Wymarzona działka budowlana – jak ją znaleźć?

Posiadanie własnego kawałka ziemi to myśl, która wielu z nas motywuje do rozglądania się za działką pod budowę domu. W głowie niejednego mieszkańca miasta, rodzi się pomysł na przeniesienie się bliżej malowniczych rejonów, które są na wyciągnięcie ręki. W grę nie musi wcale wchodzić daleka wyprowadzka poza aglomerację. Czasem wystarczy podmiejski dom z ogrodem, w którym można realizować swoje z pozoru przyziemne pragnienia, jak pielęgnacja kwiatów, doglądanie domowego warzywniaka, czy przygotowywanie dla bliskich kolacji na świeżym powietrzu. Wymarzona działka to miejsce, gdzie człowiek momentalnie staje się szczęśliwy, a życie po prostu płynie swoim tempem. A ponieważ marzenia są na wyciągnięcie ręki, wystarczy odważyć się po nie sięgnąć. Od wybrania ziemi i jej kupna, do rozpalenia ognia w kominku długa droga. Można ją jednak skrócić, trzymając się dobrze opracowanego planu działania. Od czego zatem zacząć poszukiwanie wymarzonej działki budowlanej i jak znaleźć swój upragniony kąt pod budowę domu?

Jak znaleźć działkę budowlaną pod budowę domu HOMEKONCEPT?

Budowę domu zawsze poprzedza wybór idealnej działki pod inwestycję. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć gotowy projekt domu pod konkretną działkę, niż odwrotnie. W takiej sytuacji mamy pewność, że wymarzonego projektu domu nie trzeba będzie zmieniać na inny. Najlepiej więc zacząć od zorientowania się o warunkach zabudowy, a dopiero potem zdecydować się na zakup konkretnej parceli.

Gros inwestorów poszukuje działek budowlanych przez Internet. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że większość ogłoszeń pojawiających się w sieci, to oferty umieszczane przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Posiadają oni jedynie podstawowe informacje na ich temat. Zatem, jak znaleźć tą wymarzoną działkę? W terenie! Wystarczy zorganizować sobie przejażdżkę po interesującej nas okolicy i szukać ogłoszeń dotyczących sprzedaży, które zazwyczaj są umieszczane bezpośrednio na ogrodzeniach. W mniejszych miejscowościach dobrze zlokalizować tablicę ogłoszeniową oraz odwiedzać strony www gmin w poszukiwaniu przetargów. Możliwość bezpośredniego spotkania się ze sprzedającym to przede wszystkim szansa na uzyskanie pewnych informacji z pierwszej ręki.

Realizacja nowoczesnego projektu domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 30
Malownicze otoczenie domu HomeKONCEPT 30 – realizacja z czarującym ogrodem.

Wymarzona działka – określ swoje potrzeby!

Cudownie jest mieć marzenia i je spełniać. Dlatego każdy inwestor musi zadać sobie serię pytań dotyczących wymarzonej działki budowlanej. Czy lepiej wybrać teren w zurbanizowanej części, czy też zdecydować się na działkę poza miastem, ale bliżej natury?

Zlokalizowanie działki w uporządkowanym miejskim otoczeniu, w którym sprecyzowany jest MPZP wpływa na jej wartość rynkową. Niebagatelną zaletą jest bliska lokalizacja szkół, miejsca pracy czy też dostępności do miejsc rozrywki. Z drugiej strony, działki umiejscowione poza miastem są znacznie tańsze i zapewniają nam sąsiedztwo zieleni i natury. Decydując się jednak na zakup parceli na peryferiach trzeba wziąć pod uwagę dojazdy, które zabierają nam kilka chwil z dnia.

Gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 66 A G2 – wymarzona działka budowlana z lasem i jeziorem
Propozycja dla miłośników przyrody – projekt domu HomeKONCEPT 66 A G2 zlokalizowany na działce z dostępem do lasu i jeziora.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Kto nie marzy o urokliwej działce na planie kwadratu, z częściowo zadrzewionymi obszarami, z której rozpościera się piękny zielony widok? Przy jej wyborze należy jednak zwrócić uwagę także na takie cechy jak dostępność do drogi publicznej, uzbrojenie działki, sąsiedztwo, orientację względem stron świata oraz bliską lokalizację szkół czy też sklepów. Inwestorzy, którzy planują budowę na niezamieszkałym terenie, powinni sprawdzić jakość gruntu. Z badań geotechnicznych można dowiedzieć się jaka jest wysokość wód na działce oraz czy grunt jest nośny. Jeżeli nie jest, może się okazać że pod ziemią znajdują się zasypane śmieci, torfowisko, a nawet zarośnięta sadzawka.

Przed zakupem działki dobrze jest już wiedzieć, jak duży dom chce się na niej wybudować. Nie ulega wątpliwości, że im większa działka, tym więcej prywatności. Przyjmuje się, że na dom o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych, wystarczy teren pod zabudowę o powierzchni 400-500 m kw. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że równie ważny jest kształt wybranej parceli. Niekiedy okazuje się, że lepiej zdecydować się na mniejszą, ale kwadratową powierzchnię, niż dużą, a wąską działkę, na której ciężko będzie cokolwiek wybudować.

Działka z widokiem na góry - HOMEKONCEPT 28
Wśród górskiego krajobrazu – realizacja projektu HomeKONCEPT 28 na widokowej działce.

Bądź świadomym inwestorem!

Pierwsza zasada – każda działka posiada swoje ograniczenia. Dlatego tak istotna jest świadomość swoich potrzeb i oczekiwań. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • W jakim domu HOMEKONCEPT chcemy mieszkać (parterowy, z poddaszem czy piętrowy)?
  • Co z garażem– czy ma być umiejscowiony w bryle domu oraz ile pojazdów miałby pomieścić?

Każdy jest inny, spędza dzień po swojemu i potrzebuje różnej przestrzeni do funkcjonowania. Im bardziej sprecyzowane będą Twoje potrzeby, tym więcej informacji uzyskasz na temat planowanej przez Ciebie inwestycji. Wtedy możesz szukać działki, na której budowa Twojego wymarzonego domu HOMEKONCEPT będzie możliwa do realizacji.

Posiadanie świadomości tego, co chcesz wybudować pomoże Ci wyselekcjonować takie działki, których układ stron świata jest najkorzystniejszy. Świadomi inwestorzy szukają najchętniej działek z wjazdem od północy, co umożliwia usytuowanie domu oraz pomieszczeń w taki sposób, aby strefa dzienna znajdowała się po przeciwnej, południowej stronie. Pamiętaj też, że kupujemy oczami. Dlatego nie daj się zwieść, bo z pozoru zadbany grunt może nie spełniać wszystkich Twoich oczekiwań. Zachwaszczona działka budowlana może okazać się zdecydowanie lepszym wyborem. Zastany chaos można przecież szybko doprowadzić do porządku, zmieniając tym samym działkę nie do poznania!

Zapoznaj się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Decydując się na zakup działki budowlanej, najważniejszym jest zapoznanie się z aktualnym Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zwanym inaczej „planem miejscowym” i uchwalanym przez Radę Gminy lub Miasta. MPZP to akt prawa miejscowego, na podstawie którego planuje się zabudowę w danej gminie. Plan miejscowy wskazuje na możliwości zabudowy na konkretnej działce budowlanej. W praktyce oznacza to tyle, że jako inwestor musisz dostosować się do różnych przepisów, jak np. wysokość budynku, geometria dachu, dopuszczalna powierzchnia zabudowy, odległość od jezdni itp., które są na stałe wpisane w daną działkę.

Każdy potencjalny inwestor powinien dowiedzieć się, jakie jest przeznaczenie obszarów, które go interesują, oraz jaki typ zabudowy może wznieść na danej nieruchomości. W powyższym dokumencie znajduje się również informacja o wszystkich planowanych inwestycjach celu publicznego w otoczeniu Twojej działki. Można zatem dowiedzieć się o ewentualnej budowie drogi szybkiego ruchu czy też zakładu utylizacji odpadów, które z automatu skłaniają inwestora do poszukiwania innej parceli. W sytuacji, kiedy na jednym terenie uchwalono w różnym czasie kilka planów, należy brać pod uwagę kolejność wchodzenia w życie poszczególnych z nich (starszy MPZP jest uchylany przez nowszy), oraz czy którykolwiek z dokumentów nie został uchylony wyrokiem sądu administracyjnego.

Decyzja o warunkach zabudowy

Zdarza się, że nie każda gmina posiada uchwalony MPZP. Na terenach, które nie są objęte Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy, czyli tzw. “WZ”, którą składa się w do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek musi zawierać informacje na temat granic działki, charakterystyki planowanej zabudowy oraz zagospodarowania otoczenia domu, parametrów technicznych inwestycji oraz zapotrzebowania na media (woda, energia elektryczna, odprowadzanie ścieków). Po rozpatrzeniu wniosku, właściwe organy określają, czy planowana inwestycja jest na danym terenie dopuszczalna do zrealizowania.

Stan prawny nieruchomości

Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu prawnego nabywanej nieruchomości, który wynika z treści wpisów zawartych w księdze wieczystej. Sprawdzenie jej pozwala na uzyskanie informacji jaka jest powierzchnia działki, kto jest jej właścicielem, oraz czy nie jest ona obciążona hipoteką. Sprzedający udostępnia numer księgi wieczystej, z którym należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Jeżeli informacje zawarte w księdze wieczystej są prawdziwe, wystarczy umówić się z notariuszem w celu podpisania umowy kupna.

Gotowy projekt domu, a wybór działki

Wszystkim początkującym inwestorom, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości, poleca się przeglądanie gotowych projektów domów. Analiza rozmaitych układów pomieszczeń oraz ich funkcji może pomóc w wyborze domu, który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb przyszłych domowników. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że gotowe projekty HOMEKONCEPT zawierają ponadto niezbędne obliczenia, takie jak m.in. kubatura budynku, czy minimalne wymiary działki, na której można wznieść dany projekt, co nie tylko umożliwia zobrazowanie sobie finalnej realizacji, ale także pomaga ukierunkować przyszłe poszukiwania.

Pamiętaj jednak, że dom tworzą ludzie i bez rodzinnego ciepła, miłości i życzliwości, nie będzie istniał. Przestrzeń nabiera życia i ma sens tylko wtedy, kiedy domownicy wypełniają ją swoimi emocjami i budują miedzy sobą wyjątkową więź, której nie sposób stworzyć nigdzie indziej.

Zapraszamy do kontaktu z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO