Minimalistyczna ekstrawagancja – dom jednorodzinny z płaskim dachem

Dach jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Niezależnie od tego czy jest on płaski, pulpitowy czy spadzisty – każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Obecnie jednym z najmodniejszych trendów architektonicznych są gotowe projekty domów z płaskim dachem. Oryginalne i minimalistyczne, coraz częściej są wybierane przez współczesne rodziny, szukające gotowego projektu domu.

Zalety domów z płaskim dachem

Płaski dach ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a więc bezpieczny. Nie ulega działaniu silnych podmuchów wiatru i nie ma możliwości zerwania jego pokrycia. Projekty domów parterowych oraz projekty domów piętrowych z płaskim dachem są polecane przede wszystkim inwestorom planującym budowę domu energooszczędnego. Powszechnie wiadomo, że ciepło unosi się do góry ku sufitowi, a mała powierzchnia dachu ogranicza straty ciepła. Warto więc zastanowić się nad wyborem takiego typu dachu do naszego domu i w konsekwencji zapłacić mniej za ogrzewanie.

Nowoczesny dom piętrowy lub parterowy z płaskim dachem

Płaski dach jest na pewno nowoczesny i idealnie komponuje się z dużymi przeszkleniami. W odpowiednim zestawieniu pozwala nam uzyskać oryginalny wygląd i daje duże możliwości aranżacyjne. W projektach domów nowoczesnych często stosuje się duże okna, by dać wnętrzom więcej światła. Płaski dach nie zabiera promieni słonecznych, które wypełnią wnętrza naszego domu i sprawią, że pomieszczenia staną się jasne, ciepłe i pełne blasku.

Minimalistyczny projekt domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT58
Minimalistyczny projekt domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 58.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zielone dachy i dodatkowe tarasy wypoczynkowe

Bardzo oryginalnym pomysłem jest wykorzystanie dachu do zaaranżowania na nim ogrodu. Projekty domów z zielonym dachem niewątpliwie wyróżniają się na tle szarej, miejskiej zabudowy. Ogród na dachu może nam dostarczyć wiele przyjemności – możemy po prostu usiąść i odpocząć, odetchnąć i cieszyć się jego pięknem. Warto też stworzyć niebanalny taras, na którym wspólnie z najbliższymi będziemy spędzać wolny czas. Ekologia jest trendy, a rośliny zielone pochłaniają zanieczyszczenia. Tym bardziej więc kusi wykorzystanie płaskiego dachu do stworzenia jedynej w swoim rodzaju strefy wypoczynkowej.

Projekt domu HOMEKONCEPT 73
Projekt domu z pięknym ogrodem HOMEKONCEPT 73.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Domy piętrowe z płaskim dachem

Domy piętrowe z płaskim dachem są nietuzinkowe i dają nam wiele możliwości. Ze względu na brak skosów, piętro w takim domu jest pełnowymiarowe i ma taką samą powierzchnię do wykorzystania co parter. Dlatego też odpada nam tu kłopot z właściwym rozmieszczeniem i zagospodarowaniem przestrzeni. Urządzenie takiej powierzchni jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze.

Projekt domu HomeKONCEPT 74.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Płaski dach jest wygodny w obsłudze – umożliwia łatwe i bezpieczne poruszanie się po nim. Jest to istotne, aby np. sprawdzić stan izolacji, wyczyścić z gałęzi i liści czy odśnieżyć zimą.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom z płaskim dachem?

Warto pamiętać, że niestety nie na każdej działce można zbudować dom ze stropodachem. Ważne jest, by przed wyborem projektu zapoznać się z zapisami Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa parametry dachu obowiązujące w danej lokalizacji. Dbając o estetykę naszego domu, miejmy na względzie odpowiednio dopasowane okna, drzwi czy choćby bramę garażową. W domach z płaskim dachem, elementy te będą się zdecydowanie bardziej rzucać w oczy, dlatego też muszą być ze sobą odpowiednio połączone i razem tworzyć optyczną całość. Na efekt wizualny wpływa też możliwość ukrycia orynnowania domu. Ukryte rynny wpływają korzystnie na estetykę naszego domu.

Projekt domu HOMEKONCEPT 62
Projekt domu HomeKONCEPT 62.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Oryginalne projekty domów z płaskim dachem

Domy jednorodzinne zwieńczone płaskim dachem to minimalistyczna ekstrawagancja. Są proste i oszczędne w formie, a przy tym oryginalne i designerskie. Przy zastosowaniu niebanalnego wykończenia (choćby elewacji z naturalnymi detalami typu drewno czy kamień) będą prezentować się zjawiskowo.

Projekt domu HOMEKONCEPT 76 D
Projekt domu HOMEKONCEPT 76 D.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W kolekcji domów HOMEKONCEPT znajdziesz oryginalne projekty domów z płaskim dachem, które zachwycą każdego miłośnika prostoty i elegancji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą HK!

Skontaktuj się z Pracownią HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO