Jak zadbać o ciepły dom w zimie?

W zimie utrzymanie optymalnej temperatury w domu czy mieszkaniu, tak aby było ciepło i komfortowo, stanowi niekiedy prawdziwe wyzwanie. Najlepszym sposobem na to, aby ciepło nie uciekało przez ściany, a rachunki za ogrzewanie nie zrujnowały domowego budżetu, jest przeprowadzenie termomodernizacji. Z tym musimy jednak poczekać aż do rozpoczęcia sezonu remontowo-budowlanego z dodatnimi temperaturami. Jak więc ograniczyć wydatki na ogrzewanie kiedy sezon grzewczy już jest w pełni?

Na zewnątrz panuje zimowa aura, która zostanie z nami jeszcze kilkanaście tygodni. Jest szaro, zimno, wilgotno i nieprzyjemnie – w takie dni najlepiej spędza się czas w domu, razem z bliskimi. Oczywiście pod warunkiem, że w domu panuje ciepły klimat.

Ciepło i oszczędnie – to możliwe!

Eksperci są zgodni, że najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych jest przeprowadzenie termomodernizacji, czyli ocieplenie domu optymalną warstwą styropianu.

Z doświadczeń naszych klientów wynika, że ponad połowę wszystkich kosztów eksploatacji nieocieplonego budynku stanowią opłaty za ogrzewanie, ponieważ straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany.

– mówi Krzysztof Krzemień dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Termomodernizacja budynku jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, która zwraca się w stosunkowo krótkim okresie. Ponadto dzięki kompleksowemu ociepleniu domu można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do kilku tysięcy złotych rocznie.

Sezon na prace termomodernizacyjne rozpocznie się na wiosnę, jednak już dziś warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego materiału, gdyż w sezonie zimowym ceny materiałów do izolacji potrafią być bardzo atrakcyjne.

Gotowe rozwiązania na „już”

Kiedy sezon grzewczy jest w pełni możemy zastosować kilka tymczasowych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania. Warto zmienić przyzwyczajenia, które zimą uszczuplają domowy budżet związany z zapewnieniem ciepła naszym czterem kątom.

Sposoby na ciepły dom Termo Organika

Istnieją proste sposoby na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Każdy domownik powinien się z nimi zapoznać – dla własnego komfortu:

  • Wietrzenie mieszkania – zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach niż zostawiać je na dłuższy czas lekko uchylone;
  • Ogrzewanie pomieszczeń gospodarczych – warto przemyśleć czy uzasadnione jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywanie tej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę. Trzeba pamiętać, że mniej intensywna praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii, nawet 10-15%. Ponadto nie we wszystkich pomieszczeniach w domu temperatura musi być jednakowa. Wpłynie to na oszczędność energii i może skutkować dodatkowymi profitami. Na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura w sypialni jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach;
  • Zasłanianie okien – w pochmurny dzień bez słońca staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie tzn. rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, aby słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia;
  • Ekrany odbijające ciepło za grzejnikami – warto rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje, że odbite ciepło wróci do wnętrza budynku zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Polecane jest również niezasłanianie grzejników zasłonami czy firankami;
  • Szczelność to podstawa – zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.

Na wiosnę warto rozważyć najlepszy sposób na okiełznanie wysokich kosztów ogrzewania, czyli kompleksową termomodernizację.

Więcej informacji: www.termoorganika.pl.

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
20 lutego 2024

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
19 lutego 2024

LPU 67 Thermo – brama energooszczędna

STREFA PARTNERA HK
18 lutego 2024

Fakty i mity dotyczące aluminium. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach wykonanych z tego surowca?