Kiedy rozpocząć budowę domu?

Co roku tysiące inwestorów podejmuje się realizacji jednego z największych przedsięwzięć organizacyjnych, jakim jest budowa wymarzonego domu. Nie ma wątpliwości, że pora roku oraz odpowiednie planowanie mają ogromne znaczenie dla czasu budowy inwestycji.

Kiedy rozpocząć działania na budowie? Przeczytaj artykuł!

Sprawna budowa domu

Budowa domu to przedsięwzięcie, które większość inwestorów chciałoby zakończyć możliwie jak najszybciej. Jednak przebieg prac jest uzależniony od wielu czynników – technologii budowy, zapewnienia niezbędnych przerw technologicznych, profesjonalizmu ekipy, płynności finansowej oraz organizacji robót.

Pomimo to, warto znać szacunkowy czas prowadzonych prac, aby móc kontrolować pracowników oraz dostarczać w odpowiednim czasie materiały budowlane. Budowa domu w ciągu jednego sezonu jest jak najbardziej realna, jednak wymaga sprawnej ekipy, pewnego źródła zaopatrzenia, odpowiedniego nadzoru oraz szybkiego finansowania.

Optymalne warunki dla budowy domu

Prace budowlane można rozpocząć niemalże o każdej porze roku, jednak nie ma wątpliwości co do tego, że zimowa aura znacząco utrudnia prowadzenie robót. W naszej strefie klimatycznej prace budowlane dobrze jest rozpocząć na wiosnę. Specjaliści twierdzą, że bezpiecznym terminem jest druga połowa marca. Wtedy maleje prawdopodobieństwo pojawienia się mrozów oraz nie ma potrzeby stosowania dodatkowo sztucznego oświetlenia, ponieważ dni są już stosunkowo długie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że dokładny czas rozpoczęcia prac powinien być uzależniony od faktycznego stanu gruntów. Przed rozpoczęciem robót ziemnych należy oszacować warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Zbyt rozmokły i grząski teren może doprowadzić do unieruchomienia maszyn oraz sprzętu, które znajdą się na placu budowy.

Budowa HOMEKONCEPT 37 - kiedy rozpocząć prace na budowie
Budowa HomeKONCEPT 37 – zachęcamy do sprawdzenia dziennika budowy Pani Sary.
to niesamowite źródło inspiracji!

Czas trwania budowy domu

Budowa w ekspresowym tempie nie jest niemożliwa do zrealizowania, jednak wymaga doskonałej organizacji oraz realizacji planu bez potknięć. Przyjmuje się, że wiosna to czas budowy fundamentów, ścian oraz dachu. Okres letni to czas wykonania instalacji, kładzenia tynków oraz wstawiania okien. Jesienią z kolei można rozpocząć prace wykończeniowe, które mają miejsce kiedy dom jest już ogrzewany.

Etapy budowy domu

Olbrzymi wpływ na szybkie zrealizowanie przedsięwzięcia mają zaangażowane siły i środki – niektóre roboty można wykonywać równolegle, bez szkody dla efektu końcowego. Zasadniczo, budowę domu murowanego dzielimy 3 etapy:

  • Stan zero – obejmuje wykonanie fundamentów, ścian fundamentowych, warstw podkładowych podłogi na gruncie, przepustów pod instalacje oraz wylanie podłogi na gruncie.
  • Stan surowy zamknięty – obejmuje zamontowanie okien i drzwi, wykonanie instalacji elektrycznej, alarmowej, oraz podłączenie do sieci monitoringu instalacji alarmowych.
  • Stan surowy otwarty – obejmuje ostawienie ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych, a także działowych na wszystkich kondygnacjach, wykonanie stropów i wieńców, wymurowanie kominów spalinowych i wentylacyjnych, wykonanie konstrukcji dachu wraz z jego pokryciem.

Budowa wiosną i latem

Wiosna i lato to najpopularniejsze pory roku na rozpoczęcie budowy domu. W tym okresie warto maksymalnie wykorzystać panujące warunki pogodowe. Wiosna to też idealny czas na rozpoczęcie prac “budowy w trybie express”. Wtedy latem prace na budowie powinny będą już mocno zaawansowane. Rozpoczęcie budowy wiosną jest gwarantem, że wykonawcy będą mieć wystarczającą ilość czasu, aby do jesieni zakończyć wszystkie 3 etapy budowy, czyli do stanu surowego zamkniętego włącznie. W takiej sytuacji wraz z nadejściem okresu grzewczego, można przystąpić do prac wykończeniowych we wnętrzu domu.

HOMEKONCEPT 33 L - zdjęcia z budowy domu
Budowa domu HomeKONCEPT 33 L – sprawdź zdjęcia z realizacji.

Budowa jesienią – zalety

Budowa jesienią to rozwiązania dla inwestorów, których nie goni czas. 🙂 Jest to okres, w którym pogoda wciąż może dopisywać, dni są całkiem długie, a dodatkowo obserwuje się spadki cen materiałów budowlanych. Jest to także moment na wykonanie najważniejszych prac przed rozpoczęciem zimy oraz odpowiednie zabezpieczeni konstrukcji przed ujemnymi temperaturami. Rozpoczęcie budowy poza najpopularniejszym sezonem wiosna-lato to także szansa na łatwiejsze pozyskanie ekipy budowlanej oraz poszczególnych specjalistów, jak chociażby dekarzy, którzy w okresie jesiennym nie mają takiego obłożenia zleceniami, jak w lecie.

Rozpoczęcie prac budowlanych wczesną jesienią umożliwi wzniesienie budynku do stanu zerowego przed nadejściem zimy. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, budowa jesienią może objąć także prace murarskie prowadzące do stanu surowego otwartego, tj. wybudowania ścian domu i przykrycia go dachem, lub stanu surowego zamkniętego, który uzyskujemy po zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej. Termin rozpoczęcia budowy domu poza sezonem wiodącym, jest zatem wart przemyślenia.

Nowoczesny dom z białym belkowaniem - jesienny ogród - HOMEKONCEPT 67
Jesienny HomeKONCEPT 67.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Zimowy marazm? Wcale nie!

W naszym klimacie różnice temperatur pomiędzy pierwszą, a drugą połową roku są bardzo wysokie. Z tego względu do budowy domu trzeba podejść bardzo racjonalnie. W zależności od wielkości domu, trzeba oszacować ile czasu będzie potrzeba na jego budowę. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że nie wszystkie prace można wykonać przy przymrozkach oraz niekorzystnej pogodzie. Okres zimowy nie musi jednak oznaczać przestoju. Jest to dobry moment na załatwienie wszelkich formalności budowlanych – w tym na ubieganie się o pozwolenie na budowę.

Minimalna temperatura, którą uważa się za bezpieczną dla prowadzenia prac budowlanych wynosi minimum 5 stopni Celsjusza. Temperatura poniżej zera wiąże się z wolniejszym twardnieniem betonu, ale także z ryzykiem zmniejszenia jego wytrzymałości oraz pękaniem. W sytuacjach szczególnych można zastosować preparaty o działaniu przeciwmrozowym, które pozwalają na wykonywanie prac w temperaturach do -8 stopni. Wstrzymanie prac budowlanych może być spowodowane także przed silne opady atmosferyczne, które oprócz tego, że utrudniają dostarczenie materiałów budowlanych, zmniejszają także gęstość stosowanych zapraw murarskich i tynkarskich. Bardzo ważne jest, aby warunki atmosferyczne nie niszczyły tego, co już zostało wykonane.

Budowa domu zimą - kiedy rozpocząć budowę - projekt domu willowego HOMEKONCEPT 37
Budowa HomeKONCEPT 37 zimą – kolejna realizacja, z którą możesz się zapoznać na Instagramie.

Harmonogram prac budowlanych

Bez względu na to, o jakiej porze roku nastąpi rozpoczęcie prac budowlanych, najważniejsze jest ich odpowiednie rozplanowanie. Sporządzenie harmonogramu budowy ułatwi terminowe zakończenie budowy na poszczególnym etapie. Harmonogram budowy to plan prac niezbędnych do wykonania na danym etapie budowy. Może dotyczyć całego okresu budowy lub poszczególnych etapów: stanu zerowego, surowego otwartego i zamkniętego. W zależności od etapu prac, najlepiej rozpisać go na poszczególne dni lub tygodnie. Oprócz czasu trwania robót zaznacza się na nim niezbędne przerwy technologiczne. Harmonogram jest bardzo istotny przy planowaniu kolejności wykonywanych prac i dostaw materiałów budowlanych. Pokazuje rzeczywisty postęp prac i wszystkie opóźnienia wpływające na terminową realizację inwestycji.

Wybierz system budowy

Czas trwania budowy domu jednorodzinnego zależy od jego powierzchni, liczby kondygnacji, rodzaju zastosowanych materiałów, ale także od sposobu budowania. Zarówno budowa systemem gospodarczym, jak i z pomocą profesjonalistów ma swoje zalety. Która z nich jest godna polecenia?

Opcja budowy domu „pod klucz” zapewnia ciągłość prac. To kompleksowy proces, który realizowany jest przez zatrudnioną przez inwestora ekipę. Podpisanie umowy z wykonawcą zapewnia, że bierze on odpowiedzialność za zakup materiałów oraz zaopatrzenie w sprzęt i ludzi do pracy. Decydując się na ten system budowy, warto jednak zatrudnić inspektora nadzoru, którego zadaniem będzie kontrolowanie jakości oraz postępu robót.

Kolejnym modelem budowy jest system gospodarczy, który wiąże się z samodzielną organizacją zakupów, dostaw oraz większości robót. Poleca się go osobom, które mogą poświęcić swój czas, oraz którym zależy na rozłożeniu wydatków. Rozsądną alternatywą jest system mieszany, który wymaga od inwestora skoordynowania wszystkich ekip, oraz kontrolowania terminów, jak i jakości wykonywanych prac budowlanych.

Budowa domu z gotowego projektu domu HOMEKONCEPT 68 L
Budowa HomeKONCEPT 68 L – sprawdź zdjęcia z realizacji w województwie łódzkim.

Nowoczesne rozwiązania

Rynek oferuje projekty domów o zróżnicowanej architekturze oraz standardzie. Prężnie rozwija się także oferta domów energooszczędnych, które przynoszą wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za energię. Tradycyjne materiały są coraz częściej zastępowane przez rozwiązania systemowe, które umożliwiają kompleksowe wykonanie jakiegoś elementu domu, np. ściany. Takie rozwiązania są dostępne u producentów ociepleń, chemii budowlanej, tarasów, tynków, okien dachowych czy instalacji. Dzięki temu współczesny inwestor ma do wyboru rozwiązania systemowe, które ułatwiają wykonawstwo, obniżają koszty utrzymania domu oraz podnoszą komfort użytkowania.

Dostępność nowoczesnych technologii, a zaopatrzenie

Doskonale wyposażone składy budowlane zapewniają obecnie kompleksowe zaopatrzenie w materiały najwyższej jakości, przy jednocześnie bardzo korzystnych cenach, jak i gwarancji szybkiej i bezpiecznej dostawy. Kompleksowość takich miejsc przekłada się bezpośrednio na zaoszczędzony czas oraz budżet.

Nie da się ukryć, że współcześnie oferta rynkowa produktów oraz usług niezbędnych do budowy domu jest bogata i różnorodna. Za sprawą upowszechnienia produkcji oraz rozwoju technologii, innowacyjne rozwiązania z obszaru instalacji (pompy ciepła, systemy wentylacyjne z rekuperacją, instalacje inteligentne) są bardziej dostępne dla wszystkich inwestorów, nie tylko tych zamożniejszych.

Podsumowując…

Budowa domu to nie lada wyzwanie, a najlepszy moment na rozpoczęcie inwestycji nie jest wcale taki oczywisty. Jedno jest pewne – zastosowanie się do powyższych rad z pewnością pomoże Ci wybrać optymalny okres na prace budowlane przy wznoszeniu wymarzonego domu. Pamiętaj też, że nasi doradcy służą pomocą i wsparciem technicznym na każdym etapie budowy Twojego HomeKONCEPT. 🙂 Skontaktuj się z nami i … POWODZENIA!

Gotowy projekt domu z dużymi przeszkleniami - wybierz HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.