Nowoczesne schody dywanowe – jak je wykonać?

Sprawiają wrażenie lewitującej kostki z Tetris’a, wprowadzają do wnętrza lekkość i po prostu zachwycają. Schody dywanowe – bo o nich mowa – są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w nowoczesnych projektach domów, a moda na nie trwa od początku XXI wieku.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o lokalizacji ich w swoim domu, musisz wiedzieć, że rozwiązanie to nie wybacza błędów wykonawczych, więc dokładność, wysokiej klasy materiały i specjalistyczna wiedza są przy nim absolutnie niezbędne! 🙂

Schody dywanowe w nowoczesnym domu - konstrukcja - HOMEKONCEPT 13
Schody dywanowe w HomeKONCEPT 13 – realizacja.

Charakterystyka schodów dywanowych

Pod względem technicznym schody dywanowe są rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od klasycznych schodów policzkowych. Ich wykonanie wymaga nie tylko przemyślanego projektu, ale też umiejętności i doświadczenia wykonawców.

Schody dywanowe zdecydowanie różnią się od tradycyjnych schodów – może nie z punktu widzenia samego użytkowania, ale z pewnością pod kątem wyglądu i konstrukcji. Nie mają nosków, a stopnie płynnie przechodzą w podstopnice, które wspólnie spełniają w schodach dywanowych funkcję konstrukcyjną. Aby przenieść wszystkie obciążenia oraz zapewnić odpowiednią sztywność i stabilność musiały też stać się bardziej masywne.

Efekt „zawieszenia w powietrzu” to tzw. konstrukcja samonośna schodów dywanowych. By uzyskać taki rezultat, są one mocowane do fundamentu i stropu. Jeśli przylegają do ściany można wykonać je jako wspornikowe.

Wykonanie schodów dywanowych

Schody dywanowe można wykonać w różnych technologiach i z różnych materiałów. Przykładowo, w technologii drewnianej mogą być one klejone warstwowo. W tym przypadku ważne jest, aby do ich wykonania wybrać twarde drewno o wysokiej jakości i odpowiednim wysuszeniu (do 8-12%).

Innym rozwiązaniem może być wykonanie rdzenia kompozytowego wzmocnionego różnymi okuciami. Warstwę zewnętrzną może stanowić dowolne drewno lub inny wybrany materiał np. okładzina mineralno-akrylowa.

Schody dywanowe można wykonać również ze stali. Ta odsłona wybierana jest najczęściej we wnętrzach industrialnych, loftowych, w których surowy charakter stali stanowi główny element wystroju. Konstrukcję tworzą tu profile stalowe, do których mocowana jest okładzina np. z drewna, czy szkła. Wykończenie takich schodów może być wykonane także z blachy stalowej, która nada im monolitycznego wyglądu. Kluczem do sukcesu i minimalistycznego „look’u” jest niewidoczny montaż zarówno poszczególnych elementów schodów jak i konstrukcji.

Popularnym rozwiązaniem jest wykonanie schodów dywanowych z żelbetu. Samo przygotowanie szalunków wymaga w tym przypadku jednak sporych pokładów cierpliwości i myślenia w każdej sekundzie prac. Podobnie jak zbrojenie stopni – jest to łamigłówka z plątaniny prętów.

Monolityczne schody dywanowe cechują się dużą wytrzymałością, sztywnością i dają gwarancję trwałości oraz wieloletniego użytkowania. Schody takie mogą być wykończone dowolnym materiałem okładzinowym lub wykonane z betonu architektonicznego pozostawione surowe.

W przypadku schodów dywanowych (zwłaszcza drewnianych i stalowych) odpowiednio zaprojektowana balustrada (np. szklana) stanowi dodatkowe usztywnienie konstrukcji.

Wykonanie schodów dywanowych - HOMEKONCEPT 13 EN
Schody dywanowe – realizacja z projektu HomeKONCEPT 13 EN.

Wracając do złożonego charakteru prac nad idealnymi schodami dywanowymi… decydując się na nie we własnej domowej przestrzeni, warto zdawać sobie sprawę czym mogą skutkować błędy. A mowa o ewentualnym braku poziomu na stopnicach, ugięciach przy chodzeniu, drganiach, czy mniejszej trwałości schodów. Dlatego właśnie tak ważne są wiedza i doświadczenie ekipy wykonującej ten element. Szukając odpowiednich fachowców sprawdź więc dokładnie polecenia, opinie i zdjęcia z realizacji – krótko mówiąc: postaw w tym temacie na specjalistów!

Kończąc ten krótki opis schodów dywanowych, chcemy wspomnieć o ostatniej kwestii jaką jest cena. I chyba nikogo nie zdziwi fakt, że koszty wykonania schodów dywanowych zazwyczaj są wyższe od ceny jaką zapłacisz za schody w konstrukcji tradycyjnej. A wiąże się to właśnie z wspomnianym wcześniej zawiłym projektem tego elementu i nietypowym montażem. Natomiast efekt jaki uzyskasz zrekompensuje Ci wszystko. Ponadczasowy design we wnętrzu własnego domu jest przecież bezcenny. 

Więcej naszych wskazówek w temacie schodów możesz znaleźć we wpisie >>  Schody w nowoczesnym domu – z czego wykonać? 

A jeśli nadal szukasz swojego wymarzonego projektu domu, nasi doradcy pomogą Ci odnaleźć ten jedyny!

Kontakt z doradcą projektowy HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?