEKONCEPT 74
Projekt nowoczesnego domu HomeKONCEPT 74 z kuchnią zlokalizowaną od wschodu.

Działka z wjazdem od południa

Przy takim usytuowaniu działki, dom trzeba zlokalizować jak najdalej od drogi, aby przed budynkiem wygospodarować miejsce na ogród. Niestety będzie to wymagało budowy dłuższego podjazdu do garażu i dłuższej ścieżki prowadzącej do wejścia.

Wjazd od południa wymusza usytuowanie salonu i tarasu obok wejścia do budynku.

Jeżeli będziesz dysponować odpowiednio szeroką działką, możesz taras umieścić na bocznej, bardziej oddalonej od drogi elewacji. Możesz go jeszcze dodatkowo odizolować pasem wysokich krzewów lub elementami małej architektury.

Kuchnia w takim przypadku znajdzie się z tyłu, w zacienionej części budynku.

Projekt nowoczesnego domu z dachem bezokapowym i białym belkowaniem HOMEKONCEPT 81 – jak ustawić dom na działce
Projekt domu HomeKONCEPT 81 – idealny wybór na działkę z wjazdem od południa.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Działka z wjazdem od zachodu

Przy wjeździe na działkę od zachodu i usytuowaniu elewacji frontowej równolegle do drogi, pomieszczenia strefy dziennej trzeba rozmieścić w taki sposób, aby w ciągu dnia były dobrze nasłonecznione. Najbardziej korzystne będzie umieszczenie tarasu na bocznej elewacji, tak by sąsiadował z jadalnią i salonem. Garaż i pomieszczenia techniczne usytuowane od północy będą wtedy stanowiły doskonałą ochronę izolującą część mieszkalną przed wychłodzeniem. Jeżeli natomiast dysponujesz dosyć obszerną działką, na której możliwe będzie ustawienie frontu domu w kierunku północnym, wtedy warto wybrać dom z dużym salonem od południa.

Projekt na działkę z wjazdem od zachodu - HOMEKONCEPT 79
Projekt domu HomeKONCEPT 79 świetnie sprawdzi się na działce z wjazdem od zachodu.

Zasady rozmieszczenia pomieszczeń w domu

Dobierając projekt domu do działki musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad.

1. Przede wszystkim strefa wejściowa, pomieszczenia techniczno-gospodarcze oraz garaż powinny znaleźć się po stronie, która jest najmniej nasłoneczniona. W tej części budynku rzadko przebywa się na co dzień i można w niej utrzymywać niższą temperaturę niż w części mieszkalnej. Okna w tych pomieszczeniach powinny być stosunkowo niewielkie, aby jak najmniej energii uciekało na zewnątrz.

2. Strefę dzienną, taras i miejsca, w których domownicy spędzają wspólnie czas warto natomiast skierować na zachód lub południe i otworzyć na ogród. Dzięki takiemu usytuowaniu będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały dzień oraz wykorzystasz darmową energię słoneczną do dogrzania wnętrz. Warto zadbać o prywatność osób przebywających na tarasie i odizolować ich od ulicznego zgiełku. Szczególnie przy lokalizacji tarasu na bocznej kondygnacji, która nie jest osłonięta domem od drogi.

3. Sypialnie najkorzystniej usytuować od wschodu, wtedy nie będą budzić nas poranne promienie słońca. Jednak dla śpiochów, lubiących przedłużać sobie poranki, dobrym rozwiązaniem będą sypialnie wyeksponowane na zachód. Niezależnie od prywatnych upodobań, ważne, aby okna sypialni nie wychodziły na ulicę, dzięki czemu będziesz mógł delektować się ciszą i mieć zapewniony spokojny wypoczynek.

Gotowy projekt domu parterowego z funkcjonalnym wnętrze HOMEKONCEPT 73 – zasady rozmieszczenia pomieszczeń
Projekt z idealnie rozplanowanymi wnętrzami – HomeKONCEPT 73.

Usytuowanie względem stron świata, a energooszczędność budynku

Budynek energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii pozyskiwanej ze źródeł nieodnawialnych i w znacznej mierze korzystać z energii odnawialnej. Jednym z najbardziej ekologicznych, a przy okazji darmowych źródeł energii jest ta pozyskiwana ze słońca. Aby ją wykorzystać do dogrzewania budynku trzeba go właściwie usytuować na działce. Najbardziej korzystna lokalizacja przewiduje wyeksponowanie strefy dziennej w kierunku południowym. W tej części budynku montuje się również duże, panoramiczne przeszklenia, przez które do pomieszczeń będzie docierało naturalne światło słoneczne. Będzie ono miało znaczący wpływ na poprawę naszego samopoczucia, ale także poprawi bilans cieplny w sezonie zimowym i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkowo otwarta przestrzeń strefy dziennej projektowana w domach nowoczesnych, wpłynie korzystnie na cyrkulację powietrza we wnętrzach i pozwoli na ogrzanie pomieszczeń w części północnej. Niestety w czasie upalnego lata będziesz musiał chronić strefę dzienną przed przegrzaniem. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu rolet lub żaluzji przeciwsłonecznych, które ograniczą dopływ energii słonecznej do wnętrza domu. Innym rozwiązaniem może być ruchome zadaszenie tarasu, które w czasie upałów możesz zasunąć aby ograniczyć wzrost temperatury w salonie.

Gotowy projekt nowoczesnej willi z dwukondygnacyjnym przeszkleniem – usytuowanie domu względem stron świata
Projekt willi z narożnym oknem od strony salonu - HomeKONCEPT 60.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Skontaktuj się z Doradcami projektowymi HomeKONCEPT

Szukasz domu swoich marzeń i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy doborze projektu do działki, którą posiadasz? Doradcy projektowi HOMEKONCEPT przedstawią Ci pełny plan na Twoją wyśnioną domową przestrzeń. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, sprawdzimy parametry parceli, a także zgodność projektu z wytycznymi zawartymi w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub Warunkach Zabudowy.

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.