Garaż w domu jednorodzinnym: razem czy osobno?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez własnego auta. Na porządku dziennym są rodziny, które planują parkować na własnej posesji dwa, lub nawet większą liczbę samochodów. Najczęściej wybieranym miejscem parkingowym jest garaż.

Może on być zlokalizowany w bryle budynku, albo obok domu. Zależy to przede wszystkim od wielkości działki oraz własnych preferencji. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na projekt domu z garażem w bryle, a na co, gdy ma być osobnym budynkiem?

Wbudowany garaż

Dużą popularnością inwestorów cieszą się garaże wbudowane w bryłę budynku. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie zabierają cennego miejsca na działce, które można przeznaczyć na piękny ogród, altankę, czy plac zabaw dla dzieci. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość przenoszenia zakupów z samochodu do domu bez konieczności wychodzenia z budynku.

Nie trzeba zatem martwić się o niekorzystne warunki atmosferyczne, a po zostawioną w aucie rzecz, można wrócić bez zakładania kurtki. Aby spaliny nie dostawały się do wnętrza domu, pomiędzy garażem a budynkiem mieszkalnym projektuje się strefę buforową, która może służyć również jako pomieszczenie gospodarcze, pralnia lub kotłownia.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT
Projekt domu Z GARAŻEM HOMEKONCEPT 69.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jak połączyć garaż z domem

Garaż może znajdować się bezpośrednio w bryle budynku, lub przylegać do jednej ze ścian zewnętrznych. Interesującym rozwiązaniem jest też częściowe wysunięcie garażu do przodu, które sprawdza się szczególnie na wąskich działkach. Przestrzeń nad garażem można wykorzystać na urządzenie dodatkowego pokoju lub atrakcyjnego tarasu wypoczynkowego. Aby część mieszkalna domu była właściwie wyeksponowana, bryłę garażu pokrywa się niższym lub płaskim dachem.

Projekt domu z garażem HOMEKONCEPT 56
Projekt domu z garażem HOMEKONCEPT 56.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Garaż wolnostojący

To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na większej działce. Garaż wolnostojący można zbudować niezależnie od budynku mieszkalnego. W takim garażu zazwyczaj projektuje się dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy czy rowery. Dla pasjonatów majsterkowania znajdzie się również miejsce na domowy warsztat.

Część gospodarcza powinna być zaopatrzona w dodatkowe drzwi, które ułatwią korzystanie z pomieszczenia bez konieczności przechodzenia przez garaż. Wybierając projekt garażu wolnostojącego trzeba pamiętać, że powinien on być spójny architektonicznie z bryłą budynku i dlatego warto zamawiać go wraz z projektem domu w jednej pracowni.

Projekt domu z garażem HOMEKONCEPT 19
Projekt domu z garażem HOMEKONCEPT 19.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Garaż z dodatkową wiatą?

Interesującym pomysłem jest połączenie garażu wolnostojącego z wiatą. Można w ten sposób mniejszym kosztem zyskać dodatkowe miejsce postojowe. Aby wiata była odizolowana od wzroku sąsiadów, a samochód zabezpieczony przed śniegiem, warto posadzić w bliskim sąsiedztwie krzewy ozdobne lub iglaki, które przy okazji podniosą atrakcyjność otoczenia domu.

Projektu garażu z dodatkową wiatą HOMEKONCEPT G2
Projekt garażu z dodatkową wiatą HOMEKONCEPT G2.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Wśród projektów HOMEKONCEPT znajdziesz zarówno domy z garażami w bryle, garaże wolnostojące, a także z dobudowaną wiatą. Wybór konkretnego typu garażu uzależniony jest od wielkości działki, sposobu zagospodarowania terenu, kosztów budowy oraz osobistych preferencji domowników. Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania trzeba zaplanować wygodny dojazd do garażu pozwalający na komfortowe manewrowanie samochodem oraz umożliwiający zaparkowanie auta przed garażem.

Zobacz projekty domów z garażami i skontaktuj się z naszym doradcą!

Skontaktuj się z nami

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.