Kuchnia marzeń - przepis na dobrze urządzone wnętrze

Kuchnia to miejsce szczególne w każdej przestrzeni mieszkalnej. To centrum życia domowego oraz miejsce spotkań z bliskimi. Spędzamy w niej dużo czasu, dlatego jej urządzanie warto zacząć od zdefiniowania konkretnych funkcjonalności. W końcu kuchnia to pomieszczenie, które powinno być przestrzenią maksymalnie funkcjonalną, a przy tym wygodną i estetyczną. Potrzeba do tego przemyślanych rozwiązań oraz odpowiedniej oprawy, którą stanowią meble i dodatki. To one odzwierciedlają upodobania domowników oraz wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.

W tym artykule zaznajomisz się z następującymi zagadnieniami:

  1. Kuchnia jako wnętrzarskie wyzwanie
  2. Kuchnia – zamknięta czy otwarta?
  3. Pomysły dla otwartej kuchni
  4. Urządzanie kuchni – z architektem czy bez?
  5. Funkcjonalna kuchnia… czyli jaka?
  6. Popularne układy kuchenne
  7. Kuchnia z wyspą
  8. Kuchnia jak nowa – sposoby na szybki i niedrogi lifting

Kuchnia jako wnętrzarskie wyzwanie

Kuchnia to serce domu, w którym tętni życie. To już nie tylko pomieszczenie, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki, ale także pracuje, odpoczywa i zacieśnia więzy z bliskimi. Nic więc dziwnego, że współczesne kuchnie coraz mniej przypominają te sprzed dziesięcioleci. Pojawiają się w nich inteligentne urządzenia AGD, efektowne materiały wykończeniowe oraz pomysłowa zabudowa, która magazynuje produkty oraz niezbędny sprzęt kuchenny. Kuchnia dziś, to reprezentacyjne i eleganckie wnętrze, które z dumą pokazuje się gościom.

Nowoczesna kuchnia w domu – HOMEKONCEPT 02 G2 EN wariant 1
W pełni przemyślane wnętrze kuchni z projektu HomeKONCEPT 02 G2 EN wariant 1.

Kuchnia – zamknięta czy otwarta?

Odpowiadając na to pytanie, należy zastanowić się nad stylem życia Twojej rodziny. Zamknięta kuchnia nawiązuje do tradycyjnego podziału pomieszczeń, dla którego kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy. Dzięki temu rozwiązaniu salon może być w pełni autonomicznym, reprezentacyjnym pomieszczeniem. Jednak współczesnemu stylowi życia coraz bardziej odpowiada kuchnia w drugim wariancie.

Decydując się na kuchnię zamkniętą można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze jej wyposażenia oraz dbania na bieżąco o porządek. Urządzanie kuchni otwartej na salon wymaga nieco większej dyscypliny – kolorystyka, meble oraz ogólny styl powinien być spójny. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że pojawiający się w pomieszczeniu bałagan będzie widoczny dla odwiedzających. Projektanci radzą, aby wydzielona kuchnia była na tyle duża, aby na jej powierzchni udało się zaaranżować miejsce do spożywania posiłków. W przypadku bardzo małego metrażu kuchnię lepiej jest otworzyć.

Zamknięta kuchnia w nowoczesnym domu – gotowy projekt HOMEKONCEPT 21
Kuchnia skryta za dekoracyjną zabudową z projektu HomeKONCEPT 21.

Kuchnia z otwartą strefą dzienną spełnia u domowników potrzebę przestrzeni, integracji z rodziną oraz zindywidualizowania wnętrza domu. Otwarcie przestrzeni optycznie ją powiększa, co bez wątpienia pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale także przyczynia się do zacieśniania więzów między członkami rodziny, podczas jej codziennego funkcjonowania.

