Nowoczesny materiał na elewację – naturalne drewno, płyty kompozytowe

Tym, co wyróżnia domy HOMEKONCEPT na tle pozostałych są elewacje, które podkreślają nasz niepowtarzalny styl. Dobierane do każdego projektu w sposób przemyślany i ze zwróceniem szczególnej uwagi na architekturę danego budynku, są minimalistyczne i niesamowicie gustowne. O wyglądzie danego budynku na pewno decydują wykorzystane materiały, kolorystyka oraz innowacyjne połączenia aranżacyjne. Uniwersalne i nadal modne są elewacje w jasnych i neutralnych barwach, a ich plusem jest fakt, iż nie wchodzą w konflikt z innymi kolorami (np. stolarki okiennej czy dachu).

Nowoczesne elewacje drewniane

Materiałem elewacyjnym, który idealnie podkreśli piękno naszego domu jest niewątpliwie drewno, które perfekcyjnie wpisze się w przestrzeń wokół budynku. Jego ogromną zaletą jest możliwość połączenia go z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak kamień naturalny czy tynk. Drewno na elewacji daje nam mnóstwo możliwości. Drewniane akcenty doskonale komponują się w każdym środowisku i sprawiają, że dom idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz.

Projekt domu HOMEKONCEPT 66
Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 66.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jakie drewno elewacyjne wybrać?

O czym należy pamiętać dokonując wyboru drewna elewacyjnego? Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki drzew będą do tego odpowiednie. Na rynku mamy spory wybór – od drewna lokalnego po odmiany egzotyczne. Nowoczesne elewacje drewniane, które wykonane są choćby z drewna egzotycznego czy skandynawskiego, są estetycznym i funkcjonalnym elementem domu. Są doskonałym połączeniem nowoczesności z tradycją.

Ciekawy efekt możemy uzyskać wybierając np. modrzew syberyjski, który świetnie komponuje się z cegłą, szkłem czy stalą. Ponadto jest niezwykle odporny na biodegradację – wykonana z niego elewacja jest odporna na atak grzybów i pleśni. Ten gatunek drewna jest znacznie mniej żywiczny od innych, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo występowania wycieków żywicznych. To ten gatunek drewna, który ma ciekawą kolorystykę przyciągającą uwagę przechodnia (żółto – pomarańczowo – czerwona). Słabo żywiczne jest także drewno świerku, którego zaletą jest lekkość i miękkość w obróbce.

Drewno sosnowe jest z gatunku średnio ciężkich i wykazuje się świetnymi właściwościami wytrzymałościowymi. Dzięki dużej zawartości żywicy jest stosunkowo trwałe i odporne na wilgoć. Na tle różnych tropikalnych gatunków drzew wykorzystywanych do elewacji fasadowej wyróżnia się okume ze swoją łososiowo – różową barwą. Jest lekki, dzięki czemu łatwy w obróbce, nie wypacza się – co jest równie ważne. Zróżnicowana paletą barw (od żółto – oliwkowego po bordo) charakteryzuje się meranti – egzotyczne drewno wykorzystywane na okładzinę elewacyjną.

Modrzew syberyjski na elewacji nowoczesnego domu HomeKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Projekty domów z nowoczesną elewacją coraz częściej mają drewniane wstawki. Można je wstawić w różnej części budynku: przy wejściu, przy oknach, czy jako fasadę łączącą dom z tarasem. Elementy drewniane mogą posłużyć jako „korektor” wyglądu bryły domu – wystarczy tylko odpowiednio je ułożyć, by uzyskać zamierzony efekt.

Oryginalna elewacja projektu domu HOMEKONCEPT 26 wariant 4
Oryginalna elewacja projektu domu HOMEKONCEPT 26 wariant 4.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W nowoczesnych elewacjach domów obecnie używa się nie tylko desek, ale także belek drewnianych i ćwierć bali. W niektórych projektach proponuje się thermo-drewno, które po obróbce termicznej uzyskuje doskonałe właściwości – jest wytrzymalsze, nie zmienia wymiarów oraz posiada lepszą izolacyjność. A jak powszechnie wiadomo im lepsza izolacyjność tym dłużej mamy ciepło wewnątrz budynku. Daje to komfort mieszkania (szczególnie, gdy za oknem zimno i ponuro) oraz zapewnia energooszczędność – zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. Gatunki, które poddawane są modyfikacji drewna (proces polegający na opalaniu i hartowaniu drewna, oparty na zastosowaniu wysokich temperatur i pary wodnej, przebiegający w specjalnych piecach) to jesion amerykański i sosna skandynawska.

Drewno elewacyjne w domu HOMEKONCEPT 39.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Konserwacja drewna na elewacji

Gdy zdecydujemy się wykorzystać naturalne drewno na elewację musimy pamiętać, że wymaga ono regularnej konserwacji. Drewno, które zostanie odpowiednio zaimpregnowane, będzie służyło wiele lat. Dobrą alternatywą wydają się tu być tzw. kompozytowe panele elewacyjne, które nie wymagają systematycznej pielęgnacji. Takie panele/ deski elewacyjne drewnopodobne mają wysoką trwałość i są estetyczne. Powstają z połączenia drewnianych trocin HDPE lub PCV, zyskując w ten sposób odpowiednie cechy użytkowe przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu egzotycznego drewna.

Co zamiast drewna? Panele elewacyjne drewnopodobne

Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych wymagają czasem nietypowego rozwiązania. Wtedy z pomocą przychodzą płyty kompozytowe, które wyglądają nietuzinkowo w połączeniu z innymi materiałami (cegła, metal, tynk czy beton). Dodatkowo, dzięki ich różnym kolorom i rozmiarom, pięknie współgrają z otoczeniem nadając mu modernistycznego wyglądu. Elewacje kompozytowe wykonane są z materiałów składających się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. Jednym ze składników są włókna drewniane łączone tworzywem sztucznym bądź cementem. Deski kompozytowe z wyglądu i w dotyku są identyczne z naturalnym drewnem, dlatego są ciekawą opcją zastępczą dla tradycyjnych paneli z naturalnego drewna. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, grzyby i pleśnie oraz promienie słoneczne, są bezpieczne dla środowiska, nie wymagają malowania czy konserwacji – odporne na upływ czasu i na pewno są trwalsze od deski drewnianej.

Elewacja wizytówką domu – zalety drewna i płyt kompozytowych

Modna elewacja to taka, która jest oryginalna i stanowi wizytówkę domu. Naturalne drewno czy też płyty kompozytowe posiadają wiele zalet. Obecnie są bardzo modnym rozwiązaniem, choćby przez to, że:

  • są ekologiczne i solidne,
  • mają zróżnicowaną kolorystykę,
  • można je stosować w formie desek lub bali,
  • wygłuszają i ocieplają ściany,
  • są odporne na różne warunki atmosferyczne.

Biura projektowe proponują różne rozwiązania elewacyjne z zastosowaniem drewna, a to dlatego, że można je montować poziomo i pionowo oraz różnorodnie rozmieszczać na fragmencie lub większym odcinku ściany. To, jaki będzie efekt końcowy w dużej mierze zależy od tego, na jaki materiał się zdecydujemy. Klasyka w postaci desek drewnianych lub innowacyjność – czyli deski kompozytowe. Specjaliści Pracowni domów nowoczesnych HOMEKONCEPT chętnie doradzą przy wyborze surowca do aranżacji elewacji z wykorzystaniem tych materiałów. Na naszym blogu przeczytasz także, jakie są najmodniejsze kolory elewacji domów.

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
11 marca 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna