Własny dom letniskowy. Dlaczego warto?

Szybkie tempo życia w pełnym wszelakich bodźców mieście, sprzyja marzeniom o chwili spokoju z dala od tego chaotycznego zgiełku. A gdyby tak uciec poza miasto? Chociażby na weekend... Komfort posiadania na własność działki - nawet z niewielkim domkiem - jest ceniony bardziej niż kiedykolwiek! Nawet krótki wyjazd poza miasto pozwala oderwać się od codziennej rutyny, naładować nową energią nasze „wewnętrzne baterie” oraz spojrzeć z dystansu na wszystko, co dzieje się wokół. A to nie wszystkie zalety bycia właścicielem domu letniskowego.

Przeczytaj poniższy artykuł i pomyśl o własnym miejscu rekreacji i wypoczynku!

Mała rzecz, a cieszy!

W ostatnich latach budownictwo letniskowe zyskuje cały czas na popularności. Nie ma wątpliwości, że działkowanie powróciło do łask zwłaszcza w dobie pandemii. Panująca obecnie sytuacja spowodowała, że planowanie wyjazdów turystycznych oraz wakacji ograniczone zostało do podróżowania palcem po mapie... Dlatego posiadanie prywatnego skrawka ziemi z własnym domem letniskowym jest w tej sytuacji nieocenione - ułatwia zorganizowanie spontanicznego wypoczynku wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę. Marzeniom o własnym domku sprzyja także zbliżający się sezon wiosna-lato. Nowa wiosenna energia powoduje, że inwestorzy zaczynają poważnie myśleć o wybudowaniu domku letniskowego na swojej działce.

Gotowy projekt domu letniskowego bez pozwolenia – elewacja z gontu -  HOMEKONCEPT 85 DL
Prywatna przystań wśród leśnych zarośli – projekt HomeKONCEPT 85 DL.

Wybieram dom letniskowy – od czego zacząć?

Budowa domu letniskowego jest znacznie prostsza, niż w przypadku domu całorocznego. Jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 35 m2, nie potrzebujesz nawet pozwolenia na budowę! Koszty inwestycji oraz utrzymania domku zależą od zastosowanej technologii budowy, ale nie ma wątpliwości, że są o wiele mniejsze, niż w przypadku wielkopowierzchniowego domu całorocznego.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego projektu domu letniskowego, należy zastanowić się nad potrzebami osób, które będą z niego korzystały. Ile osób jednocześnie będzie przebywało w domku? Czy potrzebna będzie przestrzeń do przechowywania sprzętu sportowego? Jaka ilość okien zagwarantuje optymalną ilość naturalnego światła? Odpowiedzi na powyższe pytania wskażą rozwiązania w temacie układu funkcjonalnego wnętrza.

Projekt bryły, a otoczenie

Własny dom letniskowy to miejsce, które pozwala domownikom wypoczywać tak jak lubią. Jego lokalizacja może być bazą wypadową dla okolicznych atrakcji, jak chociażby akwen wodny lub też ciekawy szlak turystyczny. Bryła powinna nawiązywać do otoczenia. Na szczęście istnieją gotowe projekty, które dzięki swojej ponadczasowej formie wpisują się w każdy krajobraz. Warto postawić na prostotę, duże przeszklenia oraz wykończenie elewacji naturalnym materiałem.

Gotowy projekt domu letniskowego bez pozwolenia – nowoczesny dom z elewacją z desek – HomKONCEPT 84 DL
Efektowne deski elewacyjne wykorzystane w projekcie HomeKONCEPT 84 DL – widok od strony tarasu.

W ostatnich dziesięcioleciach można zauważyć powrót zainteresowania architekturą z drewnianym detalem. Powstaje coraz więcej budynków wykonanych z wykorzystaniem tego materiału jako jednego z budulców, ale też ozdobników. Materiał ten nie tylko nawiązuje do tradycyjnych form regionalnych, ale świetnie współgra z pozamiejskim otoczeniem. Świetnie ilustrują to właśnie wizualizacje projektu HomeKONCEPT 84 DL.

Dom letniskowy bez pozwolenia z widokowym tarasem – gotowy projekt HOMEKONCEPT 84 DL
Naturalna deska na tarasie domu HomeKONCEPT 84 DL prezentuje się fenomenalnie.

Układ funkcjonalny wnętrza

Ze względu na niewielki metraż, domy letniskowe projektowane są zazwyczaj na planie otwartym. Przedzielenie poszczególnych stref ścianami spowodowałoby optycznie pomniejszenie i tak już niewielkiej przestrzeni. Przestrzeń otwarta zawiera aneks kuchenny i strefę wypoczynkową, a niekiedy nawet mini jadalnię. Najczęściej przylega do niej taras, który stanowi niejako przedłużenie ogólnodostępnej strefy dziennej. Jeśli bryła domku zajmuje niewielką powierzchnię gruntu, przestrzeń do spania najlepiej zaaranżować na piętrze lub antresoli - jak na przykładzie projektu HomeKONCEPT 85 DL.

Sypialnia na antresoli w domu letniskowym HOMEKONCEPT 85 DL – gotowy projekt domu rekreacyjnego bez pozwolenia
Sypialnia na antresoli – projekt HomeKONCEPT 85 DL.

Styl i design w aranżacji wnętrza domu letniskowego

Jednym z pomysłów na aranżację wnętrza jest zainspirowanie się regionem w jakim znajduje się nasza działka. Idąc tym tropem, może być to zarówno styl marynistyczny, czy rodem z gór. Który jednak sprawdzi się bez względu na lokalizację? Minimalistyczny - najbardziej uniwersalny, ponadczasowy i oszczędny w dodatkach. Najważniejsze jednak, by stylistyka wnętrza była dopasowana do indywidualnych upodobań. Tylko wtedy domownicy będą traktować dom letniskowy jak prywatny azyl, w którym mogą czuć się nieskrępowani i spędzać czas tak, jak lubią.

Sposób na mały metraż? Urządzenie wszystkich pomieszczeń w jednorodnym stylu. Tą zasadą można posłużyć się już na etapie wyboru materiałów wykończeniowych - kładąc wszędzie jednakowe panele, czy identyczne kafelki - zarówno w kuchni, jak i łazience. Świetnie sprawdzi się także jeden akcent kolorystyczny, powtarzający się we wszystkich strefach domu np. w postaci dekoracyjnych dodatków, tekstyliów, czy też samego umeblowania.

Minimalistyczna strefa dzienna w gotowym projekcie domu letniskowego HOMEKONCEPT 66 A DL
Najlepszy sposób na piękne wnętrze domu letniskowego – minimalizm w naturalnym wydaniu. Projekt HomeKONCEPT 66 A DL.

Wyposażenie domu letniskowego

Domy letniskowe, czyli tzw. rekreacyjne można wznosić przy zachowaniu znacznie łagodniejszych norm. Obiekt nie musi spełniać współczynnika przenikania ciepła, czy też posiadać schodów, jeśli budynek ma poddasze. Dom letniskowy nie musi być wyposażony we wszystko, co konieczne w odniesieniu do całorocznego domu mieszkalnego. Skupienie się do niezbędnego minimum sprawi, że koszty budowy będą znacznie mniejsze.

Inaczej ma się jednak kwestia instalacji elektrycznej wraz z siecią wodociągową, które stanowią nieodłączną część inwestycji. Warto w tym miejscu przypomnieć o zainstalowaniu zewnętrznego ujścia wody, co będzie bardzo praktyczne w przypadku napełniania basenu dla dzieci, nawadniania trawnika oraz podlewania roślin.

Rozwiązania w stylu smart

Komfortowe użytkowanie domku zapewni efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego oraz przemyślane zarządzanie przestrzenią. W domu letniskowym w pełni zaopatrzona kuchnia może być zastąpiona przez niewielki aneks kuchenny z podstawowym wyposażeniem. Zrezygnować można także ze stołu jadalnianego, ponieważ dzięki tarasowi posiłki można spożywać na świeżym powietrzu. W łazience z kolei wanna powinna ustąpić miejsca kabinie prysznicowej, która zajmuje znacznie mniej przestrzeni.

Gotowy projekt domu letniskowego bez pozwolenia na budowę – HOMEKONCEPT 85 DL z kuchnią letnią na tarasie
Zadaszony aneks kuchenny z jadalnią – nowoczesna kuchnia letnia w projekcie HomeKONCEPT 85 DL.

Zalety własnego domu letniskowego

Kontakt z przyrodą działa na człowieka w bardzo pozytywny sposób, dlatego korzyści z posiadania własnego domu letniskowego poza miejską scenerią są nieocenione. Schronienie się we własnej „przystani”, z dala od miejskiego gwaru pozwala na pełny relaks.

Czasem wystarczy wcisnąć hamulec, by na własnej skórze przekonać się, że są na tym świecie miejsca, gdzie czas płynie wolniej.

Przebodźcowany codziennością umysł, w spokojnym i cichym miejscu zyskuje przestrzeń do działania. Może to zaowocować obudzeniem w sobie nowej pasji lub zainteresowań. Bez względu na to, czy będzie to pielęgnowanie ogródka, klejenie modeli, czy uczestniczenie w spływach kajakowych na okolicznej rzece - każdy przejaw nowej aktywności otwiera wiele nowych możliwości, pozwala zerwać z rutyną oraz wpływa dobroczynnie na kondycję umysłu oraz ciała.

Domy całoroczne w stylu letniskowym

Coraz więcej właścicieli postanawia nadać swoim domom naturalny, całkowicie letniskowy charakter. Dzięki temu powiew lata możesz mieć we własnym domu po prostu codziennie - przez okrągły rok. Pamiętaj jednak, że nie zawsze się to udaje. Może okazać się, że na danym terenie nie można wybudować budynku do całorocznego mieszkania, co wynika z obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.

Projekt domu całorocznego w kamiennej elewacji – czy własny dom letniskowy to dobry pomysł
Projekt całorocznego domu w naturalnej elewacji HomeKONCEPT 65.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Całoroczne domy w stylu letniskowym o nieco większej powierzchni użytkowej, dają nam znacznie większe możliwości projektowe. Nasi architekci wyposażają je w pokoje kąpielowe z sauną, wiatrołapy, a nawet pomieszczenia gospodarczo-użytkowe z dodatkowym miejscem do przechowywania. Tego rodzaju budynki posiadają także użytkowe poddasze zaadaptowane na strefy prywatne - często z podwójnymi sypialniami, dodatkową łazienką oraz tarasową strefą wypoczynkową z widokiem na ogród.

Dom letniskowy HomeKONCEPT - must have ostatnich lat

W ostatnich miesiącach doceniliśmy własne ogrody i bezpieczny wypoczynek na łonie natury. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z wielkim powrotem tradycji działkowania. Gotowe projekty domów letniskowych HOMEKONCEPT to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność i poczucie swobody i chcą zainwestować we własny odpoczynek wśród najbliższych.

Dostosowanie domu letniskowego do użytkowania także poza letnim sezonem sprawi, że stanie się on spokojnym azylem bez względu na porę roku. Ponadto, zyskasz możliwość spędzania czasu w otoczeniu natury, o każdej porze i w każdej sytuacji.

Zainteresowała Cię oferta domów letniskowych HOMEKONCEPT? Z przyjemnością doradzimy w wyborze tego wymarzonego - skontaktuj się z nami!

Dom letniskowy HOMEKONCEPT - oaza spokoju

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
11 marca 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna