Odwodnienie dachu płaskiego i tarasu – kompleksowe rozwiązanie Galeco

Nowoczesne, minimalistyczne, o doskonałej geometrii i proste w swoim wyrazie. Na rynku budownictwa jednorodzinnego coraz większą popularnością cieszą się domy z płaskim dachem. Wraz z ich rosnącą sławą idzie też wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów-wykonawców w tej dziedzinie, którzy oferują sprawne i skuteczne rozwiązania odwodnienia płaskiej powierzchni.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy kompleksowe rozwiązanie odwodnienia naszego partnera - marki Galeco. Zapraszamy do lektury!

Projekt z płaskim dachem... i co dalej?

Jeśli nasze serca skradł projekt domu z płaskim dachem, a do tego na jego budowę pozwala nam Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub Warunki Zabudowy, musimy musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza z nich to odpowiednie odprowadzenie wody z takiej konstrukcji, a druga – równie istotna - pokrycie jej właściwym materiałem.

Odwodnienie dachu płaskiego polega na odprowadzeniu wody deszczowej z dachu ograniczonego z każdej strony ścianą attykową. Zaprojektowanie takiego dachu wraz z odwodnieniem musi więc uwzględniać spadki oraz kontra spadki, umożliwiające skuteczny odpływ wody.

Charakterystyka i wykonanie dachu płaskiego w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT

Trzeba zdawać sobie sprawę, że odwodnienie dachu płaskiego nie jest nie wcale trudne! Wymaga po prostu wiedzy, doświadczenia, a także zastosowania odpowiednich materiałów i dopasowanych rozwiązań. Marka Galeco proponuje odwodnienie systemowe składające się z:

  • wpustów dachowych,
  • rur odpływowych,
  • adaptera,
  • pionu spustowego.

Odwodnienie dachu płaskiego - HOMEKONCEPT 58
Projekt nowoczesnej parterówki z płaskim dachem HomeKONCEPT 58.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Odwodnienie dachu płaskiego od Galeco

Pomimo szerokiej gamy produktów na rynku, firma Galeco wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyła kompleksowy system dedykowany do odwodnienia dachów płaskich z zastosowaniem wpustów dachowych. Jest to rozwiązanie, do którego wykorzystuje się specjalne wpusty, montowane w najniższym punkcie dachu. Wpusty te pozwalają na zastosowanie odpływu wewnątrz budynku.

Odwodnienie dachu płaskiego - wpust attykowy Galeco
Wpust attykowy Galeco na płaskim dachu.

Powierzchnie dachowe, gdzie zastosowano takie odwodnienie, powinny być wyposażone (niezależnie od ich wielkości) przynajmniej w dwa wpusty lub jeden wpust i jeden odpływ bezpieczeństwa. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i łatwe w montażu.

Wpusty dachowe są jednym z lepszych wyborów, jednakże należy pamiętać o użyciu odpowiednich i kompatybilnych ze sobą materiałów. Zachowanie szczelności może okazać się naprawdę łatwe dla potencjalnego wykonawcy przy zastosowaniu wbudowanego kołnierza uszczelniającego, montowanego bezpośrednio do izolacji dachu.

Elementem, który pozwala w prosty i estetyczny sposób przejść przez attykę i połączyć wpusty dachowe z rurą spustową jest adapter Galeco. Dzięki jego wykorzystaniu, można dowolnie decydować o rodzaju pionu spustowego (rura stalowa, pvc, kwadratowa lub okrągła), a także ukryć rurę w elewacji, stosując pion spustowy Galeco BEZOKAPOWY.

Adapter Galeco z rurą kwadratową - odwodnienie dachu płaskiego
Adapter z połączeniem z rurą kwadratową Galeco.

Warto też wspomnieć, że w pełni dopasowaną do wpustów dachowych Galeco jest izolacja dachu płaskiego za pomocą membrany EPDM.

Czym jest membrana EPDM?

Membrana Galeco EPDM (etyleno-propyleno-dienowy-monomer) otrzymywana jest poprzez zwulkanizowanie syntetycznego kauczuku, dzięki czemu jest materiałem ekologicznym i przyjaznym środowisku. Nie zawiera plastyfikatorów, a swoją elastyczność uzyskuje poprzez specyficzną budowę cząsteczkową. Jest to istotny fakt, szczególnie z punktu widzenia jej użytkowania - wraz z upływem lat, po prostu nie sztywnieje. Dodatkowo, materiał EPDM jest chemicznie martwy, co oznacza, że po wulkanizacji nie zachodzą w nim żadne procesy chemiczne mające wpływ na jego właściwości - dlatego jest tak trwały.

Willa HOMEKONCEPT 74 z płaskim dachem - odwodnienie
Piętrowa willa z płaskim dachem – projekt HomeKONCEPT 74.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dlaczego warto wybrać membranę EPDM do izolacji dachu płaskiego?

Coraz więcej wykonawców przekonuje się do tego rozwiązania ze względu na łatwość montażu. Odbywa się on przy użyciu kleju kontaktowego, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi. Warto również podkreślić, że materiał nie starzeje się i jest nieczuły na działanie warunków atmosferycznych.

Technologia dachów opartych o membranę EPDM jest od wielu lat rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych czy w zachodnich krajach Europy. Niewielu wie, że najstarsze obiekty w tej technologii powstawały już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Poznaj rozwiązanie jakie oferuje marka Galeco i ciesz się nowoczesnym domem z płaskim dachem, codziennie. :)

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.