Jak wybrać nowoczesny materiał na elewację?

Elewacja – zewnętrzna powierzchnia ściany domu wraz z różnymi dodatkami i elementami – oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną. Jej zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych, które wpływają na styl najbliższego otoczenia domu i to właśnie od niej w dużej mierze zależy postrzeganie architektury naszego domu. Różne materiały, kolory i połączenia wykorzystane do jej aranżacji ostatecznie decydują o wyglądzie budynku. Warianty są nieograniczone, tak samo jak nasza wyobraźnia. Ale jakie materiały mamy dokładnie do wyboru? W serii artykułów przedstawimy Wam pomysły na nowoczesną elewację w stylu #HOMEKONCEPT. Przed rozpoczęciem prac związanych z elewacją warto jest wszystko przemyśleć i zastanowić się m.in. nad materiałem z jakiego ją wykonamy, jego funkcjonalnością czy kolorem. Dylematem może stać się jednak materiał wykończeniowy, który chcemy wybrać. Na szczęście w obecnych czasach mamy wiele możliwości i tylko od naszej wizji zależy, co wybierzemy. Bardzo ważną kwestią przy planowaniu elewacji jest wybór dobrych jakościowo materiałów, co zdecydowanie wpłynie na jej trwałość. Wstawki z różnych materiałów dodatkowo odmienią charakter całości fasady budynku i sprawią, że będzie ona ciekawa, wytworna i nowoczesna.

Rodzaje materiałów

Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów elewacji, które są nowoczesne i atrakcyjne. Dużą popularnością cieszą się tynki, po zastosowaniu których ściany zewnętrzne domu zyskują estetyczny wygląd, a dodatkowo są zabezpieczone przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Duży wybór mamy dodatkowo między: elewacjami drewnianymi, tynkowymi, z płytkami klinkierowymi, z kamieniem naturalnym, czy z panelami elewacyjnymi HPL. W zależności od technologii w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne dobierzemy sposób wykończenia elewacji. Tynk cienkowarstwowy przeznaczony jest głównie do wykończenia ścian, które są ocieplone. Możemy wybierać tutaj w kilku rodzajach: tynki mineralne (najtańsze i zalecane do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną), tynki akrylowe (do zakupienia w formie gotowej masy w wiadrach, a ich zaletą jest fakt, iż można je czyścić wodą pod ciśnieniem i odnawiać farbami fasadowymi), tynki silikonowe (najdroższe, ale zalecane na elewacje budynków znajdujących się w pobliżu dróg i zakładów przemysłowych). Trendy nowoczesnych domów i ich elewacji to przymocowanie do nich różnego rodzaju okładzin, np. kamiennych, betonowych, ceramicznych czy z tworzyw sztucznych. I tak np. duże możliwości daje nam kamień elewacyjny połączony z tynkiem. Mając do dyspozycji różnorodność form, tekstur i odcieni możemy stworzyć przykuwającą uwagę elewację. Materiał ten często bywa zestawiany z innymi. Jego główną zaletą jest wytrzymałość i odporność na różne wpływy klimatu czy środowiska.

Projekt domu HomeKONCEPT 37 – Elewacja frontowa pokryta kamieniem naturalnym
Projekt domu HomeKONCEPT 37 – Elewacja frontowa pokryta kamieniem naturalnym.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Drewno, które na co dzień kojarzymy z ciepłem, urokliwością i elegancją również wpływa na wizerunek domu i jego otoczenie. Dlatego elewacje z drewnem (świerk, sosna czy modrzew) cieszą się ogromną popularnością i są chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Do wyboru mamy szeroką gamę odcieni.

Projekt domu HomeKONCEPT 01 ENERGO – Zastosowanie drewna na elewacji
Projekt domu HomeKONCEPT 01 ENERGO – Zastosowanie drewna na elewacji.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Interesujący efekt wykończeniowy można uzyskać stosując tynk o strukturze betonu, tym bardziej, że może on mieć różne kolory, faktury i kształty. Ów beton to zazwyczaj płytki imitujące różne rodzaje kamienia naturalnego. Nada on bryle domu eleganckiej surowości, a w połączeniu np. z drewnem elewacyjnym stworzy ciekawy i ujmujący kontrast. Warto łączyć ze sobą różne materiały. Kombinacje takie to strefa współczesnego i nowoczesnego budownictwa.

Projekt domu HomeKONCEPT 62 – Połączenie tynku o strukturze betonu z tradycyjnym tynkiem silikonowym
Projekt domu HomeKONCEPT 62 – Połączenie tynku o strukturze betonu z tradycyjnym tynkiem silikonowym.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI
Projekt domu HomeKONCEPT 72 – Drewniana okładzina elewacji
Projekt domu HomeKONCEPT 72 – Drewniana okładzina elewacji.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Ciekawym i kunsztownym materiałem wykończeniowym jest klinkier. To produkt naturalny, atrakcyjny w wyglądzie i mający bogate zastosowanie w budowie nowoczesnych domów. Płytki klinkierowe jako materiał elewacyjny, są wyjątkowo trwałe dzięki specjalnym warunkom jego wypalania. Ich trwałość, różne kolory oraz ciekawe zdobienia wciąż znajdują nowych wyznawców, na co ogromny wpływ ma również niska cena, za którą możemy je nabyć.

Projekt domu HomeKONCEPT 32 – Przykład zastosowania płytek klinkierowych na elewacji
Projekt domu HomeKONCEPT 32 – Przykład zastosowania płytek klinkierowych na elewacji.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Pamiętajmy, że elewacja to wizytówka całego domu, dlatego wybór materiałów wykończeniowych jest tak istotny. Zwróćmy też uwagę, by całość była dobrze przemyślana i dopasowana do stylu domu i jego otoczenia. Właściwie dobrane materiały elewacyjne uczynią nawet z małego klasycznego domku jednorodzinnego – dom nowoczesny, elegancki i bardzo oryginalny.

Skontaktuj się z ekspertami HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie