Garaż jako integralna część budynku czy wolnostojący moduł?

Podczas przeglądania oferty gotowych domów HOMEKONCEPT, każdy z inwestorów najwięcej uwagi poświęca powierzchni mieszkalnej. Warto w tym miejscu zastanowić się również nad garażem, który z czasem staje się czymś więcej niż tylko miejscem do parkowania samochodu. Choć jest niepozorny, stwarza cały ogrom możliwości – można w nim realizować swoje pasje oraz polepszyć funkcjonalność całego mieszkania np. wydzielając jego część na pomieszczenie gospodarcze. To, czy garaż będzie wkomponowany w bryłę domu czy stanie w ogrodzie jako osobny obiekt zależy tylko od Ciebie.

A zatem – na jaki garaż zdecydować się we własnym domu?

W tym artykule omawiamy poniższe kwestie:

 1. Projekt domu HOMEKONCEPT – z garażem czy bez?
 2. Trendy – czyli jak buduje większość inwestorów?
 3. Garaż wbudowany w bryłę domu
 4. Garaż połączony łącznikiem z domem
 5. Garaż wolnostojący
 6. Garaż, a powierzchnia działki
 7. Jaką bramę garażową wybrać?
 8. Wymiary garażu

Projekt domu HOMEKONCEPT – z garażem czy bez?

Ciężko dziś wyobrazić sobie codzienność bez przemieszczania się samochodem. Na jedną rodzinę przypada przynajmniej jeden samochód, dlatego w niemalże każdym projekcie domu architekci przewidują garaż na co najmniej jedno stanowisko. O tym gdzie dokładnie zostanie on umiejscowiony na planie domu oraz działki, decydują indywidualne potrzeby inwestorów oraz wielkość parceli, która jest przeznaczona na budowę planowanej inwestycji.

Zdecydowana większość wybiera domy z garażem, dlatego właśnie takich projektów w kolekcji HOMEKONCEPT jest najwięcej. Na dom bez garażu decydują się posiadacze działek o niewielkiej powierzchni, którzy planują parkować samochód na podjeździe „pod chmurką” albo Ci, którzy mają zapewnione dogodne miejsce parkingowe na ulicy przy domu.

Ze względów funkcjonalnych, garaż sytuowany jest najczęściej po stronie północnej, ponieważ pomieszczenie to nie wymaga dostępu do naturalnego źródła światła. Oprócz tego, wybudowanie garażu od tej strony stanowi zabezpieczenie wnętrz mieszkalnych przed zimnem i wiatrem – trzeba jednak pamiętać, że musi być zdecydowanie lepiej ocieplony niż garaż wolnostojący.

Garaż w bryle domu czy jako wolnostojący budynek – gotowy projekt HOMEKONCEPT 31
Dom z garażem dwustanowiskowym wysuniętym przed lico ściany frontowej – projekt HomeKONCEPT 31.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Trendy – czyli jak buduje większość inwestorów?

Inwestorzy, którzy planują budowę domu stają przed rozterką – czy decydować się na projekt z garażem w bryle czy też wybrać dom z garażem w formie wolnostojącego budynku na terenie posesji? Każda z możliwości ma swoje wady i zalety i jest zależna od indywidualnych możliwości finansowych inwestora oraz wielkości posiadanej działki.

Największą popularnością cieszą się projekty domów z garażem w bryle budynku. Jest to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli mniejszych działek, którym zależy na maksymalnym zagospodarowaniu wolnej przestrzeni na przydomowy ogród. Decydując się na tę opcję, bardzo ważne jest zadbanie o właściwą wentylację pomieszczenia, która zapobiegnie przedostawaniu się spalin do części mieszkalnej. Osobom, które posiadają niewielkie parcele przeznaczone pod zabudowę poleca się dom z wiatą garażową – tanią i niezwykle prostą w budowie alternatywę dla garażu, która co prawda w mniejszym stopniu, ale mimo wszystko ochroni samochód przed deszczem, śniegiem, czy też gradem.

Nowoczesny projekt domu z wiatą garażową - garaż w bryle domu czy jako wolnostojący budynek - HOMEKONCEPT 86
Projekt domu z wiatą garażową HomeKONCEPT 86.

Garaż wbudowany w bryłę domu

Ta opcja pozwala zaoszczędzić więcej powierzchni na ogród oraz daje możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na piętrze. Idealnie sprawdza się w przypadku domów umiejscowionych blisko drogi. W projekcie HOMEKONCEPT 74 w dwustanowiskowym garażu zaprojektowano pomieszczenie techniczne z dodatkowym wyjściem na ogród, które stanowi duże udogodnienie dla domowników.

Projekt willi z płaskim dachem i dwustanowiskowym garażem – garaż w bryle czy wolnostojący - HOMEKONCEPT 74
Dom z dwustanowiskowym garażem z dodatkowym wyjściem na ogród – projekt HomeKONCEPT 74.

Kolejnym z wariantów jest garaż wysunięty przed bryłę, a dokładniej lico ściany frontowej, który zastosowano w projekcie HOMEKONCEPT 31. Takie rozwiązanie stanowi wygodne połączenie pomiędzy poszczególnymi częściami budynku, zachowując przy tym ich subtelne odseparowanie. Ponadto garaż znajduje się blisko drogi, co nie tylko przyczynia się do zaoszczędzenia miejsca na działce, ale także ułatwia odśnieżanie podjazdu zimą. Warto nadmienić, że taki układ funkcjonalny pozwala na efektowne otwarcie się domu na ogród, który jest umiejscowiony na tyłach domu.

W zależności od potrzeb, garaż może być jedno lub dwustanowiskowy. Można w nim wygospodarować dodatkowe miejsce na pomieszczenie gospodarcze, czy też składowanie drewna na opał. Jak powinny być rozlokowane pomieszczenia względem garażu? Kluczowe jest bliskie umiejscowienie kuchni, do której łatwo i szybko będzie można przenieść torby z zakupami z auta. Dobrze, żeby oba pomieszczenia dzielił dodatkowo wiatrołap, który zapewni komfort cieplny w całym domu. W przypadku domów dwukondygnacyjnych, wbudowanie garażu w bryłę budynku zapewnia dodatkową przestrzeń mieszkalną nad garażem, którą można zaadaptować na dowolnego rodzaju pomieszczenie, np. dodatkową sypialnię czy gabinet.

Garaż połączony łącznikiem z domem

Niezwykle interesującą opcją jest garaż połączony z bryłą domu oryginalnym łącznikiem. Pomysł ten wykorzystano m. in. w projekcie HOMEKONCEPT 77. Białe belkowanie, które okala garaż oraz boczną elewację stanowi niezwykle oryginalną dekorację. Dzięki zastosowaniu łącznika, komunikacja pomiędzy budynkami jest równie komfortowa jak w przypadku garażu połączonego bezpośrednio z domem – przy jednoczesnym odizolowaniu części mieszkalnej od hałasu wjeżdżającego i wyjeżdżającego samochodu.

Projekt domu z dachem bez okapu i dwustanowiskowym garażem – HOMEKONCEPT 77 – garaż w bryle czy wolnostojący
Dom z dwustanowiskowym garażem w bryle – projekt HomeKONCEPT 77.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Garaż wolnostojący

Wolnostojący garaż nie jest ograniczany rozmiarami przewidzianymi w projekcie, daje możliwość dowolnej lokalizacji na działce, może służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, a oprócz tego ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – pozwala zaoszczędzić na ociepleniu. Za przykład może posłużyć projekt garażu HOMEKONCEPT G 02, gdzie oprócz miejsc parkingowych wydzielono część gospodarczą, którą można dowolnie wykorzystać (np. do przechowywania sportowego sprzętu).

Zapewniono tu także wejścia od strony wiaty i z tyłu budynku, które w znacznym stopniu ułatwiają komunikację z domem oraz umożliwiają wejście do środka bez konieczności otwierania bramy garażowej. Element ozdobny w postaci belkowania łączy garaż i przylegającą do niego wiatę w jedną, stylistycznie spójną całość.

Garaż - integralna część budynku czy wolnostojący moduł – projekt HOMEKONCEPT G 02
Garaż wolnostojący z wiatą HomeKONCEPT G 02.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Garaż, a powierzchnia działki

Masz niewielką działkę? Wybierz więc projekt z garażem w bryle domu, umiejscowionym od strony północnej lub wschodniej. Dzięki temu będzie stanowił on dodatkowy bufor, który zapobiegnie utratom ciepła z wnętrza domu. Garaż wbudowany w bryłę to także mniej ścian do wybudowania, a co za tym idzie – mniejsze koszty. Nie można zapomnieć również o komforcie podczas wsiadania i wysiadania z samochodu, nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz.

Usytuowanie garażu w osobnym budynku wymusza na inwestorze zakup większej działki. Wynika to z przepisów prawa budowlanego, w którym wskazane są minimalne odległości garażu od domu jak i granicy działki. Twoja działka budowlana jest naprawdę duża? Możesz z powodzeniem decydować się na budowę garażu wolnostojącego, który może być znacznie większy od tego wbudowanego w bryłę domu. Taki garaż nie musi mieć ogrzewania ani dodatkowego ocieplenia ścian. Pozostaje jedynie zastanowić się, gdzie go usytuować – przed domem czy na jego tyłach.

Garaż - integralna część budynku czy wolnostojący moduł – projekt garażu HOMEKONCEPT G 03
Garaż wolnostojący HomeKONCEPT G 03.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Jaką bramę garażową wybrać?

Bramę garażową można dobrać pod względem wielkości, termoizolacyjności, sposobu otwierania, zabezpieczenia przed włamaniem oraz rzecz jasna – stylistyki. Rynek oferuje cztery rodzaje wrót – rozwierane, uchylne, segmentowe oraz rolowane.

Najwięcej zalet posiadają bramy segmentowe, ze względu na świetną izolację termiczną i akustyczną oraz:

 • wiatroszczelność,
 • łatwość uruchomienia,
 • ochronę antywłamaniową,
 • oszczędność miejsca,
 • zróżnicowane wzornictwo.

Producenci oferują bogaty wybór wzorów i faktur, co stwarza coraz większe możliwości wkomponowania bramy w elewację domu. Za jeden z przykładów może posłużyć projekt domu HOMEKONCEPT 69, w którym zaproponowano bramę zlicowaną z elewacją, tak aby pod względem stylistyki tworzyły ze sobą harmonijną całość.

Projekt domu z garażem dwustanowiskowym – HOMEKONCEPT 69 – garaż w bryle czy wolnostojący
Dom z bramą garażową zlicowaną z elewacją – projekt z garażem dwustanowiskowym HomeKONCEPT 69.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Wymiary garażu

Wymiary garażu zależą od funkcji, jaką ma pełnić. Jeżeli pomieszczenie ma być jedynie miejscem postojowym dla zaparkowanego samochodu to jego minimalne wymiary powinny wynosić 3,1 m x 5,6 m o wysokości co najmniej 2,2 m. W sytuacji kiedy garaż będzie musiał pomieścić rowery, akcesoria motoryzacyjne, sprzęt ogrodniczy, meble ogrodowe itp., wymiary te można dowolnie zwiększyć, tak aby poruszanie się domowników po pomieszczeniu było wygodne, a przede wszystkim bezpieczne.

Podsumowując…

Warto pamiętać, że oprócz samochodu, w garażu przechowuje się także przeróżnego rodzaju sprzęty. W razie potrzeby można nawet zmienić jego przeznaczenie – majsterkowicze adaptują pomieszczenie na domowy warsztat, inni urządzają w nim pracownię czy domowe biuro, a miłośnicy zdrowego trybu życia – przydomową mini siłownię. Gotowe projekty domów HOMEKONCEPT stwarzają nieograniczone możliwości zagospodarowania garażu i są na tyle zróżnicowane, aby każdy inwestor znalazł najlepsze rozwiązanie dla konkretnych potrzeb swojej rodziny.

Nadal szukasz swojego miejsca na ziemi – gotowego projektu domu, który będzie spełnieniem Twoich marzeń i perfekcyjnie dopasuje się do stylu życia Twojej rodziny? Nasi doradcy projektowi pomogą Ci wybrać ten idealny projekt! Wspólnie wybierzmy Twój HOMEKONCEPT!

Skontaktuj się z doradcami HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.