Pomieszczenia wpływające na prestiż domu

W swoim domu musimy się czuć spokojnie i bezpiecznie, a najlepiej gdybyśmy do tego czuli się wygodnie. Żyjemy w czasach gdy co raz częściej pracujemy w domu, robimy zakupy z domu za pośrednictwem Internetu, uprawiamy sport w domu, spotkamy się ze przyjaciółmi na domowych kolacjach. Możemy obserwować jak zmienia się i dostosowuje do wymogu czasów, organizacja przestrzeni we współczesnych domach jednorodzinnych.

Domowe biuro, sauna, garderoba, toaletka, pokój rekreacyjny, taras, biblioteka, spiżarnia to pomieszczenia bez których możemy sobie wyobrazić dom. Co więcej większość domów jednorodzinnych nie ma tego typu pomieszczeń. Jednak każde z nich to przestrzeń, która ułatwia i umila nam codzienność. Decydując się na budowę domu lub duży remont warto jest tak przemyśleć i zaaranżować przestrzeń aby wyodrębnić tego typu przestrzeń.

Domowe biuro - must have przy pracy zdalnej

Sypialnia z racji swojego prywatnego charakteru świetnie się to tego nadaje. Jedynym ograniczeniem może być tutaj dostępna przestrzeń. Jednak tak naprawdę ograniczeniem jest tutaj tylko nasza wyobraźnia aranżacyjne. W każdej przestrzeni, nawet najmniejszej, jesteśmy w stanie wyodrębnić niewielki blat pod komputer. A jeśli do tego dodamy lampkę i wygodne krzesło, zyskujemy pełnowartościowe miejsce pracy.

Domowe biuro to aktualnie jedno z ważniejszych pomieszczeń. W czasach pracy zdalnej i hybrydowej ciężko wyobrazić sobie dzień pracy przy kuchennym blacie. Organizacja przestrzeni z miejscem przygotowanym tylko i wyłącznie do pracy z komputerem to już taki trochę must have współcześnie budowanego domu. Świetnie jeśli mamy na tyle przestrzeni możemy przeznaczyć na domowe biuro jedną z sypialni lub wybrać projekt domu z gabinetem lub biblioteką.

Centralnym miejscem takiego pomieszczenia będzie oczywiście biurko lub blat do pracy z wygodnym krzesłem biurowym. Ważnym elementem będzie również doświetlenie miejsca pracy. Warto tutaj tak zaaranżować przestrzeń aby mieć dostęp do dziennego światła. Jak również na jak najwcześniejszym etapie zaplanować lampę biurkową do pracy, oświetlenie górne i dostęp do kontaktów aby móc podłączyć monitor, komputer czy też ładowarkę do telefonu lub słuchawek.

Jeśli nie mamy takiej możliwości aby wygospodarować w domu osobny gabinet warto rozważyć zorganizowanie domowego biura w sypialni.

biuro w sypialni w domu jednorodzinnym

Miejsce zaadoptowane na biurko w domu nowoczesnym HOMEKONCEPT 91

toaletka wraca do łask

Współczesne toaletki, w zależności od potrzeb aranżacyjnych, przybierają w bardzo rożne formy. Możemy się spotkać zarówno z niewielkimi biureczkami lub nawet blacikami jak i kunsztownie zdobionymi konsolami z lustrem. O toaletce marzą i małe dziewczynki i dorosłe kobiety i osoby pasjonujące się makijażem. Toaletka przestała być już tylko domeną kobiet. Równie często korzystają z niej panowie! Jedno jest pewne, fajnie jest mieć specjalne miejsce do tego żeby móc oddawać się swoim codziennym rytuałom czy też pielęgnować hobby. Toaletka w sypialni sprawdzi się niezależnie od tego czy chcemy siedząc przy niej użyć kremu na noc, zrobić makijaż czy zaplanować kolejny dzień w swoim kalendarzu. Toaletka w sypialni jest przede wszystkim dla tych, którzy nie chcą wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych wykonywać przed łazienkowym lustrem.

Toaletka świetnie organizuje przestrzeń w sypialni. Można przechowywać w niej perfumy, kosmetyki czy też ulubioną biżuterię. Może też być niezwykle intrygującym elementem dekoracyjnym, możemy wyeksponować na niej ciekawe bibeloty i dekoracyjne puzderka. Jedno jest pewno toaletkę na pewno wprowadzi we wnętrzu swoisty, niepowtarzalny klimat. 

Gdzie umieścić toaletkę w sypialni? To zależy przede wszystkim od tego ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. W przypadku dużej, przestronnej sypialni możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Jeśli do dyspozycji mamy mniej miejsca warto rozważyć np. zamontowanie dużego lustra na ścianie i umiejscowienie przed nim konsoli lub blatu. Takie lustro po odsunięciu krzesła lub taboretu może nam służyć do oglądania całej naszej sylwetki np. przed wyjściem z domu jako to „ostatnie rzucenie okiem”.

Przy sytuowaniu toaletki warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Jeśli to możliwe warto zadbać o to żeby nie była umiejscowiona naprzeciwko okna. Promienie słoneczne odbijające się od lustra mogą nam utrudnić np. zrobienie makijażu. Warto też zadbać o oświetlenie zarówno górną lampę  jak i oświetlenie, które można skierować w dowolnym kierunku.

toaletka z lustrem w sypialni

Elegancka aranżacja toaletki w jasnej sypialni domu nowoczesnego HOMEKONCEPT 26

Biblioteka - królestwo bibliofila

Niewielu inwestorów, mimo iż uwielbiają obcować z książkę, decyduje się na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na domową bibliotekę. Jednak zawsze można tak zaaranżować przestrzeń żeby domowy księgozbiór miał swoje miejsce. Może to być np. specjalnie do tego przygotowana witryna w salonie, może to też być półka na książki w sypialni.  Warto też „poszukać” przestrzeni, którą można w ten sposób zagospodarować. Świetnie się do tego sprawdzi np. przestrzeń na antresoli.  Możemy wówczas nie tylko zadbać o regały na książki ale i o przygotowanie specjalnego miejsca do czytania. Zadbajmy wówczas o wygodny fotel, stolik na którym możemy odłożyć książkę, a przede wszystkim zaś o oświetlenie. W miejscu gdzie będziemy oddawać się lekturze potrzebujemy zarówno górnego oświetlenia jak i lampki, która daje nam oświetlenie punktowe, które możemy skierować w dowolnym kierunku. Bibliofile, entuzjaści czytania traktują swoje kolekcje książek z niebywałą wręcz troską. O ile samo obcowanie z lekturą może odbywać się na fotelu w salonie, na leżaku na trasie czy też w przed zaśnięciem w sypialni. Tak to gdzie książki będą przechowywane jest już zupełnie inną sprawą.

biblioteka w domu jednorodzinnym

Domowa biblioteczka w projekcie HOMEKONCEPT 90

aktywność fizyczna w domu

Sport to zdrowie. Chyba wszyscy wiemy i zgadzamy się z tezą że regularne ćwiczenia powinny być już częścią naszej codzienności. Co raz częściej korzystamy z klubów fitness, siłowni, biegamy, chodzimy na basen. Idąc z trendem zdrowego stylu życia i zmian jakie wprowadziła w nasze życie np. pandemia zaczynamy również trenować w domu.

Prywatna domowa siłownia to luksus. Jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na zaaranżowanie w domu tego typu pomieszczenia. Siłownia w warunkach domowych najczęściej przyjmuje formę pokoju relaksacyjnego. W takim pomieszczeniu oprócz ciężarków i urządzeń do ćwiczeń możemy również postawić stół bilardowy, na ścianie powiesić tarczę do rzutek. Często w pokoju relaksacyjnym montowany jest rzutnik TV i stoi tam obszerna i wygodna sofa. Jej zadanie to pomieścić nie tylko domowników ale i znajomych w czasie ciekawego seansu filmowego lub podczas oglądania zdjęć z wakacji.

taras jako przedłużenie strefy dziennej

W nowoczesnych domach taras przyjął funkcję dodatkowej strefy dziennej. W czasie ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy stał się niemal przedłużeniem salonu, a nawet jadalnią na świeżym powietrzu. Na tarasie organizujemy kolacje przy grillu, odpoczywamy czy też czytamy na leżaku.

