Jak wybrać projekt domu na nietypową działkę?

Projekt domu zawsze dobieramy do działki. Wąska, z wjazdem od południa czy zlokalizowana na stoku narzuca pewne ograniczenia, które trzeba uwzględnić, decydując się na budowę domu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru gotowego projektu domu, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię niestandardowej działki?

Wąska działka to wyzwanie

Czy można wybrać funkcjonalny i komfortowy projekt domu na działkę o szerokości poniżej 20 metrów, przy zachowaniu minimalnych odległości od granic działki wynoszących 4 metry? Okazuje się, że oferta biur projektowych zawiera całkiem pokaźną ofertę domów, które można zbudować na wąskich działkach, nawet mających poniżej 16 m szerokości. W takim przypadku ułatwieniem może być możliwość przybliżenia się do granicy sąsiedniej działki budowlanej, ścianą bez otworów okiennych oraz drzwiowych, na odległość nie mniejszą niż 1,5 m.

Zagospodarowanie terenu do projektu domu HOMEKONCEPT 48
Zagospodarowanie terenu do projektu domu HOMEKONCEPT 48.

Jaki powinien być układ funkcjonalny domu na wąską działkę? Najlepiej sprawdzają się budynki z poddaszem użytkowym, lub w przypadku długiej działki - domy parterowe. Garaż musi być wysunięty przed lico budynku, ewentualnie znajdować się w podpiwniczeniu.

Pracownie projektowe oferują atrakcyjne projekty gotowe, przygotowane specjalnie dla właścicieli wąskich działek. Warto również dodać, że część projektów można z powodzeniem dostosować do takiej działki w ramach adaptacji np. poprzez zwężenie bryły, przeniesienie garażu w inne miejsce lub zamianę okien na luksfery. Inną możliwością jest lokalizacja domu w usytuowaniu bocznym, w którym wejście do budynku znajduje się z boku.

Domy na działkę z wjazdem od południa

Wygląd zewnętrzny domu dostosowanego do działki z wjazdem od południa nie odbiega wizualnie od tego z wjazdem od północy. Różnice widoczne są jednak w układzie funkcjonalnym. Dom na taką działkę musi mieć salon zlokalizowany obok wejścia do budynku, aby część dzienna była wyeksponowana na południe. Warto go usytuować w północno-wschodniej części działki, aby taras wraz z ogrodem znajdował się przed domem. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyeksponowania elewacji frontowej i pięknego ogrodu.

Rzut parteru do projektu domu HOMEKONCEPT 38
Rzut parteru do projektu domu HOMEKONCEPT 38.

Pracownie projektowe oferują domy, przeznaczone na działki z wjazdem od południa. Istnieje także możliwość adaptacji do takiej działki projektu katalogowego przeznaczonego na działkę z wjazdem od północy. Modyfikując układ pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę kierunek padania promieni słonecznych. Często wystarczy zamienić miejscami kuchnię z salonem, aby dostosować projekt do działki z wjazdem od południa.

Domy na działkę ze spadkiem terenu

Działki ze spadkiem terenu wybierane są głównie ze względu na atrakcyjne, widokowe położenie. Część inwestorów obawia się takich lokalizacji, ze względu na przewidywane trudności podczas budowy. Warto jednak pamiętać, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, budowa domu na zboczu nie stanowi żadnego problemu.

Praktycznie każdy dom, z oferty projektów gotowych, można dostosować do nietypowej działki na stoku. Wystarczy w ramach adaptacji doprojektować podpiwniczenie pod całym budynkiem lub jego częścią, uwzględniające nachylenie i ukształtowanie terenu. Innym rozwiązaniem jest niwelacja terenu i wybór standardowego projektu z oferty.

Projekt domu z poddaszem HOMEKONCEPT 13 EN
Projekt domu z poddaszem HOMEKONCEPT 13 en.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Podpiwniczenie pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię w domu. Można ją wykorzystać na kotłownię, pralnię, schowek na narzędzia, a nawet niewielkie SPA lub domową siłownię. W sytuacji, gdy działka nachylona jest w kierunku drogi, takie podpiwniczenie może posłużyć jako garaż. Jeżeli skarpa znajduje się od strony ogrodu, można zaplanować nowoczesny taras widokowy, najlepiej połączony ze strefą dzienną, który podkreśli atrakcyjność budynku, a mieszkańcom pozwoli cieszyć się pięknymi widokami. Decydując się na budowę domu na nietypowej działce, trzeba pamiętać o wyborze projektu, dopasowanego do jej specyfiki. Kolekcja HOMEKONCEPT zawiera wiele projektów gotowych, które umożliwiają wykorzystanie walorów różnych działek oraz zapewniają komfort przyszłym domownikom Zapraszamy do obejrzenia pełnej oferty.

Wybierz projekt HOMEKONCEPT na swoją działkę

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.