Nowoczesne projekty domów bez okapu, a system odprowadzania wody „ukryty” w elewacji

Zarówno w architekturze, jak i w innych dziedzinach, moda zmienia się nieustannie. Aktualnie na czasie są domy z dachami bez okapów. Brak okapu charakteryzuje się płynnym przejściem z połaci dachu bezpośrednio w elewację, co pozwala na uzyskanie minimalistycznej i efektownej bryły budynku. A to z kolei wymaga nowoczesnych rozwiązań. :) W projektach bez okapu najwyższą estetykę zapewni montaż systemów rynnowych takich jak Galeco BEZOKAPOWY - z pionem spustowym zamkniętym w licu elewacji oraz z maskownicą zakrywającą całość poziom rynnowego.

Brzmi interesująco? Przeczytaj artykuł i poznaj bliżej system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.

Dom w typie stodoły – zalety projektu

Budowa domów w typie stodoły, oprócz walorów estetycznych, niesie ze sobą wiele korzyści technicznych. Należy do nich:

  • elegancki i minimalistyczny design,
  • energooszczędność, którą zapewnia brak wysuniętych części budynku,
  • większe możliwości zabudowy na małych działkach, ponieważ linie zabudowy wyznacza linia okapu,
  • większa ilość światła w budynku,

A to tylko niektóre plusy takiego typu zabudowy. :)

Projekt domu bez okapu HOMEKONCEPT 80 G2 - system orynnowania Galeco
Projekt domu bez okapu HOMEKONCEPT 80 G2. Autor projektu: arch. Jacek Niebieszczański

Co to są ukryte rynny BEZOKAPOWE?

Koncepcja ukrytej rynny BEZOKAPOWEJ opiera się na tym, że rynna prostokątna osadzona jest na specjalnie do tego zaprojektowanym haku doczołowym, do którego w końcowej fazie montowana jest maskownica. System Galeco BEZOKAPOWY zaprojektowano w oparciu o cztery elementy:

  • rynnę o profilu prostokątnym,
  • specjalny hak doczołowy – do maskownicy,
  • maskownicę doczołową,
  • pas podrynnowy – element obróbkowy zamykający całość systemu od spodu.

Nieodłącznym celem każdego systemu rynnowego (w tym także BEZOKAPOWEGO) jest skuteczne odprowadzenie wody opadowej z rynny do sieci kanalizacji deszczowej. Nie bez znaczenia jest przemyślana konstrukcja pionu spustowego, ponieważ w systemie BEZOKAPOWYM jest on schowany w elewacji. Rura powinna mieć nieregularny profil, który pozwoli zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni w strefie termoizolacji, przy zachowaniu właściwej przepustowości. W systemie Galeco BEZOKAPOWY rura spustowa wykonana jest z tworzywa PVC o profilu 80x70 mm, dzięki czemu jej montaż w warstwie termoizolacyjnej jest bezpieczny i spełnia najnowsze wymogi prawa budowlanego.

Ukryty system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY
System Galeco BEZOKAPOWY

Fakty i mity – system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY

Przy tak dużym zainteresowaniu nowoczesnymi projektami domów bez okapu, pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących odwodnienia domu za pomocą ukrytego systemu rynnowego. Postaramy się tutaj obalić niektóre błędne przeświadczenia i przedstawić FAKTY!

System rynnowy musi być montowany z dużym spadkiem - MIT

Najnowsze zalecenia odnoszące się do rynien okapowych mówią o zachowaniu spadku w zakresie od 0-2 mm na 1 mb. Przeprowadzone badania oraz odnoszące się do nich normy budowalne potwierdzają prawidłowe odprowadzanie wody opadowej przez systemy rynnowe, nawet przy braku spadku.

Montaż rury spustowej wewnątrz elewacji to gotowy mostek termiczny - MIT

Właściwie przeprowadzony montaż rur spustowych Galeco BEZOKAPOWY w elewacji pozwala zapobiec „uciekaniu” ciepła z budynku na zewnątrz. Ten system posiada dedykowaną rurę spustową o prostokątnym przekroju (70x80 mm). Dzięki jej kształtowi montaż spustu w warstwie termoizolacji „zabierze” z niej jedynie 9-10 cm, a przy całkowitej grubości elewacji wynoszącej 15-20 cm nie będzie problemu, żeby za rurą spustową umieścić materiał termoizolacyjny o dużo wyższym współczynniku oporu cieplnego. Zastosowanie tam np. płyty PIR/PUR zminimalizuje lub całkowicie zniweluje potencjalny mostek cieplny – miejsce, w którym umieszczono spust będzie mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne.

Te obliczenia pokazują też, dlaczego nie powinno się stosować klasycznych rur okrągłych z zakresu średnic 100-110 mm. Łatwo zauważyć, że „zabierają” one z termoizolacji aż 120-130 mm, przez co niwelacja mostka cieplnego w takim wypadku staje się niemożliwa.

Zamontowana rynna z maskownicą zadziała jak płotek przeciwśnieżny, a śnieg zsuwając się z dachu zatrzyma się na maskownicy - MIT

Maskownica nie spełnia funkcji płotków przeciwśniegowych i nie powinna zatrzymywać zsuwającego się z dachu śniegu. Trzeba zwrócić uwagę, że elementy systemu Galeco BEZOKAPOWY zostały zaprojektowane w taki sposób, że zamocowana maskownica nie wystaje ponad rynnę. Oznacza to, że system zamontowany zgodnie z instrukcją montażu (przedłużenie linii zejścia dachu powinno mijać rynnę o około 0-2cm), będzie właściwie odbierać wodę opadową, a przy tym nie grozi mu uszkodzenie od spadającego śniegu.

Haki nakrokwiowe nie mogą być zastosowane przy systemach z maskownicą - FAKT

Ponieważ montaż systemu z maskownicą wymaga nie tylko odpowiedniego wypoziomowania systemu rynnowego, ale także dobrego wypionowania. Maskownica mocowana do systemu tylko odpowiednio wypoziomowanego, to gotowy scenariusz na falujące lico maskownicy.

System rynnowy Galeco BEZOKAPOWY można zamontować w dowolnej grubości docieplenia budynku i dla różnych rodzajów elewacji - FAKT

Montaż systemu rynnowego Galeco BEZOKAPOWY rozpoczynamy od szczegółowego zaplanowania i wymierzenia położenia rynny względem przyszłej elewacji., wyznaczając wielkość wysunięcia krawędzi krokwi poza zewnętrzną krawędź ściany nośnej. Służy do tego wzór, dostępny w instrukcji montażu pkt 3.2. Sprawdź! >>

Maskownice w późniejszym czasie (po montażu) można zdemontować - FAKT

Maskownice w systemie Galeco BEZOKAPOWY są montowane w systemie zatrzaskowym w zamkach haków doczołowych i bez problemu można je zdemontować w dowolnym momencie.

Obejrzyj film montażowy:

System Galeco BEZOKAPOWY w Twoim HOMEKONCEPT

Zainteresowało Cię to nowoczesne rozwiązanie i chciałbyś zastosować je w swoim domu HOMEKONCEPT? System orynnowania Galeco BEZOKAPOWY to nowatorstwo na najwyższym poziomie, idealnie dopasowane do naszych nowoczesnych projektów. Skontaktuj się z naszym partnerem!

| Materiał partnera |

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO