Rola światła w Twoim domu

Jakość naszego samopoczucia rośnie proporcjonalnie do ilości światła w naszym życiu. Co nam daje światło w codziennym życiu... i domu? Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydajność. Synchronizuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny, gdyż nasza aktywność w ciągu doby uzależniona jest od jego ilości i natężenia. Organizm człowiek potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki naturalnego światła o różnych porach dnia, aby być aktywnym, łatwiej przyswajać wiedzę, lepiej spać i co najważniejsze być szczęśliwszym. Światło ma również ogromne znaczenie w procesie leczenia, a także podczas wykonywania pracy.

Nowoczesny projekt domu z ogrodem - HOMEKONCEPT 37

Projekt domu HOMEKONCEPT 37.

aUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Światło w naszym życiu

W obecnych czasach często musieliśmy odkładać na bok możliwość spędzania czasu na zewnątrz, a wiele osób pracując zdalnie z własnych domów jeszcze bardziej zaczęło zauważać jak ważne jest dobrze oświetlone wnętrze. Nasz mózg potrzebuje przecież naturalnego światła i to z wielu powodów. Po pierwsze jasność daje poczucie bezpieczeństwa, po drugie rozjaśnia nie tylko pomieszczenia, ale także nasze myśli. Po trzecie - pomaga w utrzymaniu skupienia i koncentracji – dzięki czemu jesteśmy bardziej wydajni. Poza tym światło słoneczne dodaje nam energii do działania.

Dobrze doświetlony gabinet - projekt domu z dużymi oknami HOMEKONCEPT 91

Sypialnia maksymalnie doświetlona z zacisznym miejscem do pracy – projekt HOMEKONCEPT 91.

Jaki wpływ ma światło na nasze zdrowie?

Łatwo zauważyć, że w czasie gdy dociera do nas mniejsza ilość promieni słonecznych ”spowalniamy”. Czujemy się wtedy bardziej senni, apatyczni i zmęczeni. Można zaobserwować wyraźny spadek nastroju i brak chęci do czegokolwiek. Zwiększa się również podatność na przeziębienia, zaczynamy mówić o jesiennej melancholii... Warto zatem korzystać z każdego promyka słońca, wpadającego do naszego domu (nie tylko o poranku!), gdyż światło słoneczne ma działanie pobudzające.

CIEKAWOSTKA! Bardzo ciekawym przykładem jest przeprowadzony w szpitalu projekt badawczy zespołu z Uniwersytetu w Göteborgu. Naukowcy obserwowali osoby chore i po wypadkach, które przebywały na oddziale z oświetleniem symulującym naturalne światło (dostosowane barwą, natężeniem i ilością do pory dnia). Okazało się, że miało ono działanie uspokajające i regulujące zegar biologiczny. Pacjenci lepiej spali i byli w lepszej kondycji psychicznej niż osoby z grupy kontrolnej. Dodatkowo efekt ten utrzymywał się jeszcze bardzo długo po wypisie ze szpitala.

Jak światło pomaga w pracy?

Na pewno stymulując nasze dobre samopoczucie i zdolność koncentracji. Wg „Journal of Clinical Sleep Medicine", pracownicy biurowi posiadający dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym. Doświadczenie pokazało, że firmy, które przeniosły pracowników do biur z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały znaczny wzrost wydajności.

Jeśli musimy doświetlić pomieszczenia światłem sztucznym to bardzo ważna jest jego barwa w danym pomieszczeniu. Światło ciepłe jest najlepsze do pomieszczeń, w których odpoczywamy – salonu lub sypialni, natomiast światło chłodne powinno się znajdować w miejscu pracy lub nauki, gdzie potrzebna jest koncentracja.

Sypialnia z klimatycznym oświetleniem - HOMEKONCEPT 97 B

Klimatyczna sypialnia z oświetleniem o ciepłej barwie – HOMEKONCEPT 97 B.

Jak zadbać o odpowiednie doświetlenie domów i mieszkań?

Kluczową rolę w odpowiednim doświetleniu wnętrz odgrywają okna zarówno te na kondygnacjach jak i na poddaszu. To przez nie napływa naturalne światło. Właściwe usytuowanie okien w pomieszczeniach pod skośnym dachem jest kluczowe i dlatego ważny jest ich właściwy dobór i rozmieszczenie. Coraz chętniej stosujemy duże okna lub zespolenia, które zapewniają mnóstwo naturalnego światła i piękny widok za oknem. Dobrym przykładem dużych okien mogą być bogato wyposażone okna dwuskrzydłowe od FAKRO o podwyższonej osi obrotu FDY-V duet proSky, czy też okno balkonowe FGH-V Galeria. Maksymalny rozmiar tych okien to 94 x 255cm. Można je zespalać ze sobą tworząc spektakularne przeszklenia w połaci dachowej. W ofercie firmy FAKRO znajduje się również gotowe rozwiązanie kołnierzy, które pozwala na łączenie okien dachowych o dowolnej konstrukcji w grupy o dowolnych kombinacjach (poziomych, pionowych, blokowych). Istnieje także możliwość wykonania modułowego systemu zespoleń w nietypowym rozmiarze i rozwiązaniu.

Sypialnia z dużym oknem - HOMEKONCEPT 66 - rola światła w domu

Doświetlona sypialnia z projektu HOMEKONCEPT 66 z przeszkloną ścianą i oknem dachowym.

Wpuść światło do domu!

Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym pracę mózgu i ciała, a prawidłowe działanie wewnętrznego rytmu biologicznego wpływa na całokształt naszego życia. :)

To słońcu zawdzięczamy światło, z którego nasz organizm czerpie energię i dobre samopoczucie, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Wystarczy wpuścić słońce do naszego wnętrza najlepiej przez okna dachowe!

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
5 kwietnia 2024

STOLARKA DO TWOJEGO DOMU

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
12 marca 2024

Koszty budowy domu 2024

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana