Inteligentny dom. Możliwości wykorzystania systemu

Inteligentny dom to taki, w którym połączono niezależne instalacje w jeden zintegrowany system. Najczęściej włącza się do niego monitoring, ogrzewanie budynku, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, system audio i wideo oraz stację pogodową. Dodatkowo można dołączyć instalację nawadniania ogrodu, bramę garażową, podgrzewanie podjazdu oraz inne systemy sterowane elektronicznie. Całość programuje się w taki sposób, aby życie wszystkich domowników było bardzo komfortowe, a system dotrzymywał kroku swoim użytkownikom, dostosowując się do rytmu ich życia.

Nowoczesny, inteligentny dom jednorodzinny wpływa nie tylko na poprawę jakości życia, ale także na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz pozwala zmniejszyć wydatki związane z bieżącym utrzymaniem domu.

Z czego składa się system Inteligentny Dom?

Podstawą całego systemu jest odpowiednie okablowanie, które trzeba zainstalować jeszcze na etapie budowy wymarzonego domu. Później dołącza się poszczególne elementy takie jak czujniki, detektory, przełączniki, sterowniki, które będą kontrolować pracę różnych domowych urządzeń. Centrala systemu pozwala na zaprogramowanie całości oraz bieżącą, samodzielną modyfikację ustawień za pomocą odpowiedniego panelu. Często systemem można sterować przez telefon komórkowy z dostępem do Internetu. Istnieją również systemy, które zamiast okablowania do łączności wykorzystują domową sieć wifi.

Oszczędności na ogrzewaniu

Ogrzewanie w sezonie zimowym pochłania znaczną część budżetu związanego z eksploatacją domu. Za pomocą systemu Inteligentnego Domu można znacznie ograniczyć te wydatki. Wystarczy podzielić dom na kilka stref funkcjonalnych i utrzymywać wyższą temperaturę w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywają domownicy. W nocy wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialniach, korytarzu i łazience, a część dzienną dogrzać o świcie, aby w kuchni i salonie podczas śniadania panowała przyjemna temperatura. Warto także w czasie nieobecności domowników zaprogramować obniżenie temperatury w całym domu o kilka stopni, aby przed powrotem system mógł podgrzać dom do optymalnej temperatury.

Sterowanie oświetleniem budynku

Możliwość zarządzania różnymi zestawami świetlnymi o określonej jasności to najchętniej wykorzystywana funkcjonalność systemu Inteligentny Dom. Takie wstępnie zaprogramowane oświetlenie nazywamy scenami świetlnymi. Możemy jednym przyciskiem włączyć nastrojowe oświetlenie, które podkreśli klimat wieczornej kolacji lub zapewni komfort w czasie oglądania ulubionego filmu. Scenę świetlną można również uruchomić otwierając pilotem bramę garażową. Oprócz włączenia się światła w garażu rozświetli się również korytarz i część dzienna. Siła światła może być również dostosowana do pory dnia lub nocy. Chodzi o to, aby wchodząc do budynku w nocy nie zostać oślepionym zbyt intensywnym światłem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dbałość o bezpieczeństwo budynku i domowników to bardzo ważna funkcjonalność systemu Inteligentny Dom. Dzięki integracji systemu alarmowego z roletami antywłamaniowymi, oknami dachowymi sterowanymi elektronicznie, ogrzewaniem i oświetleniem, można zapobiec włamaniom i kradzieżom oraz uniknąć pożaru. Wychodząc z domu i uruchamiając system alarmowy – inteligentny dom zasunie samodzielnie rolety, zamknie okna, zmniejszy ogrzewanie, wyłączy oświetlenie, a nawet odłączy z prądu przypadkowo pozostawione żelazko. Dzięki zamontowanym czujnikom przeciwpożarowym zawiadomi przez Internet straż pożarną i właścicieli o występującym zagrożeniu. W czasie dłuższych wyjazdów inteligentny dom może symulować obecność domowników włączając oświetlenie, muzykę, telewizor lub otwierając rolety antywłamaniowe.

Możliwości wykorzystania Inteligentnego Domu są właściwie nieograniczone. Praktycznie większość urządzeń i instalacji stosowanych w domu jednorodzinnym można włączyć do systemu i zaprojektować rozwiązania ułatwiające mieszkańcom wyjątkowo komfortowe i bezpieczne życie. Serdecznie zachęcamy Państwa do obejrzenia wyjątkowej kolekcji projektów domów HOMEKONCEPT, które dzięki bardzo nowoczesnym rozwiązaniom projektowym doskonale nadają się do montażu instalacji Inteligentny Dom.

Twój HOMEKONCEPT - gotowy projekt domu

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.