Jak urządzić mały domek letniskowy – 5 porad jak stworzyć swój weekendowy azyl

Czujesz, że potrzebujesz od czasu do czasu „ucieczki od miasta”, codzienności, spraw do załatwienia i hałasu? Mały domek letniskowy na łonie natury, blisko lasu albo nad wodą… być może to jest rozwiązanie dla Ciebie! Zobacz nasze inspiracje i porady jak urządzić mały domek letniskowy?

Mały dom letniskowy homekoncept 85 dl. Projekt domu z kuchnią na tarsie.

Mały domek letniskowy HOMEKONCEPT 85 dl. W tym projcie nowoczesnego domu na uwagę zasluguje kuchnia zaprojektowana na tarasie.

Mały domek letniskowy, dacza, dom letni to świetna odskocznia od codziennych obowiązków. To rozwiązanie nie tylko dla miłośników ogrodnictwa ale dla wszystkich, którzy pragną kontaktu z naturą, wyciszenia, relaksu i spokoju, oddechu od codzienności. To świetne rozwiązanie zarówno na dłuższe wakacyjne wyjazdy jak i krótki, weekendowy wypoczynek.

Podejmując decyzję o budowie jak również zastanawiając się jak urządzić mały domek letniskowy warto rozważyć to gdzie będzie usytuowany. W przypadku tego typu budownictwa warto żeby domek letniskowy był w odległości ok. 100 km od naszego miejsca zamieszkania. Warto też zadbać o ta aby był w otoczeniu natury – blisko lasu, nad rzeką czy jeziorem. Przecież o to jest najważniejszy przy małym domku letniskowym by był naszą odskocznią od codzienności!

Co na to przepisy prawa? Wytyczne prawne dotyczące budowy małych domków letniskowych

Mały domek letniskowy można wybudować bez pozwolenia. Ale ważna informacja! Musimy zgłosić jego budowę we właściwym urzędzie. W przypadku takiej budowy mamy uproszczone wszystkie procedury formalne.

Powierzchnia małego domku letniskowego do niedawna mogła wynosić do 35 mkw. Jednak w 2022 nastąpiła zmiana przepisów i domek letniskowy może mieć powierzchnię zabudowy do 70 mkw. Jednak musi spełniać jeden ważny warunek, musi to być budynek jednokondygnacyjny czyli parterowy. Plusem jest to, że domek rekreacyjny może mieć antresolę co zwiększa jego powierzchnię użytkową a przede wszystkim komfort mieszkania w nim.

małe Domki letniskowe w ofercie HOMEKONCEPT

W naszej pracowni mamy w ofercie kilka projektów domków letniskowych. Zapraszamy do zapoznania się z całą kolekcją domów letniskowych i kolekcją projektów domów do 70 mkw zabudowy. Można u nas znaleźć zarówno zupełnie małe domki letniskowe jak np. projekt nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 84 dl o powierzchni niespełna 23 mkw.

W swojej ofercie mamy też ciekawy nowoczesny dom letniskowy HOMEKONCEPT 85 dl z letnią kuchnią na tarasie i całkiem już spory projekt domu letniskowego HOMEKONCEPT 66 a dl, który spełnia przepisy dotyczące ograniczenia powierzchni użytkowej do 70 mkw.

Jak urządzić mały dom letniskowy? Postaw na naturalne materiały i kolory ziemi dokładnie tak jak w projekice domu letniskowego homekoncept 66 a dl.

Dom letniskowy HOMEKONCEPT 66 a dl. W tym projekcie domu nowoczesna bryła została "ubrana" w natruralne materiały. Całośc prezentuje się niezwykle!

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jak urządzić mały domek letniskowy?

Jak sama nazwa wskazuje dom letniskowe zazwyczaj mają ograniczoną przestrzeń. Dlatego ważne jest ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni. Dlatego już na etapie wybory projektu, a najpóźniej na etapie budowy należy podjąć kluczowe decyzje dotyczące wnętrz. Chodzi tutaj przede wszystkim o zaplanowanie przestrzeni i wydzielenie stref. Najważniejsza jest oczywiście strefa kuchenno-jadalniana. Nie bez znaczenia jest również strefa relaksu czy też strefa kominkowo-telewizyjna. W tej strefie najważniejszym sprzętem będzie oczywiście wygodna sofa!

Warto też przemyśleć i zaplanować miejsce do czytania. Przecież wolny czas jaki spędzamy w małym domku letniskowym to czas błogiego relaksu. Zazwyczaj mamy wtedy więcej czasu i ochoty na czytanie ciekawej książki.

Przy planowaniu stref - generalnie całej przestrzeni w naszym domku letniskowym warto jak najwcześniej zastanowić się np. gdzie będą urządzenia AGD tak, aby zaplanować gniazda i kontakty. Przy małym domku letniskowym niezwykle ważne jest oświetlenie, to żeby było kilka punków świetlnych.

https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-65-dl/

Strefa relaksu z sofą i stolikiem kawowym w projkcie domku letniskowego homekoncept 65 a dl

Jak urządzić domek letniskowy – przechowywanie i sprzęty

W domku letniskowym musimy się czuć dobrze, „po swojemu” i nic nie powinno nas rozpraszać i wprowadzać w zły nastrój. Mamy go przecież po to by odpocząć, zostawić na weekend stres i pośpiech. Urządzając go musimy pamiętać o takich sprzętach jak lodówka, kuchenka, stół i krzesła, leżak lub hamak. Musimy zaopatrzyć się też w akcesoria do gotowani i parzenia kawy. Mały domek letniskowy jako miejsce błogiego relaksu musi być po prostu wygodny!

Od czego zacząć aranżację przestrzeni?

Najlepiej od zaprojektowania miejsca do przechowywania. Uporządkowana przestrzeń zawsze daje poczucie komfortu i jest wybitnie ważna na małej przestrzeni. W małym domku letniskowym powinno się znaleźć jak najwięcej zamykanych szaf gdzie niezbędne sprzęty i akcesoria będą miały zaplanowywane miejsca do przechowywania. Nie będziemy wówczas mieli poczucia chaosu i bałaganu, a tym samym wnętrze będzie wydawało się przestronniejsze.

Jak urządzić domek letniskowy – ściany

Najlepszym rozwiązaniem na to jak urządzić mały domek letniskowy będzie urządzenie go z zgodzie z naturą. W przypadku ścian wewnętrznych chodzi tutaj o jasne kolory zbliżone do kolorów ziemi.

W przypadku tego typu projektów domów warto jest w miarę możliwości nieco zaszaleć z aranżacją ścian. Zachęcamy do poszukiwań materiałów, które możemy położyć na ścianie. W naszych projektach domów letniskowych np. HOMEKONCEPT 66 a dl przy aranżacji ściany postawiliśmy na naturalny kamień. Tego typu ścianę z kamienia znajdziemy też w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 65 dl. Została nim przyozdobiona ściana w jadalni.

Warto jest poszukiwać… czasami nawet tego co nam zostanie z budowy np. oszlifować i zabezpieczyć deski z których korzystaliśmy na budowie. Mogą wyglądać fenomenalnie na ściennie za sofą jak np. w projekcie małego domu letniskowego HOMEKONCEPT 84 dl.

Ściana z kamienia ciekawy element dekoracyjny. Świetnie się sprawdzi w takcie analizy tego jak urządzić mały domek letniskowy.

Przepiękna ściana obłożona naturalnym kamieniem w projekcie domu homekoncept 66 a dl.

Jak urządzić domek letniskowy – meble

Jak urządzić mały domeko letniskowy? Najlepiej postawić na proste i geometryczne meble i naturalne materiały.

Strefa błogiego relaksu w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 86.

Na mniejszej przestrzeni jaką oferuje nam mały domek letniskowy warto postawić na prostą formę mebli. Świetnie sprawdzą się proste, geometryczne meble, które nawet swoim kształtem wprowadzają porządek i symetrię we wnętrzu.

Przykład takiego podejścia do projektowania wnętrza małego domku letniskowego znajdziemy w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 86. Prosta jasna sofa, poduszki w kolorach zmieni dominują w tym wnętrzu. Choć akurat tutaj ciężko mówić o dominacji mebla jeśli za dużym oknem mamy piękny widok na otaczającą dom naturę!

Uzupełnieniem strefy wypoczynkowej jest ciekawy stolik kawowy zrobiony z oszlifowanego ogromnego kawałka drzewa.

Świetny akcent mamy również w strefie jadalnianej. Na stole mamy wazon pełen puszystych traw. Nic tak nie cieszy w posiadaniu małego domku letniskowego jak bliskość lasu, łąki czy jeziora i to, że możemy mieć przepiękny bukiet z tego co rośnie kilka metrów od nas!

Jak urządzić domek letniskowy – tkaniny i materiały wykończeniowe

Aby przytulnie urządzić mały domek letniskowy warto postawić na tkaniny najlepiej te naturalne i w kolorach ziemi. Tkanina to prosty środek, który nadaje charakter wnętrzu. W domku letniskowym charakter tworzą nam poduchy, materiał z jakiego mamy sofę czy też koce.

Jakie tkaniny wybrać urządzając mały domek letniskowy?

Najlepiej w jasnych barwach i w delikatnych nowoczesnych wzorach. Deseń jaki mamy na tkaninie pozwoli nam wykreować atmosferę w naszym domku letniskowym. W przypadku wyboru tkanin np. na poduszki czasami warto dowołać się do kontekstu regionalnego. Tutaj poduszka np. z łowickiem czy kaszubskim wzorem może być bardzo ciekawym akcentem.

Jak urządzić domek letniskowy – detal

W naszym wymarzonym małym domku letniskowym mamy tylko jedno zadanie. Mamy wypoczywać i miło spędzać czas

To zadanie będzie zdecydowanie łatwiejsze do wykonania jeśli zadbamy o detale.

Detale nie wpływają co prawda w dużej mierze na nasz komfort ale przede wszystkim wpływają na nasze miłe spędzanie czasu. Dlatego zadbajmy o ładną zastawę stołową, sztućce czy pościel, która będzie pasowała do charakteru wnętrza. I oczywiście nie zapominajmy o wazonach! Musimy przecież mieć gdzie włożyć nasze bukiety w polnych kwiatów.

Jak urządzić mały domek letniskowy? Postaw na detale! Liczy się wszystko sztućce, zastawa stołoa a nawet pościel!

Budowa i urządzanie małego domku letniskowego może być wielką przygodą. Zachęcamy by tak do tego podejść i cieszyć się tym czasem od momentu wyboru gotowego projektu domu aż do zakupu ostatniej ozdobnej poduchy i wazonu.

A przede wszystkim życzymy samych radosnych chwil w swoim małym domku letniskowym!

W homekoncept znajdziesz gotowe projekty domów i indywidualne projekty domów. Domy z poddaszem, projekty domów do 150 mkw. Dowiesz się jak urządzić mały dom letniskowy.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie