Zasady prawidłowego rozmieszczenia pomieszczeń w domu

Dobrze zaprojektowany dom to taki, w którym wszystkie pomieszczenia są wygodne i dopasowane do oczekiwań każdego z mieszkańców; strefa dzienna odpowiednio nasłoneczniona, a komunikacja między poszczególnymi częściami budynku bezproblemowa i intuicyjna. Na co zwrócić uwagę wybierając dom, aby cieszyć się komfortem przez długi czas?

Rozkład pomieszczeń w domu ze względu na optymalne nasłonecznienie

Od południa lub południowego zachodu lokalizuje się pomieszczenia części dziennej, a więc salon i jadalnię. Ponieważ w nich najczęściej przebywamy w ciągu dnia, powinny one być jak najdłużej nasłonecznione. W nich montuje się także największe zestawy okienne, aby łatwiej skomunikować strefę dzienną z ogrodem i wykorzystać naturalną energię słoneczną do dogrzewania wnętrz.

Minimalistyczna strefa dzienna w HOMEKONCEPT 49
Strefa dzienna w projekcie domu HOMEKONCEPT 49.

Łazienka i pomieszczenia techniczne mogą być usytuowane od strony północnej lub od północnego zachodu, gdyż nie wymagają odpowiedniego doświetlenia. Montuje się w nich mniejsze okna niż w części dziennej, aby jak najmniej energii uciekało na zewnątrz.

Kuchnia nie musi znajdować się od strony południowej. Ma to związek z nagrzewaniem się pomieszczenia podczas gotowania. Zwykle lokalizuje się ją obok wejścia do budynku, aby łatwiej można obserwować osoby wchodzące do domu.

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata, zapewni komfort mieszkańcom przez cały rok oraz pozwoli zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej do ogrzewania domu. Dzięki temu można mniej wydać na ogrzewanie budynku.

Nowoczesne projektowanie układu pomieszczeń

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. W części dziennej mieści się kuchnia, salon, jadalnia, a sąsiaduje z nią toaleta, pokój dla gości lub gabinet. Natomiast w strefie nocnej, odizolowanej od pozostałych pomieszczeń, projektuje się sypialnię, łazienkę, pokoje dla dzieci, garderoby oraz schowki. Przy projektowaniu układu pomieszczeń warto także pomyśleć o części gospodarczej, w której znajdzie się pralnia, spiżarnia i kotłownia.

Aranżacja sypialni w HOMEKONCEPT 45
Aranżacja sypialni w HOMEKONCEPT 45.

Kuchnia otwarta na salon sprawia, że wnętrza wydają się większe, a całość tworzy jedną multi-funkcjonalną przestrzeń. Nie można wyobrazić sobie również współczesnego domu bez słonecznego tarasu, który w miesiącach letnich jest praktycznym przedłużeniem salonu.

Coraz częściej w strefie nocnej wydziela się tzw. master bedroom – czyli apartament rodziców składający się z sypialni, prywatnej łazienki i garderoby. Rośnie także zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenia rekreacyjne. W domach jednorodzinnych można spotkać saunę czy domową siłownię, a duża rodzinna łazienka zamienia się w pokój kąpielowy.

Jak rozmieścić pomieszczenia w domu? Postaw na komfort!

Wszelkie szlaki komunikacyjne muszą zostać zaplanowane w taki sposób, aby umożliwiały swobodne poruszanie się domowników pomiędzy poszczególnymi wnętrzami oraz zabierały jak najmniej powierzchni użytkowej. Trzeba także pomyśleć o przestronnym wiatrołapie, w którym zmieści się duża szafa ubraniowa.

Aranżacja salonu HOMEKONCEPT 55
Aranżacja salonu w projekcie HOMEKONCEPT 55.

Planowanie i rozmieszczenie pomieszczeń w domu, uzależnione jest od liczby domowników oraz ich preferencji. Nie bez znaczenia pozostaje układ względem stron świata, gdyż właściwie nasłoneczniony dom, zapewni komfort użytkowania przez cały rok. Należy również pamiętać o podziale na strefę dzienną i nocną oraz odpowiednio zaplanowanych szlakach komunikacyjnych.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia bogatej oferty, w której znajdują się projekty domów nowoczesnych stworzonych z myślą o klientach szukających innowacyjnych rozwiązań projektowych. W HOMEKONCEPT znajdziecie Państwo domy o różnych układach funkcjonalnych, kształtach bryły i wielkościach.

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie

STREFA PARTNERA HK
10 maja 2024

Bramy garażowe FAKRO | INNOVIEW LINE - nowa jakość na rynku