Warto zadbać o jego przestrzeń. Najważniejsze jest tutaj oczywiście podłoże. Mamy tutaj masę możliwości. Możemy zdecydować się na płytki betonowe, naturalne deski drewniane czy też deski kompozytowe. Ważne są tutaj meble ogrodowe: leżaki, hamaki, stół z krzesłami. Nie zapominajmy też o tym, że taras cieszy nas tak naprawdę wtedy gdy mamy wokół niego rośliny i zadbany ogród. Taras może zostać nawet naszą siłownią na świeżym powietrzu. Mamy przecież aktywności sportowe, które nie potrzebują specjalistycznych sal gimnastycznych, pokojów relaksu czy urządzeń fitnesowych. Na tarasie możemy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne, choćby jagę czy stretching.

taras w domu jednorodzinnym

Zewnętrzna strefa rekreacyjna wokół domu HOMEKONCEPT 92

Spiżarnia, garderoba, kotłownia i pralnia...

Spiżarnia zlokalizowana przy kuchni nie jest nowym rozwiązaniem. W przypadku spiżarni bardziej możemy mówić o rozwiązaniu, które zostało zapomniane na bardzo długi czas i teraz wraca do łask – zarówno u architektów jak i u inwestorów.

Spiżarnia pozwala uporządkować przestrzeń w kuchni, pozwala też na większe szaleństwo aranżacyjne w strefie dziennej. Dzięki niej możemy ukryć przed wzrokiem naszych gości i domowników małe sprzęty kuchenne typu mikser, dodatkowe paczki makaronu i słoiki z dżemem. Te przedmioty są nieodłącznym elementem naszej codzienności ale zazwyczaj nie są ozdobą żadnego pomieszczenia. Dzięki temu, że mamy spiżarnię możemy je tam przechowywać i pozwolić sobie na większe szaleństwo aranżacyjne w strefie dziennej. Możemy np. zrezygnować z górnej zabudowy w kuchni, możemy też zrobić otwarte półki i postawić na nich bibeloty.

spiżarnia w kuchni domu nowoczesnego

Wkomponowana i niewidoczna spiżarnia w kuchni HOMEKONCEPT 77

Podobnie jest z garderobą, kotłownią czy też pralnią. Możemy bez nich funkcjonować. Jednak jeśli mamy te pomieszczenia w domu, łatwiej jest utrzymać porządek i zorganizować przestrzeń. W garderobie zawsze będziemy mieli wolne półki pod sufitem. Możemy w nich schować np. odzież narciarką, która jest nam potrzebna tylko przez kilka tygodni w roku. W pralni możemy obok pralki i suszarki trzymać wszystkie detergenty i na stałe mieć np. rozłożoną deskę do prasowania z żelazkiem. Niby możemy postawić deskę w dowolnym miejscu i prasować. Jeśli jednak mamy wydzielone miejsce do prasowania, wprowadza to pewnie ład i porządek z codzienne funkcjonowanie rodziny.

garderoba w domu nowoczesnym

Wysublimowana garderoba w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 88

Nowoczesne projekty domów mają spełniać marzenia. Architekci dbają o to, aby współczesny dom jednorodzinny był postrzegany nie tylko przez pryzmat kuchni i salonu. Nowoczesny dom ma nie tylko zaspokajać naszą potrzebę mieszkania, dachu nad głową. Współczesny dom to wspólnota rodziny element bardzo niematerialny. Ma pomagać nam budować i zacieśniać więzy, przekazywać emocje, historię. Pomieszczenia typu pokój relaksacyjny, sauna, domowa biblioteka czy taras tylko nam w tym pomagają. Warto o nie zadbać. Warto o nich pomarzyć…

Izabela Józwik marketing homekoncept projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.