Otwarta kuchnia pozwala na większe zróżnicowanie aranżacji. Nie znaczy to jednak, że kuchnia zamknięta nie wyzwala pomysłowości projektantów i domowników. Wśród zalet otwartej kuchni należy wymienić także możliwość stałego kontaktu osoby, która przygotowuje posiłek z pozostałymi członkami rodziny oraz gośćmi. Krzątając się po kuchni w każdej chwili można doglądać bawiącego się dziecka, spoglądać na ekran telewizora, czy też prowadzić rozmowę z osobami przebywającymi w salonie.

Strefa dzienna z otwartą kuchnią w projekcie luksusowej willi HOMEKONCEPT 74
Otwarta kuchnia w nowoczesnej willi z antresolą HomeKONCEPT 74.

Pomysły dla otwartej kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym trudno utrzymać cały czas porządek i czystość. W przypadku niezapowiedzianych odwiedzin, świetnie sprawdzą się ruchome przegrody, które zasłonią roboczą przestrzeń przed gośćmi. Warto pamiętać, że kuchnia jest także miejscem rozprzestrzeniania się zapachów, które powstają w wyniku przygotowywania bardzo aromatycznych potraw. Mogą temu zapobiec przesuwne ściany, które dodatkowo wytłumią dźwięki przedostające się z pomieszczenia.

Zabudowa kuchenna w kuchni otwartej na salon i jadalnię – przepis na wnętrze – HOMEKONCEPT 29
Kuchnia z miejscem do przechowywania w projekcie domu HomeKONCEPT 29.

Urządzamy kuchnię – z architektem czy bez?

Projekty kuchni, za którymi stoją pracownie architektoniczne organizują przestrzeń w przemyślany sposób, tak by była ona jak najbardziej funkcjonalna. Kolejną zaletą jest zaaranżowanie wnętrza wedle panujących trendów, oraz możliwość obejrzenia wizualizacji, która zobrazuje jak finalnie będzie się prezentował proponowany, czy też uzgodniony wcześniej projekt.

Powszechnie panuje opinia, że usługi projektantów są przeznaczone raczej dla zamożniejszych osób. W praktyce jednak współpraca z architektem wnętrz pozwala uniknąć kosztownych błędów, związanych z naprawą nieodpowiednich rozwiązań technicznych, oraz zaoszczędzić czas i pieniądze. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że możliwość wcześniejszego zaplanowania wydatków, uniknięcie nieplanowanych kosztów oraz poczucie, że panuje się nad inwestycją są nie do przecenienia.

W sklepie HOMEKONCEPT.shop projektanci rozplanują wnętrze Twojego domu zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami – skontaktuj się z nimi.

Kuchnia funkcjonalna, czyli jaka?

Warto pamiętać, że w codziennym życiu sprawdza się to, co jest funkcjonalne i trwałe. Nawet najpiękniejsze meble nie zastąpią braku miejsca i praktycznych rozwiązań, które ułatwią codzienne czynności. Aby gotowanie było łatwe i przyjemne, należy dobrze rozplanować tzw. ciąg technologiczny. Czynności wykonywane podczas przygotowywania potraw zaczynają się od lodówki, kontynuowane są przy blacie i zlewie, zaś kończą się na płycie grzewczej lub piekarniku. Dlatego konieczne jest rozplanowanie poszczególnych stref w kuchni w taki sposób, który umożliwi kolejno: obróbkę wstępną, mycie, obróbkę czystą, obróbkę cieplną oraz wykańczanie potraw. Bardzo ważne jest przy tym zapewnienie odpowiednio długiego odcinka blatu, który w zależności od danej przestrzeni może przybrać np. kształt liter U lub L.

Popularne układy kuchenne – jednorzędowe, w kształcie litery L i U

Układ jednorzędowy to najprostsze i najczęściej spotykane zabudowanie kuchni. Ze względu na długie odległości pomiędzy poszczególnymi strefami, układ ten jest najmniej ergonomiczny. Sprawdzi się w kuchniach o niewielkim metrażu oraz w przypadku osób, które rzadko gotują.

Jego rozszerzeniem jest układ w kształcie litery L, który poleca się zarówno do wnętrz otwartych, jak i zamkniętych. Dzięki prostopadłym rozmieszczeniu zabudowy, zapobiega krzątaniu się po kuchni, a oprócz tego stwarza ciekawe możliwości łączenia kuchni z jadalnią lub salonem. Choć układ w kształcie litery L jest bardzo uniwersalny, nie poleca się go do kuchni ulokowanych w długich i wąskich pomieszczeniach.

Układ kuchni na planie litery U to rozwiązanie idealnie wpisujące się w wymagania trójkąta roboczego. Bliskie umiejscowienie stref względem siebie zapewnia doskonałe warunki do pracy w kuchni. Warto jednak pamiętać, że by zastosować taki układ, metraż kuchni musi być odpowiednio duży.

Kuchnia z wyspą, czyli układ idealny

Alternatywą dla powyższych jest kuchnia z wyspą, która daje możliwość optymalnego rozstawienia poszczególnych stref. Sposób jej zaaranżowania zależy od jej powierzchni oraz układu przestrzennego kuchni. Wyspa może przejąć różne funkcje i być strefą zmywania, centrum gotowania, strefą przechowywania, a nawet barkiem śniadaniowym. Oprócz tego, to także piękna dekoracja wnętrza oraz sposób na oddzielenie kuchni od bezpośrednio sąsiadującego salonu. Na taki układ również niezbędna jest odpowiednia ilość przestrzeni oraz jej kształt – najlepiej sprawdzą się te na planie kwadratu.

Nowoczesna kuchnia z dużą wyspą z szarego spieku kwarcowego - gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 79
Kuchenne centrum dowodzenia – kuchnia z wyspą z projektu HomeKONCEPT 79.

Kuchenna wyspa to świetny sposób na urozmaicenie dużej przestrzeni. Ten niezwykle wyrazisty i atrakcyjny element wnętrza, skupia na sobie uwagę i nadaje kuchni niepowtarzalny charakter. Nie pozostaje jednak obojętny na aranżację salonu, dlatego trzeba pamiętać, że jej front powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby korespondował ze stylem salonu.

Kuchnia jak nowa – sposoby na szybki i niedrogi lifting wnętrza

Marzysz o szybkiej metamorfozie kuchni? Mamy kilka pomysłów na to, jak przeprowadzić ją szybko i tanio. Nie musisz zatrudniać glazurnika i ekipy stolarzy. Większość prac można wykonać samodzielnie, dlatego weź sprawy w swoje ręce i nadaj swojej kuchni nowe życie. Czasem wystarczy tylko odrobina chęci i wyobraźni!

Lifting kuchni najprościej zacząć od przemalowania ścian na nowy kolor. Do kuchni poleca się wybierać farby odporne na wilgoć, tłuszcz i zabrudzenia, o które w takim pomieszczeniu nie trudno. Projektanci w szczególności polecają farby marki Para oferowane przez naszego partnera - Dekorian Home.

Podsumowując…

Niewątpliwie dla wielu rodzin istotną wartością jest posiadanie zindywidualizowanego wnętrza, które jest wypadkową potrzeb całej rodziny. Bardzo ważne jest, aby domownicy określili swoje potrzeby przestrzenne. Tylko wówczas będzie możliwy wybór właściwych rozwiązań, które zapewnią oczekiwany komfort codziennego życia i funkcjonowania w domowej przestrzeni kuchni.

Projekt domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 88 - aranżacja nowoczesnej kuchni z marmurową wyspą kuchenną.

Kuchenna królestwo w gotowym projekcie domu HOMEKONCEPT 88.

Czujesz, że chciałbyś odświeżyć swoją kuchnię? Pamiętaj, że nie potrzebujesz gruntownego remontu, tylko głowy pełnej pomysłów. Czasem wystarczy zmienić kilka detali – zdziwisz się, jaki wpływ będą miały na efekt końcowy.

O naszych pomysłach na kuchenne wnętrze możesz poczytać także w artykułach: Funkcjonalna kuchnia w domu HOMEKONCEPT i Funkcjonalna aranżacja nowoczesnej kuchni.

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO