Pomieszczenie gospodarcze w domu jednorodzinnym

Wybierając gotowy projekt domu HOMEKONCEPT, inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na bryłę, detale architektoniczne, wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń mieszkalnych, ale także na dostępność zaplecza techniczno-gospodarczego domu. Jest ono szczególnie ważne w nowoczesnych budynkach, które nie mają podpiwniczenia, a całą przestrzeń poddasza zajmuje strefa nocna. Pomieszczenia gospodarcze pozwalają utrzymać porządek w całym domu, służą do przechowywania sprzętu turystycznego i ogrodniczego oraz pełnią różne praktyczne funkcje, przydatne wszystkim domownikom. To fakt, że takie pomieszczenia zabierają cenną powierzchnię użytkową, którą można wykorzystać np. na dodatkowy pokój, ale wybierając projekt trzeba także pomyśleć o rosnącej liczbie różnych rzeczy, którą trzeba będzie gdzieś przechować.

Projekty domów HOMEKONCEPT odpowiadają na potrzeby współczesnych inwestorów, oferując nie tylko wygodne wnętrza mieszkalne, ale także optymalnie zaprojektowaną strefę gospodarczą, wpływającą na poprawę komfortu życia w swoim wymarzonym domu.

Praktyczna spiżarnia

Jednym z takich pomieszczeń jest niewielka domowa spiżarnia. Pozwala ona na przechowywanie robota i innych urządzeń kuchennych, dużych garnków, zgrzewek z wodą, domowych przetworów, owoców i warzyw oraz zakupów, które możemy mieć zawsze “pod ręką” w trakcie wszystkich prac kuchennych. Spiżarnia jest pomieszczeniem nieogrzewanym i dobrze wentylowanym, dzięki czemu produkty żywnościowe można długo przechowywać, bez utraty ich świeżości. Ułatwia ona również utrzymanie porządku w kuchni, która jest często otwarta na salon i jadalnię, tworząc z nimi jedno, wielofunkcyjne pomieszczenie. Zobacz spiżarnię w projekcie HOMEKONCEPT 42.

Spiżarnia w projekcie HOMEKONCEPT 42 - układ funkcjonalny parteru
Praktyczna spiżarnia ukryta w ściance z piekarnikiem i lodówką - projekt HOMEKONCEPT 42.

Funkcjonalna garderoba

Garderoba to kolejne ważne pomieszczenie, które pozwoli zapanować nad utrzymaniem porządku w nowoczesnym domu jednorodzinnym. Wyposażona w przemyślany system półek i wieszaków z jednej strony odciąży szafy w sypialniach i wiatrołapie, a z drugiej przyda się do przechowywania zapasowej pościeli, walizek, odzieży sezonowej, sprzętu sportowego i turystycznego. Garderoba może być dostępna dla wszystkich mieszkańców, lub prywatna z wejściem przez jedną z sypialni. Coraz częściej w domu jednorodzinnym projektuje się wydzielony prywatny apartament rodziców tzw. master-bedroom składający się z sypialni, łazienki i garderoby. Takie rozwiązanie zastosowano m.in w projekcie HOMEKONCEPT 73.

Master bedroom w projekcie domu parterowego z płaskim dachem HOMEKONCEPT 73
Sypialnia z prywatną garderobą i łazienką - master bedroom w projekcie HOMEKONCEPT 73.

Domowa pralnia

W projektach HOMEKONCEPT jest przewidziane miejsce na domową pralnię. To praktyczne pomieszczenie jest doceniane przez większość inwestorów rozpoczynających budowę wymarzonego domu. Pralnia może znajdować się w osobnym pomieszczeniu jak np. w projekcie HOMEKONCEPT 37, lub w kotłowni, jeżeli budynek jest ogrzewany kotłem gazowym np. projekt HOMEKONCEPT 26. Musi w niej znaleźć się pralka, zlewozmywak oraz miejsce do suszenia. Zwykle mieszczą się tutaj również żelazko z deską do prasowania, pojemniki na brudną odzież oraz przechowuje się mopa lub odkurzacz. Osobna kwestia to lokalizacja pralni w domu jednorodzinnym. W praktyce okazuje się że mniej więcej połowa użytkowników wybiera pralnię na poddaszu/piętrze, a druga część na parterze. Projekty HOMEKONCEPT uwzględniają preferencje obu tych grup, a w kolekcji domów znajdziesz pralnie na różnych kondygnacjach.

Kotłownia

W większości domów HOMEKONCEPT zaprojektowano ogrzewanie gazowe, dzięki czemu w pomieszczeniu kotłowni jest czysto i może ona również pełnić inne dodatkowe funkcje. Warto ją wykorzystać jako domową pralnię lub pomieszczenie gospodarcze do przechowywania sprzętów domowych i ogrodniczych, na które trudno znaleźć inne miejsce w domu.

Kotłownię lokalizuje się w pewnym oddaleniu od pomieszczeń mieszkalnych. Zwykle znajduje się ona za garażem jak np. w projekcie HOMEKONCEPT 23 lub jest dostępna z wiatrołapu (HOMEKONCEPT 45). Może też być pomieszczeniem buforowym, łączącym strefę mieszkalną z garażem (HOMEKONCEPT 46).  Do wybranych projektów można zamówić opracowanie dodatkowe umożliwiające zastosowanie kotła na paliwo stałe zamiast gazowego.

Pomieszczenia gospodarcze pełnią bardzo ważną funkcję w nowoczesnym domu jednorodzinnym. Podnoszą one zdecydowanie komfort mieszkających w nim domowników oraz ułatwiają utrzymanie porządku w całym budynku. We wszystkich projektach domów HOMEKONCEPT znajdziecie Państwo bogate zaplecze techniczne i gospodarcze.

Twój nowoczesny dom z pomocą architekta - HOMEKONCEPT gotowe projekty domów

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?