Dom parterowy z płaskim dachem - pomysły

Ze względu na mocne osadzenie w polskiej tradycji tzw. domu typu kostka, domy z płaskim dachem jeszcze do niedawna były postrzegane jako relikt z czasów PRL-u. Jednak obecnie, coraz częściej uznaje się je jako wyznacznik nowoczesnej architektury, określając je mianem stylowych i energooszczędnych, bowiem zapewniają mniejsze straty ciepła i poprawiają efektywność energetyczną budynku.

Dom parterowy z płaskim dachem homekoncept 86 - widok na strefą wejściową i wjazd do wiaty garażowej.

Niektóre formy zadaszenia to skomplikowane konstrukcje, których wykonanie kosztuje sporo czasu i pieniędzy. Jednak to płaski dach, jak żaden inny, daje największe możliwości projektowe, a oprócz tego w porównaniu z dachami spadowymi, może być nawet o 20 procent tańszy w budowie.

Płaski dach, czyli tzw. stropodach, stanowi idealne zadaszanie dla nowoczesnych domów, które składają się z geometrycznych, przenikających się ze sobą brył. Domy z płaskim dachem są odporne na podmuchy wiatru i dają możliwość wykorzystania powierzchni na taras czy zaaranżowanie niezwykle ekologicznego zielonego dachu, który uważa się obecnie za przyszłość budownictwa miejskiego. Więcej o konstrukcji i wykonaniu dachu płaskiego dowiesz przeczytasz -> charakterystyka i wykonanie dachu płaskiego.

Nowoczesne domy parterowe z płaskim dachem od HomeKONCEPT

Projekty domów parterowych z płaskim dachem od HOMEKONCEPT cechuje indywidualność, niepowtarzalność, a zarazem uniwersalność. Co jeszcze je wyróżnia? Niebanalne zestawienia barw i materiałów wykończeniowych oraz możliwość wkomponowania w każdą przestrzeń otwartego krajobrazu, zarówno w mieście, jak i poza obszarem zabudowanym.

Wśród gotowych domów parterowych krytych płaskim dachem są projekty, które otwierają się na otaczający krajobraz, a sposób ukształtowania ich formy architektonicznej podkreśla naturalne walory miejsca. Dzięki efektownym i chętnie wykorzystywanym przeszkleniom każdy z nich zyskuje powiązania przestrzenne z otaczającym krajobrazem, któremu można nadać dowolny wymiar. Zaintrygowany? Poznaj nasze pomysły na parterówkę z płaskim dachem, które dedykujemy zarówno miłośnikom minimalizmu, jak i osobom lubiącym niekonwencjonalne rozwiązania.

Nowoczesny projekt domu z płaskim dachem HomeKONCEPT 58

dom parterowy z płaskim dachem do 100m2

Parterowy dom z płaskim dachem HOMEKONCEPT 58 zachwyca swoją stonowaną kolorystyką elewacji i przyciąga wzrok geometryczną bryłą.

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Koncept architektoniczny HOMEKONCEPT bazuje na relacji formy z funkcjonalnością, dzięki czemu wszystkie projekty wychodzące spod skrzydła naszego biura projektowego stanowią kwintesencję tego, co w nowoczesnej architekturze najważniejsze – funkcjonalności na wielu wymiarach.

Kolekcję domów z płaskim dachem otwiera HOMEKONCEPT 58, którego rozłożysta bryła wyróżnia się odważną stylistyką oraz efektownymi przeszkleniami, zapewniającymi rozległą panoramę widokową. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja z efektownym belkowaniem oraz taras widokowy ozdobiony ażurową pergolą, która okala dom z 3 stron i w razie upałów ochroni domowników przed intensywnym nasłonecznieniem.

Nowocześnie urządzona przestrzeń to kolejny atut omawianego projektu. Nie mogło zabraknąć przestronnej i multifunkcjonalnej strefy dziennej oraz komfortowych sypialni, z których każda posiada bezpośredni dostęp do naziemnego tarasu. Program funkcjonalny domu został uzupełniony o część gospodarczo-użytkową oraz dwustanowiskowy garaż, który stanowi idealne rozwiązanie dla rodzin, które posiadają co najmniej 2 samochody.

dom parterowy 100m2

Nowoczesna strefa dzienna w projekcie domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 58.

Czy płaski dach można zastosować w małym domku letniskowym? Zobaczmy to na przykładzie HOMEKONCEPT 84 DL

nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem

Urokliwy mały domek letnoskowy z płaskim dachem HOMEKONCEPT 84 DL.

Jednym z ciekawszych projektów z możliwością zaadaptowania na działce rekreacyjnej jest mały domek letniskowy HOMEKONCEPT 84 dl o powierzchni niespełna 23 metrów kwadratowych, którego budowę możesz rozpocząć bez ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Ta niepozorna bryła z dużą ilością przeszkleń kryje w sobie wszystkie wygody, niezbędne do komfortowego wypoczynku poza miastem. Dzięki wykorzystaniu w elewacji desek z modrzewia syberyjskiego, HOMEKONCEPT 84 dl idealnie wkomponowuje się w naturalny krajobraz. Projektując wnętrze w imię zasady minimum przestrzeni - maksimum funkcjonalności, architekci wygospodarowali optymalną ilość przestrzeni użytkowej z podziałem na strefy funkcjonalne.

