Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne oraz moskitiery w domu?

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i utratą ciepła zimą. Dodatkowo ich montaż sprawi, że poziom hałasu wewnątrz pomieszczeń będzie znacznie niższy i dom będzie zabezpieczony przed włamaniem. Dzięki możliwości bezpośredniej integracji rolet z moskitierami można skutecznie ochronić wnętrze budynku przed uciążliwymi owadami. Sprawdźmy, jakie typy i rodzaje rolet zewnętrznych warto wybrać, i od czego zależy sposób ich montażu.

Rolety zewnętrzne mogą zmniejszyć wydatki na energię nawet o 30%

Aby ochronić pomieszczenia przed zbyt dużym nasłonecznieniem stosujemy różne sposoby. Najskuteczniejszym i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością rolety zewnętrzne. Działają one skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice, ponieważ dzięki ich konstrukcji pomiędzy powierzchnią okna a pancerzem rolety wytwarza się poduszka powietrzna pełniąca funkcję izolatora. Dzięki temu nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz, w naszym domu będzie przyjemna temperatura. Pozwoli to ograniczyć używanie urządzeń klimatyzacyjnych, dzięki czemu zaoszczędzimy na kosztach energii elektrycznej.

Jak zamontować rolety zewnętrzne w nowym i istniejącym budynku

Rolety można zamontować zarówno w nowych budynkach, jak również w istniejących. W przypadku tych ostatnich stosuje się tzw. systemy adaptacyjne, które nie wymagają specjalnych przygotowań pod montaż oraz nie ingerują w obecny stan budynku. Możliwość kolorystycznego dopasowania rolety do elewacji sprawia, że staje się ona elementem dekoracyjnym.

Gdy przy wyborze systemu roletowego istotne jest aby skrzynka była niewidoczna, najlepszym rozwiązaniem są systemy podtynkowe. Są to rolety, których skrzynki są zabudowane, a czoło skrzynki stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk, klinkier). Elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna i drzwi oraz samego nadproża, dzięki czemu nie naruszają szczelności budynku. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość zastosowania tego systemu w istniejących obiektach jest możliwe po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża, przy konsultacji z architektem.

Zamontowanie rolety w ścianie

Na rynku dostępne są również rolety w systemach nadstawnych, które są bardzo często wykorzystywane w budownictwie wielorodzinnym. Są to produkty bardzo uniwersalne i wszechstronne, umożliwiające montaż bez zabudowy, z zabudową częściową bądź całkowitą. Czoło skrzynki jest w tym wypadku podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. styropian, tynk, klinkier etc.), dzięki czemu pozostaje ona niezauważalnym elementem fasady.

W ofercie firmy Aluprof dostępne są rolety we wszystkich systemach. Adaptacyjne SKO oraz SKO-P zostały opracowane w taki sposób, aby nadawały się do montażu na ścianie. Ich owalne skrzynki stanowią element dekoracyjny elewacji budynku. W przypadku montażu wnękowego polecane są systemy skrzynek półowalnych SKP, które stanowią doskonałe połączenie z elewacją lub system SK, gdzie skrzynka ścięta jest pod kątem 45 stopni. Dla klientów, którzy chcą ukryć skrzynki w warstwie ocieplenia zaprojektowano specjalne systemy rolet podtynkowych SP i SP-E, które stanowią dodatkową izolację termiczną poprawiając tym samym bilans energetyczny budynku. Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), uznając, że rolety w systemach SP i SP-E dla skrzynek o wielkości 165mm i mniejszych jako jedyne produkty w Polsce, przy spełnieniu wymagań montażowych mogą być z powodzeniem stosowane w budownictwie pasywnym. Rolety SKT OPOTERM to z kolei propozycja dla osób, które zdecydują się na montaż rolet wraz ze stolarką okienną. Skrzynki roletowe zostały w nich wykonane z wysokiej jakości elementów PVC. Także w tym produkcie producent zadbał o odpowiednią termoizolację i dodatkowo ocieplił wnętrze skrzynki.

Nowością w ofercie firmy Aluprof jest system rolet nadstawnych SKB STYROTERM. Jest to wysoko zaawansowane technicznie rozwiązanie, które zostało stworzone przede wszystkim z myślą o poprawie bilansu energetycznego budynku. Głównym elementem tego systemu jest skrzynka, która została wykonana z wysokiej jakości, specjalnie zaprojektowanego materiału, posiadającego bardzo dobre właściwości termiczne, co zostało potwierdzone badaniami w renomowanym instytucie niemieckim IFT ROSENHEIM. Warto podkreślić, że, przemyślana konstrukcja systemu umożliwia zastosowanie w skrzynce także mechanizmu żaluzji fasadowych, co w przypadku chęci zastosowanie na budynku zarówno osłon jak i rolet gwarantuje jednolity i estetyczny wygląd fasady.

Rolety w nowoczesnym domu

Wysoki poziom bezpieczeństwa i odporność na włamanie

Powszechnie przyjęło się, ze każda roleta jest antywłamaniowa. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż nie wszystkie produkty tego typu posiadają odpowiednie zabezpieczania gwarantujące skuteczną ochronę przed włamaniem.

Rolety bardziej zaawansowane technologicznie posiadają odpowiednie klasy antywłamaniowości. Tego typu produkty najczęściej wykonane są z wysokiej jakości aluminium ekstrudowanego, co zapobiega uszkodzeniu pancerza podczas mocnego uderzenia. Rolety antywłamaniowe często posiadają również specjalne wzmocnienia, które zapobiegają odgięciu oraz wyciągnięciu profili roletowych. Ponadto produkty antywłamaniowe są wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające jak np. mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety, zapobiegający podniesieniu zamkniętej kurtyny. Firma Aluprof posiada w swojej ofercie systemy rolet antywłamaniowych w klasie RC2 oraz RC3.

Roleta w oknie narożnym

Moskitiery  to proste i skuteczne zabezpieczenie przed owadami

Niestety niewielu klientów zdaje sobie sprawę z faktu, że systemy rolet zewnętrznych firmy Aluprof zarówno adaptacyjne, podtynkowe oraz nadstawne mają możliwość bezpośredniej integracji z moskitierą. Kupując roletę, jeszcze na etapie zamówienia możemy wyposażyć ja w system Moskito. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę przed insektami latem, przy jednoczesnym zabezpieczeniu wnętrza budynku przed stratami ciepła zimą.

Jeśli jednak nie zdecydowaliśmy się na tego typu ochronę przy zakupie rolet, to w ofercie firmy Aluprof dostępne są trzy systemy moskitier ramkowych: stałe, otwierana i przesuwna oraz systemy moskitier zwijanych MZN i MZH, które można zamontować w każdej chwili. Nowością w ofercie firmy Aluprof S.A. jest moskitiera plisowana MPH, która została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o zapewnianiu oszczędności miejsca, pozwalając na optymalne wykorzystanie powierzchni dzięki montażu na przesuwnych drzwiach tarasowych. Moskitiera plisowana występuje również w wersji pionowej, dzięki czemu może być stosowana na stolarce okiennej, Dzięki tej różnorodności możemy dobrać odpowiednią moskitierę do każdego rodzaju okna czy pomieszczenia.

Moskitiera stała w oknie nowoczesnego domu

Jakie są korzyści z montażu rolet zewnętrznych i moskitier

Rolety zewnętrzne to praktyczne rozwiązania, które przez większą część roku chronią wnętrza pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą zabezpieczają przed zbytnią utratą ciepła, minimalizując koszty eksploatacji budynków przeznaczonych na ogrzewanie i chłodzenie. Produkty te, dzięki swoim właściwościom akustycznym dodatkowo pozwalają także zminimalizować poziom hałasu. Co ważne, odpowiednio dobrana roleta może stanowić także skuteczne zabezpieczanie antywłamaniowe.

Moskitiery natomiast zapewnią wszystkim domownikom skuteczną ale zarazem estetyczną barierę przeciw insektom. Dzięki tym elementom Twój dom stanie się naprawdę przyjaznym i komfortowym miejscem przez cały rok.

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO