O czym pamiętać aranżując domowy gabinet?

Obecnie coraz więcej osób może wykonywać swoją pracę z domu. Jednak aby była ona przyjemna i efektywna, warto pochylić się nad odpowiednim zaaranżowaniem biurowej przestrzeni gabinetu, który stworzy atmosferę sprzyjającą skupieniu na zawodowych obowiązkach.

Jak urządzić gabinet, który będzie zarazem przyjazny dla zdrowia, wspomagający efektywną pracę oraz zgodny z najnowszymi trendami projektowymi?

Wpływ na jakość pracy ma wiele czynników, jak chociażby kolory ścian, oświetlenie oraz ergonomiczne stanowisko pracy. Warto przyjrzeć im się z bliska.

  1. Gabinet, a układ funkcjonalny
  2. Jeśli nie gabinet, to co?
  3. Odpowiednie umiejscowienie biurka
  4. Ergonomiczne krzesła biurowe
  5. Wystrój i stylistyka gabinetu
  6. Kolorystyka i dodatkowe oświetlenie
  7. Chwila relaksu...
  8. Dekoracje ścienne
  9. Żywa roślinność

Gabinet, a układ funkcjonalny

Najdogodniejsze miejsce na domowy gabinet to zaciszna część domu oddalona od strefy dziennej, w której toczy się codzienne życie. Takie umiejscowienie nie tylko sprzyja większej koncentracji oraz skrupulatnemu realizowaniu zawodowych zadań, ale także pozwala na oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Miejsce do pracy powinno być bardzo dobrze nasłonecznione, dlatego nie bez znaczenia jest także odpowiednie ulokowanie gabinetu względem stron świata. W tym przypadku optymalne kierunki to te bliższe nasłonecznionej strony południowej.

Nowoczesny gabinet w projekcie domu HOMEKONCEPT 51
Gabinet w domu to miejsce do efektywnej pracy - HomeKONCEPT 51

Jeśli nie gabinet, to co?

Na miejsce do pracy najkorzystniej jest wyodrębnić osobne pomieszczenie w odseparowanej części domu. W przypadku domów piętrowych, najlepiej sprawdzi się do tego przestrzeń drugiej kondygnacji, czy też użytkowego poddasza. W przypadku projektów, które nie przewidują dodatkowego miejsca na gabinet, ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie przestrzeni na antresoli.

W przypadku mniejszego metrażu domowe biuro można zaaranżować niemalże wszędzie np. w sypialni lub salonie. W zależności od tego, jakimi meblami dysponujemy, tradycyjne biurko może zastąpić toaletka, sekretarzyk, czy niewielka konsola, pozwalające stworzyć przytulny, a zarazem stylowy kącik. Na niewielkich powierzchniach poleca się unikać efektu przytłoczenia ciężkimi meblami, sugerując zastąpienie ich delikatniejszymi np. na cienkich, wręcz filigranowych nóżkach, czy też takich o minimalistycznej stylistyce.

Projekt domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 91 - aranżacja miejsca do pracy w sypialni.

Mini-gabinet w nowoczesnej sypialni z projektu HOMEKONCEPT 91.

Odpowiednie umiejscowienie biurka

Jeśli gabinet ma dobrze spełniać swoją funkcję, czyli stanowić optymalne miejsce do pracy, warto skupić się na zaaranżowaniu biurka przy oknie. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie dziennego światła oraz odpoczynek dla oczu. Kluczowe jest także ustawienie biurka względem okna, które powinno być uzależnione od tego czy jesteśmy prawo, czy leworęczni, tak aby nie doprowadzić do zasłaniania sobie źródła naturalnego światła. Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie biurka na wprost okna, dzięki czemu promienie słońca nie będą dawać poblasku na monitorze komputera.

Kształt biurka najlepiej dobrać do wnętrza pomieszczenia przeznaczonego na gabinet. Biurko może być prostokątne lub kątowe, wykonane z drewna czy też opierające się na metalowej konstrukcji. Wszystko zależy od stylistyki wnętrza, w które ma się wpasować. W przypadku większych pomieszczeń warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu biurowym w postaci regałów na książki, segregatory czy inne ważne dokumenty. Stworzenie optymalnych warunków pracy, w których każdy przedmiot ma swoje miejsce to podstawa. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania sprawi, że niezbędne materiały będą łatwe do odszukania, a tym samym przyczynią się do usprawnienia pracy.

Dobrze doświetlony gabinet - miejsce do pracy w sypialni - projekt domu HOMEKONCEPT 91
Maksimum światła w domowym gabinecie to gwarancja owocnej pracy! Projekt domu HomeKONCEPT 91.

Ergonomiczne krzesło biurowe

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest ergonomiczne krzesło lub fotel. Praca przy biurku nie jest najzdrowsza dla kręgosłupa, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyprofilowanie krzesła, które pomaga zadbać o właściwą postawę podczas długotrwałego unieruchomienia w pozycji siedzącej. Krzesło powinno być miękkie i posiadać możliwość regulacji. Najlepiej by było wyposażone dodatkowo w podłokietniki oraz wygodne oparcie sięgające nawet odcinka szyjnego, które zapewnia stabilność ułożenia ciała podczas pracy. Generalnie przyjmuje się, że im więcej regulowanych elementów, tym bardziej można dopasować krzesło do indywidualnych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest także odpowiednie dopasowanie wysokości siedziska względem wysokości blatu biurka. Wtedy praca to prawdziwa przyjemność.

Wystrój i stylistyka gabinetu

Domowy gabinet to miejsce dla osób, które spełniają się zawodowo w zaciszu własnego domu. Jego wystrój powinien być dobrany w zależności od wykonywanego zawodu domownika, który będzie w nim oddawać się swoim obowiązkom. Osoba z branży kreatywnej będzie potrzebowała zupełnie innej przestrzeni do pracy niż ta, której praca wymaga dużego skupienia. Dlatego tak ważne jest, aby gabinet był urządzony w sposób funkcjonalny, jak i sprzyjający dobrej atmosferze pracy.

Wnętrze gabinetu powinno być przemyślane i pozbawione zbędnych przedmiotów, które mogą sprzyjać rozpraszaniu. Wszelkie dokumenty powinny być uporządkowane i pochowane – chyba, że osoba o artystycznej duszy lepiej odnajduje się w kontrolowanym nieładzie, wtedy wszystko jest kwestią aranżacji wedle indywidualnych upodobań.

Wygodne miejsce do pracy na antresoli - HOMEKONCEPT 13 EN
Miejsce do pracy w sypialni na antresoli - HomeKONCEPT 13 EN.

Kolorystyka i dodatkowe oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasze zachowanie oraz samopoczucie. Niektóre odbieramy jako przyjemne, inne jako przytłaczające. Wybierając kolory do domowego gabinetu warto rozważyć takie, które pobudzają, ale jednocześnie nie wyczerpują oraz nie męczą wzroku. Z powodzeniem zalicza się do nich beże, szarości, zielenie, błękity, klasyczną biel oraz odcienie pastelowe.

W miejscu pracy preferowany jest dostęp do światła dziennego, jednak wiadomo, że nie obejdzie się bez dodatkowego oświetlenia, w postaci ogólnego i miejscowego źródła światła w postaci lampki biurkowej. Natężenie oświetlenia w gabinecie powinno być zróżnicowane. W przypadku osób pracujących przy komputerze, wysokie natężenie jest potrzebne na płaszczyźnie stołu oraz klawiatury, jednak na płaszczyźnie ekranu niekoniecznie, bowiem można doprowadzić do efektu poblasku.

Chwila relaksu...

Miejsce na gabinet powinno być ciche, jasne i dobrze przewietrzone. Nie samą pracą żyje człowiek, dlatego warto wygospodarować także miejsce na chwilę relaksu. Idealnie sprawdzi się do tego miękkie siedzisko, fotel z podnóżkiem czy szezlong, na którym można udać się na krótką przerwę oraz złapanie oddechu. Dodatkowym udogodnieniem w gabinecie może być zaaranżowanie bezpośredniego wyjścia na taras. Nic tak nie relaksuje jak kontakt z przyrodą. Kilkunastominutowa sjesta w ogrodzie czy na hamaku pozwoli na szybką i przyjemną regenerację w trakcie wykonywanej pracy.

Fotel do relaksu w domowym gabinecie HOMEKONCEPT 51
Relaks w domowym gabinecie - na wygodnym fotelu, z ulubioną książką. :) Projekt HomeKONCEPT 51.

Dekoracje ścienne

Ściany to kolejne miejsce z potencjałem do wykorzystania. Świetnie sprawdzą się na nich tablice, na których można zapisywać istotne zadania do zrealizowania oraz pomysły, jak i kompozycje z obrazów pobudzających do działania. Satysfakcjonująca przestrzeń z pewnością wpływa pozytywnie na zwiększenie wydajności oraz umiejętne czerpanie z pokładów kreatywności. A zatem przy aranżacji gabinetu warto kierować się również własnymi preferencjami, tak by stworzyć miejsce, w którym po prostu dobrze się czujesz.

Żywa roślinność

Gabinet to także idealne miejsce dla roślin doniczkowych, które tworzą w domu namiastkę przyrody. Lista ich zalet jest długa - upiększają otoczenie, dobrze wpływają na samopoczucie, wprowadzą we wnętrzach przytulny charakter oraz zwiększają wilgotność powietrza. Jeśli lubisz obecność żywej roślinności, aranżacja gabinetu nie obyć się bez niej!

Artykuł o roli roślin w aranżacji nowoczesnego domu

Podsumowanie

Jak zaaranżować domowy gabinet, aby praca w nim była prawdziwą przyjemnością? Bazę stanowią ergonomiczne meble, nadające się do długotrwałej pracy przy komputerze oraz optymalne oświetlenie miejsca pracy, wliczając w to zarówno dostęp do światła dziennego, jak i dodatkowego. Pamiętaj też, że klimat gabinetu tworzą dodatki, których wybór pozostaje kwestią wyłącznie subiektywną. W aranżacji wnętrz często zdarza się, że to detale decydują o tym, na ile komfortowo czujemy się w danym wnętrzu. Dlatego to przede wszystkim od Twojej inwencji zależy, gdzie i jak zaaranżujesz kącik, który będzie Twoim wymarzonym miejscem do pracy.

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO