Nowoczesny dom - czyli jaki?

Nowocześnie, ponadczasowo, elegancko – tak chcą mieszkać Polacy. Ale co to znaczy mieszkać nowocześnie? Kiedy mówimy o nowoczesnym wnętrzu, nowoczesnym domu czy też nowoczesnym mieszkaniu? Jak zaaranżować nowoczesną przestrzeń? Nowoczesny dom, czyli jaki? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Nowczesny dom czyli jaki

Ogromne okna czy przeszklenia XXL? Salon w projekcie domu HOMEKONCEPT 77

Mówiąc o nowoczesnej architekturze najczęściej mamy w głowie wysokie drapacze chmur z betonu, stali i szkła. Czasami przychodzi nam do głowy jeszcze bardziej nowoczesny bo futurystyczny budynek np. opera w Sydney. Ale nowoczesność w architekturze to nie tylko tego typu budynki. Nowoczesność w architekturze to również nowoczesne domy i nowoczesne aranżacje wnętrz naszych domów i mieszkań.

Mówimy o tym, że dom jest nowoczesny analizujące jego cechy. W tym artykule przeczytasz o:

Kilka słów o domu nowoczesnym z historią w tle

To jak mieszkali Polacy zależało od statusu i roli społecznej. Wszyscy znamy ze skansenów wiejskie chałupy i dworki, które kiedyś należały do właścicieli ziemskich. Każdy z nas na pewno był kiedyś w jakimś książęcym czy królewskim pałacu lub zamku. Jedno jest pewne teraz już tak nie mieszkamy… w wszystko za sprawą modernizmu.

Modernizm to styl architektoniczny, który w centrum stawia funkcję, jaką ma spełniać budynek. W modernizmie nie liczą się zdobienia i ornamenty ale prostota bryły, jego wyjątkowa forma, starannie dobrane materiały, konstrukcja i dostęp do światła dziennego.

Bryła nowoczesnego domu

Najważniejszym elementem charakteryzującym nowoczesny dom jest jego bryła. Zazwyczaj jest prosta, zwarta i geometryczna. Najczęściej utrzymana na planie kwadratu lub prostokąta. Współczesne czy też nowoczesne domy pozbawione są ozdobników w postaci wszelkiej maści ornamentów. Ozdobą takiej bryły są liczne okna, przeszklone ściany, dach i elewacja.

Dach w nowoczesnym domu jest równie często płaski i wielospadowy. Z tym, że przy dachu wielospadowym minimalizuje się ilość jego załamań i kątów.

Elewacja jest również jednym z ważnych elementów, który podkreśla nowoczesny styl domu. Najczęściej fasadę projektuje się z naturalnych materiałów takich jak deski elewacyjne, kamień naturalny czy też beton. Co raz większą popularnością jako materiału do wykańczania elewacji – cieszy się spiek kwarcowy. Co raz więcej firm oferuje możliwość docięcia tafli spieku pod konkretny wymiar elewacji.

domy nowoczesne czyli jakie

HOMEKONCEPT 91 Ytong nowoczesny dom bez okapu. NA szczególną uwagę zasługuje tutaj dach i ścianka kolankowa gdzie zastosowano krycie w stylu francuskim.

Przeszklenia XXL czy duże okna

Czymże byłby nowoczesny dom bez wielkopowierzchniowych okien, okien na tyle dużych, że zostały nazwane przeszkleniami. Panoramiczne i duże okna to element charakterystyczny nowoczesnych budynków zarówno domów jednorodzinnych jak i biurowców i budynków użyteczności publicznej. Niekiedy tego typu okna zajmują całą powierzchnię ściany i zapewniają niesamowity widok na ogród, miasto czy też całą okolicę. Duże przeszklenia fantastycznie doświetlają wnętrza co ma bardzo duże znaczenie w naszej szerokości geograficznej, kiedy ważny jest dla nas każdy słoneczny dzień. Trudno tutaj dyskutować z pozytywnym wpływem słońca, i dziennego światłą na nasze samopoczucie.

Wielkopowierzchniowe okna to nie tylko dostęp do światła dziennego i widoku za oknem. W nowoczesnych domach przeszklenie pełni często funkcję ściany. W takiej sytuacji, najczęściej nie mamy do czynienia ze „zwykłym otwieraniem się okna”. Aby móc wpuścić do wnętrza świeże powietrze otwierają się tylko niektóre kwatery okienne. Jednak producenci stolarki okiennej starają się działać z duchem czasu. Na rynku możemy już znaleźć mnogość rozwiązań dla domów z dużymi oknami.

Duże przeszklenia wizualnie powiększają przestrzeń. Nawet podwójne okno balkonowe sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej obszerne, a wpadające do wnętrza światło jeszcze bardziej podbija wrażenie przestronności.

Pomimo, że tego typu okna mają wile zalet i co by nie mówić są synonimem luksusu, budzą szereg wątpliwości. Związane są one i z wygodą użytkowania, kosztami inwestycji i ze startami ciepła. Jedno jest pewne duże okna czy też nawet przeszklone ściany, podnoszą wartość rynkową inwestycji. Co do samych kosztów i strat ciepła, to pewne jest, że producenci oferuję mnogość rozwiązań. Z całą pewnością można znaleźć na rynku okna, które mają i bardzo dobre parametry i równocześnie spełnią swoje zadanie. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na sposób otwierania skrzydeł, rodzaj szyb, materiał z którego wykonane są ramy i przede wszystkim izolacyjność cieplną i akustyczną.

cechy nowoczesnego domu
jakie są domy nowoczesne

Duże okna czy właściwie przeszklenia XXL, wspaniale doświetlają wnętrze wymarzonego domu. HOMEKONCEPT 83.

Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Otwarta przestrzeń to ważny element nowoczesnego domu

Cechą bardzo charakterystyczną dla nowoczesnych domów jest otwarta przestrzeń z podziałem na strefę dzienną i nocną. Strefa dzienna to nic innego jak wspólna przestrzeń na którą składa się kuchnia, jadalnia i salon. Przy takiej aranżacji najczęściej po przeciwnej stronie domu lub na poddaszu czy też piętrze, znajdziemy sypialnie domowników. Zawsze do każdej ze stref zawsze przynależy łazienka.

Aby uzyskać przestronną i multifunkcyjną strefę dzienną, architekci rezygnują ze wszystkich możliwych ścianek działowych. A każda ze stref – kuchenna, jadalniana i salonowa – wyznaczana jest przez umowne elementy wykończenia czy też np. przez oświetlenie.

Master bedroom i pomieszczenia ułatwiające organizację życia i przestrzeni

Nowoczesny dom to nie tylko bryła, okna i otwarty plan. Architekci poświęcają bardzo dużo czasu na aranżację wnętrza domu czyli tzw. układu funkcjonalnego. Starają się aby podział przestrzeni był bardzo funkcjonalny i praktyczny. Stąd w nowoczesnym domu znajdziemy pomieszczenia takie jak master bedroom, garderoby, spiżarnię i różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze.

Master bedroom to nic innego jak połączenie w jedną przestrzeń sypialni, garderoby i łazienki. Dzięki takiej aranżacji przestrzeni właściciele domu, zyskują bardzo intymną przestrzeń tylko i wyłączni dla siebie.

Aby mieszkało się nowocześnie warto już na etapie wyboru projektu przewidzieć to, że przecież gdzieś musimy schować kosiarkę do trawy i rowery i dobrze gdybyśmy mieli pomieszczenie gospodarcze. Podobna sytuacja dotyczy spiżarni, która jest często zlokalizowana obok kuchni. Dzięki temu możemy w niej schować np. sprzęt kuchenny lub dodatkowe opakowania makaronu, a dzięki temu pozwolić sobie na większą ekstrawagancję i odwagę w aranżacji kuchni.

Master bedroom to połączenie sypialni, łazienki i garderoby. Master bedroom to świetne rozwiązanie dla małżeństwa.

Master bedroom w którym ozdobą przestrzeni jest designerskie łóżko i przepiękna lampa nocna. Zobacz wszystkie wnętrza jakie zaprojektowaliśmy w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 88

Prostota i minimalizm

Prostota i minimalizm to są najważniejsze elementy wyposażenia nowoczesnych wnętrz. O co w tym chodzi? Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Urządzając dom lub mieszkanie w nowoczesnym stylu zwracamy uwagę na materiały. Otaczamy się tylko naturalnymi szlachetnymi materiałami. Mamy tu na myśli np. beton, naturalne drewno, spiek kwarcowy, kamień. Skupiamy się prostej niemal geometrycznej formie i tzw. kolorach ziemi.

Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i kolorów zyskujemy estetyczną i ponadczasową przestrzeń. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że takich warunkach, gdzie mamy mówiąc bardzo umownie „dostęp do natury”, bardzo dobrze się odpoczywa. A przecież tego szukamy w domu. Poczucia spokoju i odpoczynku po dniu pełnym wyzwań.

Zieleń wewnątrz i na zewnątrz nowoczesnego domu

Nie ma nic bardziej bliższego człowiekowi niż natura. Co więcej trudno o piękniejszy dodatek we wnętrzu niż roślina. Rośliny pasują do każdej aranżacji wnętrza są niezbędnym dopełnieniem nowoczesnej aranżacji.

Monstery, palmy, kaktusy – wszystkie te rośliny nadają charakter wnętrzom. Mogą oddzielać od siebie pomieszczenia labo poszczególne strefy, mogą zasłaniać mankamenty lub uwidaczniać poszczególne elementy przestrzeni. Jedno jest pewne. Umiejętne dobranie roślin może powiększyć przestrzeń i zmienić ją nie do poznania.

O tym jakie rośliny sprawdzą się w aranżacji nowoczesnego domu przeczytasz w naszym artykule -> Nowoczesna dżungla – rola roślin w aranżacji domu.

domy nowoczesne jakie to

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez zieleni - zarówno tej w ogrodzi jak i weanątrz. Zobacz aranżację przestrzeni w nowoczesnym projekcie domu HOMEKONCEPT 89.

Nowoczesny dom - porada architekta

Nowoczesne wnętrze bazuje na funkcjonalności i pustocie. Najważniejsza zasada to „im mniej tym lepiej”. Jeśli chcesz mieszkać nowocześnie unikaj przytłaczających dekoracji i dużych deseni. Skup się na tym aby umiejętnie wyeksponować przestrzeń i dostęp do światła dziennego.

Kilka słów o nowoczesnym domu zebrała w całość Iza Józwik, kierownik marketingu homekoncept

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO