Charakterystyka i wykonanie dachu płaskiego

Nowoczesne projekty domów, gdzie zastosowane są dachy płaskie od lat są tematem dyskusyjnym. W Polsce wielu osobom kojarzą się z pozostałościami socjalistycznego budownictwa w postaci bloków z wielkiej płyty i domów kostek… A istnieje przecież wiele przykładów modernistycznych budynków, które dzięki płaskim dachom charakteryzują się niepowtarzalnym charakterem!

Ku naszemu zadowoleniu, dachy płaskie w obecnych czasach przeżywają renesans i posiadają szerokie grono zwolenników. Spowodowane jest to głównie rozwojem technologii i materiałów budowlanych, pozwalających wykonywać tego typu pokrycia dachowe w sposób trwały i bezawaryjny.

Projekty domów z płaskim dachem, będące synonimem nowoczesnego budownictwa, dają nam duże możliwości kształtowania bryły budynku, a co za tym idzie – tworzenia minimalistycznych i oryginalnych projektów przy pełnym wykorzystaniu każdego m2 przestrzeni.

Przeczytaj nasz artykuł, w którym zapoznasz się z:

  1. Konstrukcją dachu płaskiego
  2. Materiałami i technologią konstrukcji dachu płaskiego
  3. Projektami domów HOMEKONCEPT z płaskim dachem, które szczególnie upodobali sobie fani nowoczesności.

Konstrukcja dachu płaskiego

Konstrukcja dachu płaskiego, który nazywany jest także stropodachem, składa się z warstwy termoizolacyjnej i hydroizolacyjnej. W rzeczywistości dachy płaskie mają spadek, który nie może być mniejszy niż 2 stopnie. Często mówimy o nim stropodach, bo jest jednocześnie połączeniem dachu i stropu. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotykane są stropodachy żelbetowe. W zależności od układu warstw możemy rozróżnić stropodachy tradycyjne i odwrócone.

Stropodach tradycyjny

Jeśli dach nie będzie pełnił funkcji użytkowej to zazwyczaj warstwa hydroizolacyjna znajduje się na górze. Zabezpiecza ona przed przenikaniem wody w głąb warstw, a dzięki wyprofilowanym spadkom powierzchni dachu, woda odprowadzana jest do odwodnienia. Stropodachy najczęściej ocieplane są styropianem, a zapewnienie odpowiedniej grubości styropianu ogranicza straty ciepła przez dach. Zgodnie z WT 2021 dachy powinny mieć współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,15 W/m2K co oznacza, że minimalna grubość styropianu powinna wynosić ok. 25 cm.

Stropodach tradycyjny - pełny nieużytkowy - konstrukcja dachu płaskiego
Rys.1. Przykładowe rozwiązanie stropodachu pełnego nieużytkowego.

Stropodach odwrócony

Zastosowanie stropodachu odwróconego daje większe możliwości wykorzystania powierzchni dachu, co staje się szczególnie istotne w gęstej zabudowie miejskiej lub na pięknie usytuowanych działkach, gdzie dach płaski może stać się tarasem widokowym. W takim przypadku hydroizolacja znajduje się bezpośrednio na stropie, a na niej układana jest warstwa termoizolacji w postaci styroduru.

Następne warstwy to geowłóknina i warstwy wykończeniowe. W ostatnim czasie dużą uwagą cieszą się płyty tarasowe układane na tzw. dystansach. Jest to świetna alternatywa dla płytek tarasowych układanych na kleju, które w naszym klimacie nie sprawdzają się zbyt dobrze. Innym sposobem na pokrycie dachów płaskich jest dach zielony – rozwiązanie wymagające sporo uwagi, jednak bez wątpienia stanowiące niepowtarzalny efekt wizualny.

Stropodach odwrócony - konstrukcja dachu płaskiego
Rys.2. Przykładowe rozwiązanie stropodachu odwróconego nieużytkowego.
Taras użytkowy - nowoczesne pokrycia dachów płaskich
Rys.3. Przykładowe rozwiązanie tarasu użytkowego.

Materiały i technologie wykorzystywane do budowy i pokrycia dachów płaskich

Każdy inwestor musi zastanowić się nad tym z jakich materiałów będzie wykonany stropodach nad jego budynkiem. Aby pomóc w tych rozważaniach opisaliśmy poszczególne elementy budowy dachu płaskiego, które składają się na konkretną technologię.

Konstrukcja nośna

Płyty żelbetowe – cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość kształtowania i wykonania. Stal i beton są materiałami łatwo dostępnymi, a wykonawcy mają doświadczenie w wykonywaniu tego typu stropów.

Stropy gęstożebrowe – technologia pozwalająca skrócić czas wykonywania prac, nie wymaga dużego doświadczenia, ani sprzętu.

Płyty prefabrykowane – stropy na specjalne zamówienie, które wymagają odpowiedniego zaprojektowania. Znacznie skracają czas prowadzenia prac, montowane są jednak dźwigiem i wymagają specjalistycznego transportu.

Termoizolacja

Styropian – najbardziej popularny materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wytrzymałościowymi oraz stabilnością wymiarową w założonych temperaturach i wilgotności. Ważne, aby nie narażać go na bezpośrednie działanie wysokich temperatur i wody, ponieważ traci swoje właściwości. Dostępne są różne twardości styropianu, pozwalające na wykorzystanie ich zarówno w stropodachach użytkowych (wytrzymałość na ściskanie powyżej 150 MPa) jak i nieużytkowych (wystarcza 100 MPa).

Styrodur – materiał dedykowany do stropodachów odwróconych. Nie chłonie wody i jest odporny na jej działanie. Posiada bardzo dobre właściwości termiczne i wytrzymałościowe.

Płyty PIR – posiadają najlepsze parametry termoizolacyjne, które pozwalają na zmniejszenie grubości ocieplenia o ¼. Mają dużą wytrzymałość i są nienasiąkliwe. Cena wykonania izolacji z płyt PIR o tych samych parametrach (ale mniejszej grubości) porównywalna jest z ceną styroduru.

Hydroizolacja

Membrana EPDM – bardzo szczelne pokrycie dachowe, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i elastycznością. Odporna na działanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV, wilgotności. Materiał ten charakteryzuje się bardzo długą żywotnością- do 50 lat. Może być stosowana zarówno w dachach nieużytkowych jak i użytkowych czy zielonych.

Membrana PCV – ma podobne właściwości co membrana EPDM i może być warstwą wykończeniową w stropodachach użytkowych. Ze względu na surowy wygląd częściej stosowana jest w budynkach przemysłowych.

Papa – materiał stosowany od lat ze względu na właściwości i cenę. Dzięki domieszkom i modyfikacjom papa sprawdza się w różnych typach dachów. Ma jednak mniejszą trwałość niż membrany.

Pokrycia bezspoinowe płynne – są to masy plastyczne i plastyczno-bitumiczne wykonywane jako jednowarstwowe. Ich zaletą jest ścisłe przyleganie do podłoża, zapewnienie nieprzepuszczającej wody powłoki i wyeliminowanie połączeń i zakładów. Ułożenie takiej powłoki wymaga dużej dokładności, narażone jest na mechaniczne uszkodzenia i nie zapewnia tak dużej trwałości jak pozostałe pokrycia.

Odwodnienie

Wpusty dachowe – na rynku dostępne są systemowe wpusty odwadniające z kołnierzem dostosowanym do różnych rodzajów pokryć dachowych. Wpusty montowane są w najniższym punkcie dachu, a woda kierowana jest do wpustu po wyprofilowanych płaszczyznach dachu. Odpowiednie spadki można uzyskać kształtując płytę stropową lub stosując styropianowe kliny pod warstwę ocieplenia.

Zastosowanie wpustu dachowego do odwodnienia stropodachu - konstrukcja dachu płaskiego
Rys.4. Zastosowanie wpustu dachowego do odwodnienia stropodachu.

Koryta – najlepiej sprawdzają się wyprofilowane w warstwie ocieplenia i wyłożone pokryciem dachowym np. membraną EPDM. Zastosowanie odwodnienia liniowego pozwala na wykonanie dwukierunkowych spadków, natomiast samo wykonanie koryt jest pracochłonne.

Odwodnienie liniowe stropodachu - konstrukcja dachu płaskiego
Rys.5. Rozwiązanie odwodnienia liniowego stropodachu.

Połączenie wpustu z rurą spustową podtynkową - konstrukcja dachu płaskiego
Rys.6. Połączenie wpustu z rurą spustową podtynkową.

Kolekcja domów HomeKONCEPT z płaskim dachem

W ofercie HOMEKONCEPT każdy koneser niebanalnej nowoczesności znajdzie dla siebie gotowy projekt domu z płaskim dachem. Czym wyróżniają się one na rynku gotowych projektów? Przejrzyj kilka propozycji, które zamieszczamy poniżej i po prostu daj się zachwycić minimalistycznym pięknem!

Gotowy projekt domu parterowego z płaskim dachem – HOMEKONCEPT 58
Uroczy dom parterowy z płaskim dachem HomeKONCEPT 58.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

HOMEKONCEPT 58 to nowoczesny projekt z ponad 40 metrową strefą dzienną, w której przestrzeni wyprawisz niejedną świetną domówkę. 🙂 Warto tu także wspomnieć o widokowym tarasie z ażurową pergolą, która osłoni Cię w słoneczny dzień i stanowić będzie efektowny detal budynku.

Konstrukcja dachu płaskiego w willi HOMEKONCEPT 83
Minimalistyczna willa z płaskim dachem HomeKONCEPT 83.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

W HOMEKONCEPT 83 również udekorowano taras ozdobnym belkowaniem. Zlokalizowane dodatkowo nad wyższą kondygnacją, pięknie okala budynek i razem z prostą bryłą stanowi absolutnie „nowoczesny dom”. Uzupełnieniem całości jest bez wątpienia dwukondygnacyjne narożne okno, które zaprasza do wnętrza domu promienie słońca, ale też przydomową naturę.

Projekt małego domu letniskowego z płaskim dachem – HOMEKONCEPR 84 DL
Dom letniskowy z płaskim dachem HomeKONCEPT 84 DL
nowoczesny sposób na rekreację.

Szukasz gotowego projektu domu letniskowego w nowoczesnym stylu… i z płaskim dachem? I dla Ciebie znajdzie się projekt w naszej kolekcji! Tylko spójrz na HOMEKONCEPT 84 DL – z drewnianą elewacją, panoramicznym przeszkleniem, przez które zagląda natura i tarasem przybierającym kształt letniej kuchni. Teraz tylko musisz znaleźć widokową działkę przy lesie lub jeziorze. 🙂

A jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze tego jedynego projektu domu… nasi doradcy przedstawią Ci wszystkie propozycje, które spełniają wymogi Twojej rodziny i pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję – tak byś każdego dnia cieszył się życiem w wymarzonym domu.

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO