Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

Wybór rodzaju dachu to jedna z istotniejszych decyzji, jaką musimy podjąć, decydując się na budowę domu. Oprócz kwestii, jaka to będzie konstrukcja, równie ważny jest też kolor dachu. Jest to o tyle ważne, że wygląd dachu w dużej mierze wpływa na estetykę całego domu. Opcji kolorystycznych dachówek jest wiele, jednak obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają dachy o szarej tonacji. Jak zatem może wyglądać nasz dom z szarym dachem?

Modne i nowoczesne szare dachówki

Jeszcze do niedawna szarość jako barwa, nie była chętnie używana w budownictwie jednorodzinnym. Obecnie jednak architekci coraz częściej sięgają po surowe, chłodne odcienie czerni i szarości. Często proponowana, nowoczesna stylistyka domów wyjątkowo dobrze prezentuje się w takich kolorach. Minimalistyczne bryły budynków, duże przeszklenia, jasne lub naturalne kolory elewacji, proste, choć dynamiczne formy – to charakterystyczne elementy współczesnego budownictwa, które niezbyt pasują do tradycyjnych ciepłych odcieni, za to idealnie korespondują z szarymi barwami. Taki dom jest nie tylko modny, ale też oryginalny i atrakcyjny wizualnie. Aby jednak zachować jego estetyczny wizerunek, dach należy pokryć materiałem odpowiedniej jakości. Takimi od lat są ceramiczne i cementowe dachówki. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy je w dość dużej gamie szarych kolorów. Najczęściej spotykamy dachówki w kolorze łupka, klasycznej szarości, manganu, antracytowe czy grafitowe. Do tego dostępne są one w wersjach: naturalnej, matowej i półmatowej – angobowane lub błyszczące – glazurowane (ceramiczne), a także pokryte specjalną powłoką (cementowe). Dla przykładu, w gamie kolorystycznej marki CREATON znajdziemy ponad 10 wersji szarych barw dla dachówek ceramicznych w wersji glazurowanej oraz angobowanej. Dostępne są między innymi modele w kolorze łupka, antracytowym, szarym i staroszarym.

Te specjalnie nanoszone powierzchnie nie tylko chronią pokrycie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także zabezpieczają kolor dachówki przez wyblaknięciem i nadają mu odpowiednią głębię. Dachówki wypalane z naturalnych materiałów, o ciekawym – falistym lub płaskim kształcie, klasyczne, jak i nowoczesne, o różnej wielkości, dają nam możliwość położenia solidnego, trwałego, ale także eleganckiego i ponadczasowego, a przede wszystkim modnego dachu w bardzo zróżnicowanych odcieniach szarości.

Szary dach w wielu wydaniach

Myśląc o wyborze dachu i pokryciu go dachówkami w szarych odcieniach, część inwestorów może obawiać się, że taka barwa będzie pasować tylko do domów o określonej stylistyce. Nic bardziej mylnego. Na przykładach wybranych projektów domów autorstwa biura architektonicznego HOMEKONCEPT możemy zobaczyć, że odcienie szarości pięknie prezentują się na różnego rodzaju dachach.

Projekt domu HOMEKONCEPT 99 to klasyczny przykład bardzo modnych obecnie domów w typie stodoły. Nawiązanie do tradycyjnej, znanej od wieków uproszczonej formy sprawia, że dom jest ekonomiczny w budowie i zachwyca swoją prostotą. Foremną bryłę na bazie prostokąta pokrywa dach dwuspadowy, który mimo zastosowania w projekcie nowoczesnego domu, jest od wieków mocno zakorzeniony w naszej tradycji. Taki dach oprócz prostoty konstrukcji i możliwości szybkiego, a przez to tańszego wykonania, posiada też wiele innych zalet. Świetnie wkomponowuje się w każdy krajobraz, ogranicza ryzyko zalegania śniegu, skutecznie odprowadza wodę, a powstałą pod nim przestrzeń można zagospodarować na dodatkowe pomieszczenia na użytkowym poddaszu. W projekcie HOMEKONCEPT 99 widzimy jak stonowany, szary dach nieinwazyjnie wkomponowuje się w bryłę i wspaniale koreluje z jasną, delikatnie wzbogaconą ciepłym drewnem elewację.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z dachem czterospadowym, ta konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana. Również charakteryzuje się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, a dzięki skosom szybko odprowadza wodę i śnieg. Jego powierzchnia jest bardziej rozłożysta, ale dzięki temu masywna, co sprawia, że dach jest niezwykle trwały. Na przykładzie projektu domu HOMEKONCEPT 57 widzimy, że taka konstrukcja jest zdecydowanie bardziej widoczna, a wygląd dachu w większym stopniu decyduje o wizerunku całego domu. Sama architektura budynku nawiązuje już do tradycyjnych form, a mimo to, nowoczesny dach w odcieniach szarości wyjątkowo pasuje do bryły domu. Dla podkreślenia kontrastu architekt również zastosował jasną elewację, ale ozdobił ją jasnoszarymi dekorami. Za dużo szarości? Nic z tego. Całość prezentuje się niezwykle elegancko, a dom sprawia bardzo przyjemne wrażenie.

Oba wybrane projekty domów, choć całkowicie odmienne w swojej stylistyce, są przykładami budynków z dodatkowym poziomem. A co w przypadku domów parterowych? Takich, w których dach jest naprawdę dominującym elementem, gdyż pokrywa znaczną powierzchnię? Czy wtedy szary dach nie przytłoczy wizualnie swoją stonowaną barwą całej bryły? Na pewno nie! Zobaczmy propozycję HOMEKONCEPT 107. To niski dom z ogromnym dachem, którego wygląd na pewno wpływa na całą estetykę budynku i w zasadzie pełni funkcje wizytówki domu. Zastosowana tutaj pięknie wykonana konstrukcja dachu sprawia, że dom przyciąga powszechną uwagę. Dach o ciemnoszarym odcieniu, tym razem połączony został z odważną, ciemną elewacją, w której główną rolę odgrywają intensywne, jesionowe deski i ciemnografitowy tynk. Jak widać, cały budynek zaprojektowany w ciemnych tonacjach, prezentuje się niezwykle nowocześnie, a szary dach jest efektowym dopełnieniem tej interesującej kompozycji. Szare dachy widzimy w naszym krajobrazie coraz częściej i zapewne trend ten nie będzie chwilową modą. Architekci bowiem cenią tę barwę za uniwersalność, wielorakość odcieni i neutralność, dzięki czemu domy zachwycają harmonią i estetyczną elegancją.

Poznaj najwyższej jakości produkty od CREATON: www.creaton.pl

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
13 lipca 2024

TARAS – na lata, nie tylko na lato

STREFA PARTNERA HK
25 maja 2024

Jak stworzyć modne pokrycie dachowe w odcieniach szarości?

STREFA PARTNERA HK
24 maja 2024

Dach dwuspadowy z dachówką SIMPLA – modne i ekonomiczne rozwiązanie