Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Nawet najpiękniejsza i najlepiej wyposażona łazienka nie będzie się prezentowała dobrze bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Mała ilość światła powoduje, że wnętrze wydaje się mniejsze, dlatego w łazience niezależnie od jej wielkości powinno znaleźć się co najmniej kilka jego źródeł.

Podczas urządzania łazienki sprawa oświetlenia jest jedną z najbardziej kluczowych. Szczególnie, że dzięki niemu możemy nie tylko lepiej i dokładniej wykonać np. make-up, ale i kształtować nastrój panujący w pomieszczeniu.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w rodzinnej łazience?

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę w łazience (i to niezależnie od jej wielkości) powinny znajdować się co najmniej dwa rodzaje oświetlenia – główne na suficie i inne np. przy lustrze. W przypadku każdej łazienki bardzo ważne jest światło dzienne – najgorzej jeśli wnętrze nie posiada okna. Jest jednak na to praktyczna rada. Wstawienie luksfer w ścianę wychodzącą na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, starajmy się tak dobrać barwę głównego światła, aby jak najmocniej przypominało światło dzienne.

Wróćmy jednak do konkretów. W przypadku każdej łazienki bardzo często jako światło główne montujemy lampy halogenowe w podwieszanym suficie. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie podwyższamy łazienkę.

Wnętrze łazienki s klasycznym stylu HOMEKONCEPT 07
Minimalistyczna aranżacja łazienki HOMEKONCEPT 07
Minimalistyczna aranżacja wnętrze łazienki w HOMEKONCEPT 07.

Drugim źródłem światła, a raczej miejscem, które powinno być oświetlone w łazience jest lustro nad umywalką. Tutaj mamy ogromne pole do popisu. Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie po obu stronach lustra kinkietów – symetrycznie, w rozstawie około 75 cm i na wysokości około 160 cm nad podłogą. Najlepiej będzie jeśli oprawa takiego oświetlenia będzie matowa lub mleczna. Można również wybrać lustro podświetlane – jest to ciekawa i praktyczna opcja, która nada łazience charakteru i podkreśli styl. Ważne jest jednak, by światło przy lustrze miało wysoką temperaturę barwową. Barwa dzienna mieści się w przedziale 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło pozwoli dostrzec detale podczas nakładania makijażu, czy golenia.

Nasza rada – jeśli w łazience znajduje się kilka źródeł światła, zamontujmy je na dwóch niezależnych obwodach. Dzięki temu można je włączać osobno lub razem.

Co jeszcze sprawdzi się w łazience?

Dzięki umiejętnemu rozplanowaniu światła w łazience możemy sprawić, że stanie się ona optycznie większa. Dlaczego, więc nie wykorzystać zakamarków i półek, które mamy w pomieszczeniu? Rozświetlmy te miejsca za pomocą oświetlenia punktowego i tym samym podkreślmy charakter mebli i dodatków. W tego typu łazienkach oczywiście swoje miejsce powinny znaleźć taśmy LED, które doskonale uwydatnią meble, półki, lustra, a nawet wanny.

Aranżacja łazienki HOMEKONCEPT 28
Projekt wnętrza łazienki HOMEKONCEPT 28.

Kilka słów o oświetleniu w pokojach kąpielowych

Duże łazienki często stają się pokojami kąpielowymi, czyli miejscami relaksu i odprężenia. O ile w przypadku małej łazienki powinno się zamontować dwa źródła światła, o tyle w przypadku dużej należałoby zadbać i o trzeci obwód – oświetlający strefę kąpielową. Dzięki trzem osobnym obwodom możemy świetnie dostosowywać oświetlenie do naszych potrzeb i stworzyć niesamowity klimat podczas kąpieli, wykorzystując tylko jedno źródło światła.

W strefie kąpielowej najlepiej zastosować ciepłą barwę światła, gdyż służy odprężeniu. Niemniej jednak, należy tak je zamontować, aby nie raziło ono użytkownika wanny. Tutaj doskonale sprawdzą się oprawy z oświetleniem LED. Takie źródło światła można umiejętnie ukryć w elementach zabudowy łazienkowej. Jeśli jesteśmy zwolennikami chromoterapii to możemy w strefie kąpielowej zamontować kolorowe LEDY i ich natężenie sterować za pomocą pilota.

W pokoju kąpielowym możliwości zabawy światłem jest naprawdę wiele. Oświetlenie w takim wnętrzu może być dekoracyjne np. w postaci oświetlenia światłowodowego tworzącego gwieździste niebo. W efektowny sposób ciemność w łazience mogą przełamać kryształkowe diody wmontowane w fugi między płytkami. Można również zastosować i nadać pomieszczeniu charakteru za pomocą przenośnych lamp wyposażonych w akumulator lub lamp imitujących świece. Możliwości jest naprawdę wiele – ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a ta jak wiemy nie ma końca!

Czy barwa oświetlenia ma znaczenie?

Duże znaczenie podczas wyboru oświetlenia do łazienki ma sama barwa światła. W nowoczesnych, jasnych wnętrzach, gdzie dominuje biel aż prosi się o użycie chłodnej barwy światła 5000 -6500 K lub 4000-5000 K. Tego typu światło pozwoli wykonać odpowiedni makijaż lub dokładnie się ogolić, bowiem chłodna barwa światła dziennego zapewnia lepszą ostrość widzenia szczegółów.

HOMEKONCEPT 37 - projekt wnętrza łazienki
Projekt wnętrza łazienki HOMEKONCEPT 37.

W łazienkach aranżowanych na tradycyjne, należy z kolei użyć cieplejszego światła, bardziej rozproszonego – 2700-3500 K. Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko – redaktorka bloga o łazienkach oraz pasjonatka aranżacji wnętrz.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.