Na co zwrócić uwagę wybierając rodzaj stropu?

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany strop będzie nam służył latami. Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić uwagę podczas adaptacji projektu HOMEKONCEPT do naszych potrzeb? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego ważnego zagadnienia.

Strop żelbetowy czy prefabrykowany?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących konstrukcji naszego przyszłego domu. Konstrukcje żelbetowe są znane i stosowane już od XIX wieku. Obecnie coraz więcej elementów ze zbrojonego betonu wytwarza się w zakładach prefabrykacji. Dzięki temu można wytwarzać elementy w dogodnych warunkach pogodowych i temperaturowych, zachować wysoką precyzję i estetykę produktów, a błędy wykonawcze związane z warunkami „na budowie” można wyeliminować. Aby elementy miały jeszcze lepsze parametry konstrukcyjne coraz częściej stosuje się rozwiązania z betonu sprężonego. Technologia sprężania pozwala na zmniejszenie grubości stropu (mniejsze zużycie materiałów), uzyskanie większej rozpiętości (do 10 m) lub zwiększenie nośności (oparcie słupka dachowego na stropie).

Czas wykonania

Stropy żelbetowe należą do rozwiązań, które wykonuje się najdłużej (2,7 r-g/m2). Wynika to z konieczności wykonania każdego elementu na budowie (szalunki, duża ilość podpór montażowych, zbrojenie, betonowanie oraz demontaż szalunków po wykonaniu stropu). Dużym ułatwieniem dla wykonawcy jest zastosowanie prefabrykowanego stropu, którego montaż jest dużo szybszy (0,65 – 1,5 r-g/m2).

Nośność stropu

Każdy strop projektowany jest indywidualnie. W projekcie uwzględnia się sposób użytkowania, rozpiętość stropu oraz otwory na kominy i klatkę schodową. Warto więc zawczasu zastanowić się nad rodzajem ścian działowych. W projektach katalogowych najczęściej występują lekkie technologie (płyty g-k, gazobeton). Jeżeli chcemy zmienić materiał ściany na cięższy (silikaty, ceramika) to należy każdorazowo przeliczyć i wzmocnić strop pod kątem konkretnych obciążeń.

Brak spękań i „klawiszowania stropu”

Jeżeli zależy nam na estetyce stropu i braku spękań „klawiszowania” należy dobrać taki system stropowy, który gwarantuje, że rysy się nie pojawią. W przypadku popularnych systemów gęstożebrowych takie parametry spełnia z pewnością system RECTOBETON, którego belki są wykonane z betonu sprężonego, a nadbeton dodatkowo zbrojony siatką stalową, która sprawia, że nawet obciążenia punktowe rozkładają się na większą powierzchnię stropu.

Rozpiętości stropu

Stosowanie wielu systemów stropowych ograniczone jest w dużej mierze przez rozpiętość (np. do 6 m). Gdy w naszym projekcie mamy duże otwarte przestrzenie (strefa salon/jadalnia/kuchnia lub garaże dwustanowiskowe), a chcemy mieć gwarancję bezpiecznego użytkowania warto zwrócić uwagę na technologie prefabrykatów z betonu sprężonego, gdzie rozpiętości mogą dochodzić nawet do 10 m.

Balkony

Lokalizacja balkonu wpływa na fragment stropu znajdujący się bezpośrednio przy balkonie. Sama płyta balkonowa może ważyć nawet kilka ton, więc konstrukcyjnie musi być odpowiednio zakotwiona w stropie. Tradycyjna technologia wykonania płyty balkonowej (balkon i strop wykonane jako jeden element) wymaga ułożenia izolacji termicznej zarówno na, pod jak i z boku balkonu. Aby ograniczyć straty ciepła można zastosować łączniki termoizolacyjne balkonowe, które pełnią zarówno funkcję konstrukcyjną (elementy ze stali nierdzewnej o mniejszej przewodności cieplnej) oraz funkcję izolacyjną (styropian EPS). Takie rozwiązanie balkonu ogranicza straty ciepła, a płyty balkonowej nie trzeba izolować termicznie.

Wylewanie stropu
Strop rector w domu HOMEKONCEPT
Stropy RECTOR w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT.

Możliwość ukrycia instalacji w grubości stropu

Instalacje wentylacji mechanicznej coraz częściej pojawiają się w budownictwie jednorodzinnym i na etapie budowy należy podjąć decyzję w jaki sposób będą prowadzone przewody wentylacyjne. Można podwyższyć kondygnację o np. 20 cm stosując na całej powierzchni sufity podwieszane, ukryć kanały w grubości styropianu pod wylewką betonową na poddaszu lub spróbować ukryć całość/część instalacji w grubości stropów.

Przekró stropu w nowoczesnym domu
Strop w nowoczesnym domu
Stropy RECTOR w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT.

Więcej informacji znajdziesz na stronie naszego partnera: www.rector.pl <<

| Materiał partnera |

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie