Poznaj nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu

Projekt domu parterowego homekoncept 104 - widok na front.

Wybór technologii budowy domu to na pewno jedna z ważniejszych decyzji, którą Inwestor musi podjąć, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac na działce. Pomimo tego, że zdecydowana większość domów w Polsce buduje się w tradycyjnej technologii murowanej, nowe technologie powoli, ale stabilnie zyskują na popularności. Inwestorzy planujący budowę domu coraz większą energię poświęcają na wybór technologii, która umożliwi im zaoszczędzenie czasu, lepsze przewidywanie kosztów budowy, czasami zmniejszy koszt budowy lub zwiększy komfort użytkowania wymarzonego domu. Obecnie branża budowlana, oferuje różne formy wznoszenia budynku. Różnorodność materiałów, które są wykorzystywane w budownictwie, począwszy od tych klasycznych, przez bardziej nowoczesne, często rodzi pytania, którą technologię wybrać i która z nich będzie optymalnym rozwiązaniem? Poznajmy zatem nowe technologie w budownictwie i sprawdźmy, czy któraś może już wyprzeć tradycyjne budownictwo?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne – jakie trendy panują w branży?

Trendy w branży budowlanej w ostatnich latach to na pewno odzwierciedlenie zmian w gospodarce oraz nastrojów społecznych. Przyszłość budownictwa to zdecydowanie minimalistyczne bryły i cieszące się coraz większą popularnością budynki typu nowoczesna stodoła.

Branża budowlana bardzo wyraźnie kieruje się również w kierunku ekologii i środowiska, gdzie największy wpływ mają odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła oraz panele słoneczne, które pomagają zaoszczędzić na wydatkach na energię. Otwarcie się na przyrodę i zastosowanie okien, jako dużych przeszkleń, niejednokrotnie biegnących przez dwie kondygnacje, to kolejny kierunek w nowoczesnym budownictwie. Nowe rozwiązania w projektach to często taras, który projektanci wnętrz traktują jako swobodne wydłużenie wnętrza, dzięki któremu zaciera się granica pomiędzy salonem a naturą. Nowoczesne budynki cechują otwarte przestrzenie oraz sypialnie połączone z łazienką i garderobą. Praktycznym rozwiązaniem jest też wydzielenie miejsca do pracy w postaci ustronnego gabinetu, który również może pełnić funkcję pokoju gościnnego. Zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne technologie budowlane muszą nadążyć za tak zmieniającymi się oczekiwaniami Inwestorów, którzy cenią sobie nie tylko funkcjonalność swoich przyszłych domów, ale także poszukują innowacyjnych rozwiązań w budownictwie.

Czy budownictwo można uznać za innowacyjne?

Zdecydowanie tak, budownictwo to branża chętnie poddająca się innowacji. Świadczyć może o tym nie tylko nowoczesna architektura i funkcjonalność domu, ale również coraz niższe, dzięki zastosowanym technologiom, zużycie energii, dbałość o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań. Przyczyniają się również do tego nowoczesne systemy sterujące, pozwalające na proces zarządzania nieruchomością z poziomu laptopa czy smartfona, a także energooszczędność budynku, co ma bezpośredni wpływ na koszty jego utrzymania. Choć większość Polaków ceni sobie wciąż tradycyjne technologie w budownictwie, to zdecydowanie na popularności w sektorze prywatnym zyskują innowacyjne technologie budowlane, które oprócz wykorzystania nowoczesnych materiałów i rozwiązań, niejednokrotnie znacznie skracają czas realizacji inwestycji.

Projekt domu z poddaszem homekoncept 102 - widok frontu.

Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Nieustanny rozwój technologii w budownictwie, wiąże się z pojawieniem coraz to nowszych materiałów służących do budowy domu i urządzeń wykorzystywanych do poprawy komfortu jego użytkowania. Z jednej strony nowoczesne rozwiązania w budownictwie przyszłości, to rozwój nowoczesnych instalacji domowych, stale ulepszanych w zakresie ekonomiki i wydajności (m.in. rekuperatory, panele słoneczne, czy pompy ciepła). Możliwość dostarczenia Inwestorowi właśnie takich rozwiązań to wyzwanie, które muszą podjąć dostawcy opierający swoją działalność zarówno o nowoczesne, jak i tradycyjne technologie budowlane.

Z drugiej strony przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwój gałęzi gospodarki w zakresie stosowania nowych rozwiązań materiałowych, które mogą nie tylko ułatwić i przyspieszyć budowę domów, ale nawet zrewolucjonizować proces realizacji inwestycji, co też zmieni samo projektowanie domów jednorodzinnych. I tak technologie budowlane w nowoczesnym wydaniu wykorzystują już takie materiały jak bloczki z perlitu, a obecnie rynek branży budowlanej zdobywają prefabrykaty drewniane (ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest oferta domów z paczek), czy też prefabrykaty betonowe. Warto śledzić na bieżąco te nowinki na rynku, niezależnie od tego czy w planach ma się budowę tradycyjną czy nowe rozwiązania.

Tradycyjne czy nowoczesne technologie i materiały budowlane? Przegląd popularnych rozwiązań w budownictwie

Technologie dostępne obecnie w sektorze budowlanym, dają duży wachlarz tradycyjnych oraz innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu każdy Inwestor może znaleźć coś dla siebie. Warto dobrze przemyśleć możliwości, jakie daje każda z nich i podjąć decyzję na podstawie konkretnych informacji. Istotny wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji powinno mieć również rozeznanie na rynku pod kątem firm budowlanych, specjalizujących się w budowie domów w wybranej technologii. Oprócz kosztów, które najczęściej są brane pod uwagę, należy pamiętać o takich czynnikach, jak trwałość domu, bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań czy też okres gwarancyjny, co w budownictwie odgrywa niebagatelną rolę. Biorąc pod uwagę nowoczesne technologie budowlane znacznie też skrócimy czas realizacji domu, co może przełożyć się na zmniejszenie całkowitych kosztów budowy naszego domu.

Poniżej znajdziesz wybrane technologie budowlane, w jakich Inwestorzy mogą realizować swoje inwestycje. Jeżeli masz więcej pytań o technologie budowlane czy stosowane obecnie w budownictwie rozwiązania oraz potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiedniej firmy budowlanej do realizacji Twojego przyszłego domu HOMEKONCEPT, zadzwoń do nas i sprawdź, jak możemy Ci pomóc - 882 789 944.

TECHNOLOGIA TRADYCYJNA MUROWANA W BUDOWNICTWIE

Zanim o nowoczesnych rozwiązaniach, warto zwrócić uwagę, że najpopularniejsze rozwiązania w Polsce dla domów jednorodzinnych to wciąż technologie budowlane wykorzystujące pustak, cegłę lub bloczek, połączone zaprawami. W tradycyjnej metodzie wznoszenia budynku główną rolę odgrywają ściany nośne, które chronią jednocześnie budynek przed utratą ciepła i pełnią funkcję termoizolacyjną. W zależności od potrzeb i typu wznoszonego budynku, można wybrać ściany jedno, dwu lub trzywarstwowe. Dom zaplanowany w tej technologii daje architektowi szerokie możliwości modelowania jego bryły i zastosowania rozwiązań, które będą korzystne dla Inwestora. Będzie to budynek o klasycznej konstrukcji, zaprojektowany z powszechnie dostępnych materiałów. Warto pamiętać, że każda murowana nieruchomość wykazuje w dużym stopniu akumulację ciepła. Oznacza to, że nagrzane mury i stropy utrzymują stosunkowo długo stałą ciepłotę przy nagłych spadkach temperatury na zewnątrz. Czas trwania budowy to z reguły 8 - 24 miesiące. Co ważne, w zależności od dysponowanych oszczędności, można zatrzymać albo wznowić budowę w dowolnym momencie.

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA - lekka konstrukcja drewniana

To rozwiązanie polecane dla każdego Inwestora, który ceni sobie naturalne materiały i możliwość szybkiej budowy domu. Głównym materiałem budowlanym - poza fundamentem - jest drewno, a ściślej mówiąc gotowe elementy przygotowane w fabryce i dostarczone na plac budowy. Budynek w technologii szkieletu drewnianego daje bardzo duże możliwości zaoszczędzenia energii zimą, gdyż szybko się nagrzewa. Ponieważ technologia ta wykorzystuje do budowy elementy, które powstały w fabryce, można go budować o każdej porze roku, również przy niskich temperaturach. Budynek wzniesiony w technologii lekkiego szkieletu drewnianego może być tańszy w budowie, co pozwala na oszczędności, które można wykorzystać przy wyposażaniu wnętrza. Czas trwania budowy jest szybki i wynosi od 3 do 4 miesięcy.

Projekt domu nowoczesnego homekoncept 36 - budowa.

