Rola światła w Twoim domu

Jakość naszego samopoczucia rośnie proporcjonalnie do ilości światła w naszym życiu. Co nam daje światło w codziennym życiu... i domu? Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydajność. Synchronizuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny, gdyż nasza aktywność w ciągu doby uzależniona jest od jego ilości i natężenia. Organizm człowiek potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki naturalnego światła o różnych porach dnia, aby być aktywnym, łatwiej przyswajać wiedzę, lepiej spać i co najważniejsze być szczęśliwszym. Światło ma również ogromne znaczenie w procesie leczenia, a także podczas wykonywania pracy.

Nowoczesny projekt domu z ogrodem - HOMEKONCEPT 37

Projekt domu HOMEKONCEPT 37.

aUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Światło w naszym życiu

W obecnych czasach często musieliśmy odkładać na bok możliwość spędzania czasu na zewnątrz, a wiele osób pracując zdalnie z własnych domów jeszcze bardziej zaczęło zauważać jak ważne jest dobrze oświetlone wnętrze. Nasz mózg potrzebuje przecież naturalnego światła i to z wielu powodów. Po pierwsze jasność daje poczucie bezpieczeństwa, po drugie rozjaśnia nie tylko pomieszczenia, ale także nasze myśli. Po trzecie - pomaga w utrzymaniu skupienia i koncentracji – dzięki czemu jesteśmy bardziej wydajni. Poza tym światło słoneczne dodaje nam energii do działania.

Dobrze doświetlony gabinet - projekt domu z dużymi oknami HOMEKONCEPT 91

Sypialnia maksymalnie doświetlona z zacisznym miejscem do pracy – projekt HOMEKONCEPT 91.

Jaki wpływ ma światło na nasze zdrowie?

Łatwo zauważyć, że w czasie gdy dociera do nas mniejsza ilość promieni słonecznych ”spowalniamy”. Czujemy się wtedy bardziej senni, apatyczni i zmęczeni. Można zaobserwować wyraźny spadek nastroju i brak chęci do czegokolwiek. Zwiększa się również podatność na przeziębienia, zaczynamy mówić o jesiennej melancholii... Warto zatem korzystać z każdego promyka słońca, wpadającego do naszego domu (nie tylko o poranku!), gdyż światło słoneczne ma działanie pobudzające.

CIEKAWOSTKA! Bardzo ciekawym przykładem jest przeprowadzony w szpitalu projekt badawczy zespołu z Uniwersytetu w Göteborgu. Naukowcy obserwowali osoby chore i po wypadkach, które przebywały na oddziale z oświetleniem symulującym naturalne światło (dostosowane barwą, natężeniem i ilością do pory dnia). Okazało się, że miało ono działanie uspokajające i regulujące zegar biologiczny. Pacjenci lepiej spali i byli w lepszej kondycji psychicznej niż osoby z grupy kontrolnej. Dodatkowo efekt ten utrzymywał się jeszcze bardzo długo po wypisie ze szpitala.

Jak światło pomaga w pracy?

Na pewno stymulując nasze dobre samopoczucie i zdolność koncentracji. Wg „Journal of Clinical Sleep Medicine", pracownicy biurowi posiadający dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym. Doświadczenie pokazało, że firmy, które przeniosły pracowników do biur z lepszym dostępem do naturalnego światła, odnotowały znaczny wzrost wydajności.

Jeśli musimy doświetlić pomieszczenia światłem sztucznym to bardzo ważna jest jego barwa w danym pomieszczeniu. Światło ciepłe jest najlepsze do pomieszczeń, w których odpoczywamy – salonu lub sypialni, natomiast światło chłodne powinno się znajdować w miejscu pracy lub nauki, gdzie potrzebna jest koncentracja.

Sypialnia z klimatycznym oświetleniem - HOMEKONCEPT 97 B

Klimatyczna sypialnia z oświetleniem o ciepłej barwie – HOMEKONCEPT 97 B.

Jak zadbać o odpowiednie doświetlenie domów i mieszkań?

Kluczową rolę w odpowiednim doświetleniu wnętrz odgrywają okna zarówno te na kondygnacjach jak i na poddaszu. To przez nie napływa naturalne światło. Właściwe usytuowanie okien w pomieszczeniach pod skośnym dachem jest kluczowe i dlatego ważny jest ich właściwy dobór i rozmieszczenie. Coraz chętniej stosujemy duże okna lub zespolenia, które zapewniają mnóstwo naturalnego światła i piękny widok za oknem. Dobrym przykładem dużych okien mogą być bogato wyposażone okna dwuskrzydłowe od FAKRO o podwyższonej osi obrotu FDY-V duet proSky, czy też okno balkonowe FGH-V Galeria. Maksymalny rozmiar tych okien to 94 x 255cm. Można je zespalać ze sobą tworząc spektakularne przeszklenia w połaci dachowej. W ofercie firmy FAKRO znajduje się również gotowe rozwiązanie kołnierzy, które pozwala na łączenie okien dachowych o dowolnej konstrukcji w grupy o dowolnych kombinacjach (poziomych, pionowych, blokowych). Istnieje także możliwość wykonania modułowego systemu zespoleń w nietypowym rozmiarze i rozwiązaniu.

Sypialnia z dużym oknem - HOMEKONCEPT 66 - rola światła w domu

Doświetlona sypialnia z projektu HOMEKONCEPT 66 z przeszkloną ścianą i oknem dachowym.

Wpuść światło do domu!

Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym pracę mózgu i ciała, a prawidłowe działanie wewnętrznego rytmu biologicznego wpływa na całokształt naszego życia. :)

To słońcu zawdzięczamy światło, z którego nasz organizm czerpie energię i dobre samopoczucie, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Wystarczy wpuścić słońce do naszego wnętrza najlepiej przez okna dachowe!

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.