Projekt domu na wąską działkę – 6 propozycji

Kształt i wielkość działki determinuje jaki dom można wznieść na ograniczonej rozmiarem parceli. Dlatego wielu przyszłych inwestorów, posiadających wąską działkę pod budowę domu zadaje sobie pytanie – jaki projekt wybrać, by nie odebrać mu nic z funkcjonalności?

Ty również zastanawiasz się, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń swojej posesji? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj dedykowaną kolekcję projektów HOMEKONCEPT na wąskie działki.

Wąska działka – utrapienie czy wyzwanie?

Popularność sprzedaży wąskich działek jest spora, ze względu na atrakcyjne ceny parceli pod zabudowę. Czy mają one mniejszą wartość? Absolutnie nie, ponieważ w wielu przypadkach umiejscowione są w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Choć taka działka narzuca kształt i wielkość budynku, doświadczeni architekci udowadniają, że nie jest to problem! Na każdej działce można wybudować dom, który zachowa pełną funkcjonalność. Zatem skoro warto inwestować w wąskie działki, to jakie domy najlepiej na nich budować?

Projekt na wąską działkę – gotowy HOMEKONCEPT 44 G1 wariant YTONG
Zagospodarowanie terenu działki dla projektu HomeKONCEPT 44 G1 wariant YTONG.

Projekt domu na wąską działkę, a prawo budowlane

Nie ma wątpliwości co do tego, że grunty o regularnych kształtach dają nam dużą swobodę przy wyborze projektu. Niemniej jednak nawet przy ograniczeniach wąskiej parceli mamy szeroki wybór! Na rynku gotowych projektów można znaleźć wiele przykładów domów zaprojektowanych właśnie na wąskie działki. Takie gotowe projekty domów nie tracą niczego ze swojej funkcjonalności i są w pełni dostosowane do przepisów prawa budowlanego. Wszystko odbywa się w odniesieniu do zapisów Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W razie jego braku, koniecznie jest ubieganie się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, która określi szerokość elewacji frontowej, linię zabudowy, wysokość domu, a przede wszystkim wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni danego terenu.

Najpopularniejsze projekty domów na wąską działkę

Znaczna część projektów, których parametry odpowiadają wąskim działkom to domy z możliwością adaptacji poddasza lub dwukondygnacyjne, które w maksymalny sposób wykorzystują przestrzeń. Parterówki zdarzają się niezwykle rzadko (choć podajemy poniżej wyjątkowy przykład!), chyba że mowa o domach letniskowych, które są zamieszkiwane głównie sezonowo. Przy wyborze konkretnego projektu domu warto zastanowić się nad dodatkowymi pomieszczeniami jak np. garaż. Niestety przez ograniczenia działki nie w każdym projekcie uda się umieścić go w bryle budynku. W przypadku możliwości podpiwniczenia warto rozważyć zlokalizowanie garażu w podziemnej kondygnacji.

Budowa domu na wąskiej działce

Przyjmuje się, że wąska działka to taka, której szerokość nie przekracza 16 m. Uwzględniając przepisy prawa budowlanego, niezwykle istotne jest odpowiednie usytuowanie na niej domu.

Jeżeli szerokość parceli, na której chcemy wybudować nasz dom jest równa lub mniejsza niż 16 m, wtedy budynek może zostać usytuowany z jednej strony w granicy działki lub w odległości mniejszej niż 3 m (ale nie mniejszej niż 1,5 m). Dotyczy to elewacji bez otworów okiennych i drzwiowych. Z drugiej strony natomiast ustawowa odległość od granicy wynosi 4 m elewacją z oknami lub 3 m elewacją bez okien.

Jeśli szerokość działki jest większa niż 16 m, to wedle przepisów należy zachować odległość 3 m od granicy działki (elewacja bez otworów), a w przypadku elewacji z oknami i drzwiami - 4 m.

Wydaje się, że nowoczesna architektura idealnie koresponduje z wąskimi działkami. Dlaczego? Jej główne założenia - nieskomplikowana bryła, powściągliwa elewacja oraz stonowana kolorystyka sprawiają, że przestrzeń wokół domu wydaje się większa. Ponadto, duża ilość przeszkleń charakterystycznych dla architektury projektowanej współcześnie sprawia, że wnętrza otrzymują odpowiednie nasłonecznienie.

Wąska działka, a nasłonecznienie

Umiejscowienie domu względem działki warto rozważyć także w kontekście dostępu do naturalnego światła. Miejsce, gdzie jest go najmniej idealnie sprawdzi się na zlokalizowanie pomieszczeń gospodarczych jak np. kotłownia, spiżarnia lub też pralnia. W celu maksymalnego wykorzystania nasłonecznienia projektanci proponują domy z wjazdem od strony północnej lub wschodniej, aby elewacja ogrodowa była zorientowana na słoneczną stronę.

HOMEKONCEPT 44 G1 wariant Ytong

Kolejną z naszych propozycji jest zaprojektowany na planie prostokąta HOMEKONCEPT 44 G1 wariant YTONG. To właśnie ten "wyjątek", o którym pisaliśmy wyżej - komfortowa parterówka przeznaczona na wąską działkę. :) Taka, której układ funkcjonalny idealnie wykorzystuje tkwiący w bryle potencjał, spełniając dzięki temu oczekiwania kilkuosobowej rodziny. Od strony ogrodu znajduje się urokliwy taras zadaszony pergolą, jak i duża liczba przeszkleń, które nadają bryle lekkości, jednocześnie rozświetlając wnętrze domu.

Projekty domów na wąską parcelę – HOMEKONCEPT 44 G1 wariant YTONG
Kolejna propozycja domu na wąską działkę - HomeKONCEPT 44 G1 wariant YTONG.
Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Dużą zaletą tego domu parterowego jest wyraźnie zaznaczony podział przestrzeni na część dzienną i nocną. Pozwala to domownikom cieszyć się prywatnością w pokojach sypialnianych, a w części dostępnej dla gości - budować relacje i wyprawiać huczne przyjęcia.

A co dokładnie znajdziemy w jego czterech ścianach? Przestronną strefę dzienną, na którą składają się duży salon z kominkiem otwarty na jadalnię i kuchnię z ukrytą spiżarnią. W strefie nocnej natomiast znajdują się trzy komfortowe sypialnie (jedna z prywatną garderobą) z wyjściem na taras. Dopełnieniem tej części jest łazienka z wanną i prysznicem oraz niewielka, aczkolwiek wygodna toaleta. W przestrzeni domu znajdują się również niezbędne pomieszczenia gospodarczo-użytkowe: wiatrołap z pojemną szafą, kotłownia z funkcją pralni i garaż jednostanowiskowy, w którym z powodzeniem przechować można wszelaki sprzęt ogrodniczy czy turystyczny.

Układ parteru w projekcie domu na wąską działkę HOMEKONCEPT 44 G1 wariant YTONG
Układ funkcjonalny domu parterowego HomeKONCEPT 44 G1 wariant YTONG.

Nieco bardziej minimalistyczną alternatywą dla powyższego konceptu jest projekt HOMEKONCEPT 91, który wyróżnia się geometryczną bryłą oraz panoramicznymi przeszkleniami. Co szczególnie przykuwa w nim uwagę? Dwuspadowy dach, który z jednej strony nie odżegnuje się swoją formą od tradycji polskiego budownictwa jednorodzinnego, a z drugiej prezentuje się niezwykle oryginalnie poprzez wykończenie w formie paneli z ultranowoczesnej blachy tytanowo-cynkowej. Zaprojektowana na planie wydłużonego prostokąta niepozorna bryła skrywa w sobie zadziwiająco funkcjonalną przestrzeń mieszkalną z widokowymi otwarciami na otaczający krajobraz.

Jaki projekt domu wybrać na wąską działkę – HOMEKONCEPT 91
Minimalistyczny dom z poddaszem HomeKONCEPT 91 – propozycja na wąską działkę.

Dom w stylu współczesnej stodoły to kolejny z konceptów dający się z łatwością zaadaptować na wąskiej działce. A mowa tu o projekcie HOMEKONCEPT 89, który wyróżnia się monumentalnością oraz niebywale zręcznym sposobem połączenia trzech różnych elementów składowych w grafitowym kolorze: stolarki, elewacji oraz wieńczącej dwuspadowy dach blachy. Projekt nawiązujący do tzw. „modern barn” emanuje prostotą i nowoczesnością.

Nowoczesny projekt domu na wąską działkę HOMEKONCEPT 89
HomeKONCEPT 89 - projekt domu modern barn na wąską działkę.

Warto przyjrzeć się także HOMEKONCEPT 87, który przy zachowaniu najmniejszej ilości środków wyrazu zachowuje niezwykle efektowy wygląd. Prosta forma budynku została uzupełniona o ciekawe podziały elewacji oraz prostopadłościenną bryłę, która przełamała tradycyjny kształt domu a’la stodoły. Stanowi ona jednocześnie konstrukcję zadaszenia zarówno wejścia do budynku jak i otwartego garażu, która w ciekawy sposób wtapia się cały budynek, tworząc z elewacją oryginalną geometryczną strukturę. Plan na bazie zwartego prostokąta umożliwia idealnie zaprojektowanie układu pomieszczeń, dzięki czemu ten niewielkich rozmiarów dom zaskakuje swoją przestronnością.

HOMEKONCEPT 87 – propozycja HOMEKONCEPT na wąską działkę
HomeKONCEPT 87 to kolejny przykład nowoczesnego projektu na wąską działkę.

Dzięki imponujących rozmiarów przeszkleniom, salon w HOMEKONCEPT 87 otwiera się z dwóch stron na taras, zapewniając podgląd na strefę wypoczynkową oraz spektakularne widoki na otoczenie. Zabieg ten w genialny sposób zaciera granicę pomiędzy domem, a ogrodem, dzięki czemu domowa przestrzeń wydaje się większa i przestronniejsza.

Salon z przeszklonymi ścianami - projekt domu na wąską działkę HOMEKONCEPT 87
Salon w HomeKONCEPT 87 to maksimum przestrzeni i światła.

Do architektonicznego trendu stodoły bez okapu nawiązuje także HOMEKONCEPT 81 - projekt minimalistyczny, a jednocześnie ciepły w odbiorze. Tradycyjna forma obiektu została urozmaicona zintegrowanym białym belkowaniem w formie wysuniętej poza profil domu pergoli, dużymi przeszkleniami oraz dwuspadowym dachem wykończonym nowoczesną blachą. Na uwagę zasługuje także elewacja urozmaicona drewnianymi jesionowymi lamelami, dodająca budynkowi charakteru i oryginalnej estetyki.

Dom na wąską działkę – kolekcja domów na wąską parcelę – HOMEKONCEPT 81
HomeKONCEPT 81 na wąską działkę – minimalizm w czystej postaci.
Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Projekty dedykowane na wąskie działki stanowią szczególną kategorię - są nowoczesne, funkcjonalne i energooszczędne. Zapewnij komfort i wygodę swoim bliskim! Zapoznaj się z kompletną kolekcją projektów domów jednorodzinnych na wąską działkę >> 

A jeśli Twoje serce skradł projekt, który na pierwszy rzut oka wydaje się za szeroki na Twoją działkę - nic straconego. Skontaktuj się z naszym doradcą i wspólnie sprawdźcie wszystkie możliwości dostosowania go do Twojej parceli.

Kontakt z doradcą HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.