TECHNOLOGIA CIĘŻKIEGO SZKIELETU DREWNIANEGO

To innowacyjna technologia, która ma ogromny potencjał zarówno pod względem efektywności energetycznej jak i krótkiego czasu realizacji inwestycji. Podobnie jak w przypadku technologii szkieletowej, moduły są wcześniej przygotowane w fabryce i dostarczone na plac budowy, gdzie są szybko i precyzyjnie składane, tworząc gotową konstrukcję domu. Poza gotowymi modułami w fabryce montowane są również energooszczędne okna oraz systemy grzewcze i chłodzące. Dom w technologii prefabrykowanej drewnianej jest droższy w wykonaniu w stosunku do domu o lekkim szkielecie, ale wykorzystanie w nim materiałów termoizolacyjnych, grubszych przekrojów ścian i systemów izolacji, powoduje, że budynki te charakteryzują się zdecydowanie mniejszym zużyciem energii na ogrzewanie i chłodzenie budynku. Ma on również lepszą akustykę i jest bardziej komfortowy. Dom powstaje w około trzy miesiące i nie trzeba go osuszać ani sezonować, a sama budowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko przeprowadzić się do domu energooszczędnego.

TECHNOLOGIA CLT - drewno klejone w budownictwie

To kolejna technologia, która do budowy domu wykorzystuje drewno. Prefabrykaty CLT są wielowarstwowym materiałem budowlanym w którym poszczególne, wysuszone warstwy litego drewna są poprzecznie sklejone pod wysokim ciśnieniem. Przesortowane lamelki, które tworzą panele, charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością, bardzo dużą wytrzymałością oraz świetną akustyką. Cechą, która dodatkowo wyróżnia tę technologię są wysokie aspekty bezpieczeństwa pożarowego a odporność ogniowa jest znacznie wyższa niż w konstrukcjach stalowych czy murowanych. Czas trwania realizacji inwestycji to 2 - 3 miesiące a sam montaż budynku z prefabrykatów zamyka się w kilku dniach, do stanu surowego zamkniętego.

Projekty domów jednorodzinnych homekoncept.

TECHNOLOGIA SYSTEMU 3E

Ciekawym rozwiązaniem jest dość nowatorska technologia w budownictwie, która daje możliwość wykorzystania do wznoszenia murów bloczków z ekspandowanego perlitu. Budowa domu opiera się o proste ale przemyślane zasady geometrii, które kształtem umożliwiają szybkie wznoszenie ścian i do złudzenia przypominają budowę z klocków, gdzie każdy element na budowie idealnie pasuje do drugiego. Elementy 3E, łączą się ze sobą na zasadzie klinowania i nie wymagają zaprawy ani docieplenia. Sam perlit jako surowiec pochodzenia wulkanicznego jest odporny na każdy rodzaj temperatury i jest materiałem całkowicie niepalnym. Czas wznoszenia ścian jest rekordowo niski i może wynieść zaledwie 1 dzień, oczywiście w zależności od wielkości inwestycji. Całkowity czas wybudowania domu to 3 miesiące, a Inwestor oszczędza na ociepleniu i brakach odpadów na budowie.

Projekty domów nowoczesnych homekoncept.

Oczekiwania związane z energooszczędnością oraz kosztami w budownictwie

Co zyskuje zatem Inwestor, mając do wyboru nowe technologie budowlane? Przede wszystkim dzięki nim buduje domy energooszczędne, w których zastosowanie odpowiednich urządzeń i materiałów pozwala oszczędzić energię i ograniczyć jej straty do minimum (domy energooszczędne o parametrach zbliżonych, jak domy pasywne, ale nie tak drogich w wykonaniu). Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacji domu, a dzięki obniżeniu emisji CO2 również na ochronę środowiska, co ma szczególne znaczenie w sytuacji postępujących zmian klimatycznych czy też ogólnie dostęp do surowców kopalnych. Zastosowanie technologii z nowoczesnym ogrzewaniem, takim jak pompa ciepła i fotowoltaika, pozwala nie tylko na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ale również na oszczędność czasu, który w obecnych czasach jest produktem deficytowym.

W obecnym budownictwie wciąż z nowoczesnością wygrywają technologie budowlane oparte o tradycyjny model stawiania budynku. Natomiast warto podkreślić, że Polacy są coraz bardziej odważni i otwarci na nowoczesne technologie, w których wykorzystuje się w budownictwie nie tylko innowacyjne materiały budowlane i pozwalające zaoszczędzić energię, ale także nowe rozwiązania w zakresie technologii produkcji, jak to ma miejsce w przypadku domów prefabrykowanych.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.