Nowoczesne schody dywanowe – jak je wykonać?

Sprawiają wrażenie lewitującej kostki z Tetris’a, wprowadzają do wnętrza lekkość i po prostu zachwycają. Schody dywanowe – bo o nich mowa – są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w nowoczesnych projektach domów, a moda na nie trwa od początku XXI wieku.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o lokalizacji ich w swoim domu, musisz wiedzieć, że rozwiązanie to nie wybacza błędów wykonawczych, więc dokładność, wysokiej klasy materiały i specjalistyczna wiedza są przy nim absolutnie niezbędne! 🙂

Schody dywanowe w nowoczesnym domu - konstrukcja - HOMEKONCEPT 13
Schody dywanowe w HomeKONCEPT 13 – realizacja.

Charakterystyka schodów dywanowych

Pod względem technicznym schody dywanowe są rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od klasycznych schodów policzkowych. Ich wykonanie wymaga nie tylko przemyślanego projektu, ale też umiejętności i doświadczenia wykonawców.

Schody dywanowe zdecydowanie różnią się od tradycyjnych schodów – może nie z punktu widzenia samego użytkowania, ale z pewnością pod kątem wyglądu i konstrukcji. Nie mają nosków, a stopnie płynnie przechodzą w podstopnice, które wspólnie spełniają w schodach dywanowych funkcję konstrukcyjną. Aby przenieść wszystkie obciążenia oraz zapewnić odpowiednią sztywność i stabilność musiały też stać się bardziej masywne.

Efekt „zawieszenia w powietrzu” to tzw. konstrukcja samonośna schodów dywanowych. By uzyskać taki rezultat, są one mocowane do fundamentu i stropu. Jeśli przylegają do ściany można wykonać je jako wspornikowe.

Wykonanie schodów dywanowych

Schody dywanowe można wykonać w różnych technologiach i z różnych materiałów. Przykładowo, w technologii drewnianej mogą być one klejone warstwowo. W tym przypadku ważne jest, aby do ich wykonania wybrać twarde drewno o wysokiej jakości i odpowiednim wysuszeniu (do 8-12%).

Innym rozwiązaniem może być wykonanie rdzenia kompozytowego wzmocnionego różnymi okuciami. Warstwę zewnętrzną może stanowić dowolne drewno lub inny wybrany materiał np. okładzina mineralno-akrylowa.

Schody dywanowe można wykonać również ze stali. Ta odsłona wybierana jest najczęściej we wnętrzach industrialnych, loftowych, w których surowy charakter stali stanowi główny element wystroju. Konstrukcję tworzą tu profile stalowe, do których mocowana jest okładzina np. z drewna, czy szkła. Wykończenie takich schodów może być wykonane także z blachy stalowej, która nada im monolitycznego wyglądu. Kluczem do sukcesu i minimalistycznego „look’u” jest niewidoczny montaż zarówno poszczególnych elementów schodów jak i konstrukcji.

Popularnym rozwiązaniem jest wykonanie schodów dywanowych z żelbetu. Samo przygotowanie szalunków wymaga w tym przypadku jednak sporych pokładów cierpliwości i myślenia w każdej sekundzie prac. Podobnie jak zbrojenie stopni – jest to łamigłówka z plątaniny prętów.

Monolityczne schody dywanowe cechują się dużą wytrzymałością, sztywnością i dają gwarancję trwałości oraz wieloletniego użytkowania. Schody takie mogą być wykończone dowolnym materiałem okładzinowym lub wykonane z betonu architektonicznego pozostawione surowe.

W przypadku schodów dywanowych (zwłaszcza drewnianych i stalowych) odpowiednio zaprojektowana balustrada (np. szklana) stanowi dodatkowe usztywnienie konstrukcji.

Wykonanie schodów dywanowych - HOMEKONCEPT 13 EN
Schody dywanowe – realizacja z projektu HomeKONCEPT 13 EN.

Wracając do złożonego charakteru prac nad idealnymi schodami dywanowymi… decydując się na nie we własnej domowej przestrzeni, warto zdawać sobie sprawę czym mogą skutkować błędy. A mowa o ewentualnym braku poziomu na stopnicach, ugięciach przy chodzeniu, drganiach, czy mniejszej trwałości schodów. Dlatego właśnie tak ważne są wiedza i doświadczenie ekipy wykonującej ten element. Szukając odpowiednich fachowców sprawdź więc dokładnie polecenia, opinie i zdjęcia z realizacji – krótko mówiąc: postaw w tym temacie na specjalistów!

Kończąc ten krótki opis schodów dywanowych, chcemy wspomnieć o ostatniej kwestii jaką jest cena. I chyba nikogo nie zdziwi fakt, że koszty wykonania schodów dywanowych zazwyczaj są wyższe od ceny jaką zapłacisz za schody w konstrukcji tradycyjnej. A wiąże się to właśnie z wspomnianym wcześniej zawiłym projektem tego elementu i nietypowym montażem. Natomiast efekt jaki uzyskasz zrekompensuje Ci wszystko. Ponadczasowy design we wnętrzu własnego domu jest przecież bezcenny. 

Więcej naszych wskazówek w temacie schodów możesz znaleźć we wpisie >>  Schody w nowoczesnym domu – z czego wykonać? 

A jeśli nadal szukasz swojego wymarzonego projektu domu, nasi doradcy pomogą Ci odnaleźć ten jedyny!

Kontakt z doradcą projektowy HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
2 września 2024

Wygodnie i efektywnie – o co zadbać w miejscu do pracy i nauki

STREFA PARTNERA HK
22 sierpnia 2024

Zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO dla dachówek CREATON

STREFA PARTNERA HK
11 sierpnia 2024

Oto dachówka KIOTO. Jedyna taka cementowa