Dom parterowy z płaskim dachem HOMEKONCEPT 88

dom parterowy z płaskim dachem do 100m2
Przyjeme popołudniowe chwile relaksu w ogrodzie HOMEKONCEPT 88.

Równie nowoczesne oblicze prezentuje projekt nowoczesnego domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 88. Jest to wypoczynkowo-rekreacyjna rezydencja na planie litery „L” o powierzchni ponad 200 mkw. Minimalistyczna i elegancja bryła, która z powodzeniem zestroi się zarówno z jednorodzinną zabudową miejską jak przedmieściami, kryje w sobie wyjątkowe, współczesne wnętrza.

Uwagę przykuwa niebywale przestronna, otwarta strefa dzienna stanowiąca serce domu, ze wspaniałym widokiem łączącym kuchnię i jadalnię z ogrodem. Jednak naziemny taras to nie wszystko. Projekt zaskakuje dodatkowym rozwiązaniem w postaci tarasu zaaranżowanego na stropodachu, z powodzeniem dającego się zaaranżować na zielony dach, który wykreuje dodatkową przestrzeń dla wypieranej z miast zieleni.

Leniskowy czy całoroczny? Najważniejsze, że to dom z płaskim dachem HOMEKONCEPT 86

Kolejnym z projektów domu z płaskim dachem do 100 m2, który jeszcze bardziej zachwyca swoją prostotą jest HOMEKONCEPT 86. To, co go wyróżnia to kontrastująca elewacja, będąca połączeniem dwukolorowego tynku (czerni i bieli) z deskami elewacyjnymi o ciemnobrązowej kolorystyce, a także wkomponowana w bryłę wiata garażowa, skrywana za ażurowym belkowaniem ściany.

Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem w projekcie jest także zaaranżowanie tarasu pełniącego funkcję letniej kuchni, w którym wygospodarowano miejsce na kuchenny blat roboczy, co z pewnością spodoba się miłośnikom letniego grillowania i spędzania czasu w ogrodzie. Choć program funkcjonalny rozpisano dla niespełna 43 metrów kwadratowych, inwestorzy otrzymują optymalną ilość przestrzeni, w której znalazło się miejsce na salon z aneksem kuchennym i jadalnią, a także rozlokowane po przeciwnej stronie domu łazienkę i sypialnię.

Architekci zdają sobie sprawę, iż aby zapewnić komfortową przestrzeń do użytkowania konieczna jest optymalna ilość miejsca do przechowywania. Na tak niewielkim metrażu byłoby trudno o dodatkową przestrzeń na zabudowę schowków, dlatego niezwykle pomysłowe było przewidziane dwóch miejsc do przechowywania - w postaci pomieszczenia gospodarczego dostępnego od frontu oraz od strony ogrodu.

dom parterowy 100m2

Wielim atutem projektu domu z płaskim dachem HOMEKONCEPT 86 jest letnia kuchnia zlokalizowana na tarsie.

HOMEKONCEPT 73

Wśród propozycji nie mogło zabraknąć projektu z motywem charakterystycznym, jakim jest belkowanie w postaci pergoli, która daje możliwość częściowego zadaszenia efektownego tarasu. Projektem, w którym przemycono ten motyw architektoniczny jest HOMEKONCEPT 73 - efektowny dom na dużą parcelę, w którym ważą rolę odgrywa konsekwentnie zaprojektowana elewacja oraz funkcjonalny program użytkowy.

Geometryczny rys w połączeniu ze stonowaną stylistyką tworzą projekt minimalistyczny w odbiorze, który zachwyca wnętrzami rozświetlonymi przez słońce. Rozplanowanie przestrzeni na planie litery „L” umożliwiło klarowne oddzielenie części dziennej od nocnej wraz z wysunięciem dwustanowiskowego garażu poza część mieszkalną. W projekcie HOMEKONCEPT 73 niewątpliwą ozdobę stanowi wspomniany już wcześniej przestronny taras, który może posłużyć domownikom za dodatkową strefę relaksu. Konkurującym z tarasem zacisznym kącikiem jest strefa dzienna, w której przewidziano montaż przytulnego kominka, który zwłaszcza zimą będzie skupiać wokół siebie wszystkich domowników.

nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem

Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem HOMEKONCEPT 73.

AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Nowoczesny domy parterowe z płaskim dachem to projekty wizjonerskie, wykraczające poza tradycyjny sposób pojmowania architektury, które podążają za najnowszymi trendami, wykorzystując nowoczesne materiały i technologie. Spodobały Ci się nasze pomysły? Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego projektowego portfolio:

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.