Nowoczesne, duże przeszklenia w domach HOMEKONCEPT

Projekty domów z dużymi oknami stały się symbolem nowoczesności. Podkreślają atrakcyjność całej bryły, dogrzewają pomieszczenia w czasie zimowych miesięcy oraz zapewniają piękne widoki na okolicę. Sprawdźmy, dlaczego coraz więcej Polaków wybiera duże okna.

Dom z dużymi oknami – estetyka przede wszystkim

Domy z dużymi przeszkleniami wychodzą naprzeciw najnowszym trendom w budownictwie. Panoramiczne zestawy okienne znacznie podnoszą atrakcyjność elewacji, nadając całej bryle ekskluzywnego charakteru.

Projekt nowoczesnego domu z dużymi oknami HOMEKONCEPT 02 EN
Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 2 EN z dużymi oknami.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Mają także wpływ na aranżację wnętrza domu. Strefa dzienna z dużymi przeszkleniami, dzięki naturalnemu oświetleniu, sprawia wrażenie jaśniejszej oraz bardziej przestronnej. Zanika granica pomiędzy domem a ogrodem, dzięki czemu mieszkańcy mogą codziennie delektować się pięknymi widokami. Spore przeszklenia szczególne w małych domach odgrywają istotną rolę, ponieważ mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Strona konstrukcyjna okien

Gotowe projekty domów HOMEKONCEPT mają odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne dotyczące okien. Nadproża znajdujące się nad dużymi otworami cechują się odpowiednią nośnością oraz sztywnością, by nie powodować nacisku na okna. Ściany są często wzmacniane żelbetowymi słupami, aby można bezpiecznie zamontować ramy okienne. Proporcje oraz rozmieszczenie okien są dobierane w taki sposób, aby budynek był komfortowy i bezpieczny.

Dom z dużymi przeszkleniami HOMEKONCEPT 13 EN
Wizualizacja domu z dużymi przeszkleniami HOMEKONCEPT 13 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Sposoby otwierania dużych okien

Wybierając zestawy okienne, trzeba wziąć pod uwagę sposoby ich otwierania. W nowoczesnym budownictwie stosuje się okna przesuwne oraz podnoszono-przesuwne. Taki typ okien daje duże możliwości aranżacji wnętrza, ponieważ w czasie otwierania nie zabierają dodatkowej powierzchni. Poza tym, posiadają niski próg, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników i ułatwia bezpośrednie wyjście na taras dzieciom oraz osobom poruszającym się na wózkach. W oknach o mniejszych wymiarach dodatkowo można skrzydło jezdne wyposażyć w funkcję uchylną lub mikro wentylację.

HOMEKONCEPT 24 z dużymi oknami od strony tarasu
Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 24 z dużymi przeszkleniami od strony tarasu.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dogrzewanie pomieszczeń w zimie

Duże przeszklenia w domu nie muszą generować wyższych kosztów ogrzewania. Powinny być jednak wykonane z wysokiej jakości materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Obecnie na rynku dostępny jest duży asortyment energooszczędnej stolarki okiennej. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają okna wyposażone w potrójny pakiet szybowy, w których użyto szkła nisko emisyjnego oraz wypełniono przestrzeń szybową gazem szlachetnym. Mogą być także wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń w czasie mroźnej zimy. Istotne jest jednak odpowiednie usytuowanie dużych przeszkleń względem stron świata. Najwięcej z nich powinno znajdować się od południa oraz zachodu. Z kolei od północy wielkość okien należy znacznie ograniczyć. Jest to część domu, do której dociera najmniej słońca w ciągu dnia, więc straty ciepła nie są wyrównywane przez naturalną energię. Z uwagi na wysokie temperatury w okresie letnim, warto zamontować w dużych oknach rolety lub żaluzje zewnętrzne. Ochronią one pomieszczenia przed nadmierną ilością promieni słonecznych. Polecamy także zapoznać się z nowoczesnymi elewacjami domu, do jakich zaliczają się panele elewacyjne drewnopodobne.

Wybierz projekt domu dla swojej rodziny - gotowe projekty HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?