Jadalnia z salonem - inspiracje od HOMEKONCEPT

Salon, kuchnia i jadalnia to trzy pomieszczenia składające się na otwartą strefę dzienną, która od lat pozostaje w trendach aranżacyjnych. Bez względu na to, jak często przyjmujesz gości, jadalnia to kluczowe miejsce do swobodnego serwowania posiłków oraz zasiadania przy wspólnym stole. Jaka powinna być nowoczesna jadalnia? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj nasze pomysły na nowoczesną aranżację i wystrój jadalni z salonem i kuchnią.

jadalnia z salonem inspiracje

Nowoczesna jadalnia w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 02 g2 en wariant 1.

Jadalnia w otwartej strefie - jadalnia z salonem

Współczesnym trendem jest projektowanie multifunkcjonalnej i otwartej strefy dziennej z kuchnią, jadalnią i salonem, które wzajemnie się przenikają. Dzięki takiemu zabiegowi życie rodzinne i towarzyskie toczy się na jednej powierzchni. Podczas aranżowania części jadalnianej niezwykle ważne są aspekty użytkowe. Głównymi zaletami jadalni otwartej na salon jest przestrzeń sprzyjająca integracji domowników, która sprawia wrażenie dużej i przestronnej. Ponieważ korzysta się z niej na rozmaite sposoby, należy brać to po uwagę podczas jej aranżowania.

jadalnia z salonem pomysły

Multifunkcyjna strefa dzienna to nic innego jak połączenie na jednej przestrzeni jadalni z salonem i kuchnią - HOMEKONCEPT 90.

Aranżacja jadalni ze ścianką działową

Dla niezdecydowanych mamy opcję ze ścianką działową oddzielającą subtelnie kuchnię od jadalni, którą zastosowano w HOMEKONCEPT 76 D. W prezentowanym projekcie układ funkcjonalny strefy dziennej rozplanowano na kształt litery L. Niewielką kuchnię udało się sprytnie zaaranżować we wnęce o kubaturze kwadratu. Przeszklona ścianka działowa, która tylko częściowo przysłania kuchenne wnętrze, daje się zasłonić dodatkowo półtransparentną zasłoną, która zawisła na karniszu sąsiadującego okna. Dzięki temu powstał nastrojowy jadalniany kącik z miejscem przy oknie, przy którym można rozsmakować się przy porannej kawie lub też wypić popołudniową herbatę z przyjaciółmi.

aranżacja jadalni z salonem

W projekCie domu HOMEKONCEPT 76 d jadalnia z salonem została "oddzielona" od kuchni ciekawym przeszkleniem.

Modny półwysep

Bardzo modne staje się zastosowanie kuchennego półwyspu, który nie tylko zwiększa przestrzeń roboczą, ale także w umowny sposób oddziela pomieszczenia od pozostałej części dziennej. Idealnie obrazuje to aranżacja wnętrza w projekcie HOMEKONCEPT 90. Półwysep to swego rodzaju miejsce graniczne pomiędzy kuchnią a jadalnią, wyposażoną w długi owalny stół i cztery komplety krzeseł. Przestrzeń została w spektakularny sposób doświetlona wielkopowierzchniowymi przeszkleniami, które otwierają wnętrze na strefę tarasową.

wystrój jadalni z salonem i kuchnią

W projekCiE nowoczesNEGO DOMU JEDNORODZINNEGO HOMEKONCEPT 90 kuchnia została "oddzielona" od jadalni z salonem modnym półwyspem.

Lustro jako nowoczesna forma tafli

Kolejnym z projektów, który również wykorzystuje motyw półwyspu jest HOMEKONCEPT 79. Jednak to co go wyróżnia, to zastosowanie lustra, którego celem nie jest optyczne powiększenie i tak dużej już przestrzeni, ale nadanie jej głębi.

jadalnia z salonem inspiracje

Kolorowe krzesła to nowoczesny akcent w jadalni z salonem w projekcie domu HOMEKONCEPT 79.

Lustrzana ściana została umiejscowiona po przeciwnej stronie przeszklenia, wzdłuż prostokątnego stołu w części jadalnianej. Dzięki temu w zależności od kąta wpatrywania się w taflę lustra, można obserwować w nim wyeksponowany piękny widok za oknem, jak i zasiadających przy stole domowników oraz gości. W prezentowanej aranżacji jadalni warto również zwrócić uwagę na designerskie oświetlenie stołu, złożone ze zmultiplikowanych mikro lampek, które w nieregularny sposób zwisają z sufitu na długich wysięgnikach.

jadalnia z salonem pomysły

Ściana z lustRem to niezwykle ciekawy akcent w jadalni z salonem i kuchnią. Tutaj w projekcie nwoczesnego domu bez okapu HOMEKONCEPT 79.

aranżacja jadalni z salonem - Jadalnia z barkiem

Jadalnia to dla wielu rodzin miejsce spotkań przy stole i tzw. serce domu, w którym najczęściej gromadzą się domownicy. To tutaj spożywa się wspólnie rodzinne posiłki i przyjmuje gości, ale także odrabia lekcje, czy prowadzi długie rozmowy popijając aromatyczną kawę. Skoro tak wiele dzieje się na jednej przestrzeni, czemu nie urozmaicić jej kuchennym barkiem? Ta niezwykle nowoczesna aranżacja szczególnie dobrze komponuje się z minimalistycznie urządzonymi pomieszczeniami. Barek wyraźnie akcentuje granicę między kuchnią, a salonem, nie tworząc jednocześnie bariery utrudniającej komunikację. W efekcie cała strefa dzienna jest dla domowników jeszcze wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Designerskie barowe hokery to kolejny element wyposażenia, który nie tylko urozmaica wnętrze, ale także zapewnia dodatkowe miejsce do siedzenia, zarówno członkom rodziny, jak i gościom.

Barek w nowoczesnej jadalni z salonem w projekcie nowoczesnego domu homekoncept 92.

Barek w nowoczesnej jadalni może być miejscem do przechowywania zastawy stołwej. Zobacz naszą inspirację w projekcie domu jednorodzInnego HOMEKONCEPT 92.

Jadalnia w skali mikro

Idealna jadalnia powinna być dopasowana do potrzeb domowników, ale także skali inwestycji. Okazuje się, że przytulny kącik jadalniany można zaaranżować nawet na niewielkim metrażu. Dowodem na to jest wizualizacja wnętrza w projekcie domku letniskowego HOMEKONCEPT 85 DL, w którym znalazło się miejsce nawet na dwie jadalnie. Pierwsza z nich, została zlokalizowana wewnątrz budynku i zaaranżowano ją z okrągłego stolika oraz czterech krzeseł. Druga, to jadalnia zewnętrzna, umożliwiająca biesiadowanie na świeżym powietrzu. Zaadaptowano na nią całkowicie zadaszony taras z dodatkowym aneksem kuchennym oraz miejscem wytyczonym do grillowania.

aranżacja jadalni z salonem
wystrój jadalni z salonem i kuchnią

Niewielka jadalnia i jadalnia na tarasie w domu letniskowym HOMEKONCEPT 85 dl.

Stół i krzesła

Podstawowym elementem wyposażenia jadalni jest stół i wygodne krzesła. Dobór obu elementów aranżacji zależy od dostępnej powierzchni użytkowej, jak i potrzeb domowników, których codziennie gromadzą się przy stole. Dlatego warto zadać sobie w tym miejscu pytanie, jaką funkcję ma spełniać jadalnia - miejsca, z którego korzysta się od święta, czy także na co dzień.

jadalnia z salonem inspiracje

Jaki jest idEalany stół do jadalni? Taki przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy. Zobacz jadalnię w projekcie domu z antresolą HOMEKONCEPT 66.

Idealny stół to taki, który pomieści wszystkich domowników, a w razie potrzeby znajdzie się przy nim dodatkowe miejsce dla gości. Można wybierać spośród stołów prostokątnych, okrągłych, jak i rozkładanych, wykonanych z drewna, szkła czy też nowoczesnej pleksi. Naturalnie krzesła powinny być dobrane pod kątem stylistyki, jak i wysokości stołu, tak by można było przy nim wygodnie zasiadać.

Pozostałe meble jadalniane

W przypadku wnętrz w stylu klasycznym czy też rustykalnym, świetnie sprawdzą się także dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak barek, kredens czy przeszklona witryna, służąca do wyeksponowania porcelany i szkła. Warto pamiętać, że nowoczesną jadalnię również można urządzić w przytulny sposób. Ciekawym sposobem jest zestawianie ze sobą elementów wystroju na zasadzie kontrastu, dlatego projektanci zachęcają do łączeni nowoczesnych mebli ze starszymi klasykami, które w razie potrzeby można poddać subtelnej renowacji.

Oświetlenie

Jadalnia to doskonała przestrzeń do wykorzystania odgórnej lampy wiszącej, która idealnie doświetli wszystkie potrawy oraz współbiesiadników. Główne źródło światła powinno być ustawione tuż nad stołem, dlatego warto pomyśleć nad miejscem jego ulokowania już na wstępnym etapie projektowania instalacji elektrycznej. Jeżeli stół nie jest zbyt rozłożysty lub jest okrągły, wystarczy jeden punkt oświetleniowy. W przypadku długich stołów można skorzystać z lamp potrójnych oraz wielopunktowych, które doświetlą przestrzeń równomiernie na całej długości.

jadalnia z salonem pomysły

Zobacz oświetlenie w jadalni w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 57

Tekstylia i dodatki

W przypadku jadalni z salonem zaaranżowanej w otwartej strefie dziennej, konieczne jest zadbanie o stylistyczną spójność przestrzeni. Jak w każdym z wnętrz, nie bez znaczenia są również dodatki. W przypadku jadalni dużą rolę odgrywają tekstylia, takie jak obrus czy bieżnik. Pod względem praktycznym, świetnie sprawdzą się również podkładki na stół, które zabezpieczą go przed zarysowaniem. Przytulnego nastroju dodadzą także poduszki na krzesła, dzięki którym zasiadanie do stołu będzie jeszcze wygodniejsze, dekoracyjne misy z owocami, czy zawieszone na ścianach dzieła sztuki.

jadalnia z salonem inspiracje

Bieżnik, obrus, podkładki - te elementy wpływają na odbiór przestrzeni - tutaj w projekcie domu HOMEKONCEPT 97 g2 ytong.

Wspólne spożywanie posiłków przy stole z pewnością umilą pozostałe stylowe dodatki, takie jak wazon ze świeżymi kwiatami czy gustowne świeczniki. Dopełnią one aranżację jadalni z salonem oraz stworzą klimatyczny nastrój, który bez wątpienia będzie sprzyjał romantycznym kolacjom we dwoje.

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.