Czy w domu potrzebna jest spiżarnia?

W nowoczesnych domach jednorodzinnych dominują kuchnie będące pomieszczeniami wielofunkcyjnymi, w których skupia się codzienne życie wszystkich domowników. Wygospodarowanie w niej dodatkowej przestrzeni na spiżarnię pozwala poprawić jakość użytkową i estetyczną całej strefy. Posiadanie spiżarni czy niewielkiego schowka w okolicy kuchni to jedno z najczęstszych marzeń inwestorów. Trudno się dziwić - miejsca przeznaczonego na przechowywanie nigdy nie za wiele!

Spiżarnia zorganizuje Twój dom

Projektowanie wnętrz uwzględniające marzenia przyszłych domowników, sprzyja tworzeniu poczucia komfortu i przestrzeni do realizowania szeroko rozumianych potrzeb. Jednym z nich dla wielu z nas jest z pewnością wygospodarowanie przy kuchni miejsca na spiżarnię – czyli kącika, który w nowoczesnych projektach domów stanowi integralną część kuchennej przestrzeni i spełnia szereg istotnych zadań. Przy wyborze idealnego projektu domu, warto wziąć pod uwagę to funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki niemu codziennie wykonywanie codziennych obowiązków jest łatwiejsze (i lepiej zorganizowane), a przebywanie - w tym wypadku w kuchni - to prawdziwa przyjemność.

https://homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-45
Spiżarnia to swoboda w aranżacji przestrzeni i zabudowy kuchennej - projekt HomeKONCEPT 45.

Spiżarniane początki

Przestrzeń przeznaczona do przechowywania żywności w gospodarstwie domowych zmieniała się zależnie od postępu technicznego. Dawniej, składowanie większej ilości zapasów było możliwe dzięki chłodnym piwnicom. Następnie zaczęto wydzielać spiżarnie, które w latach 30-tych XX-wieku zaczęły tracić na znaczeniu. Zmiana nastąpiła wraz z pojawieniem się specjalistycznego sprzętu AGD w postaci lodówek, zwanych niegdyś „lodowymi szafami”. Nie sprawiło to jednak, że spiżarnie odeszły całkowicie w zapomnienie i przestały cieszyć się popularnością. Obecnie powraca się do projektowania w domach dedykowanego pomieszczenia na zapasy. Projektanci kwestię rozplanowania i aranżacji spiżarni traktują bardzo poważnie. Spiżarnia już dawno przestała przywodzić na myśl niezbyt uporządkowaną komórkę. Obecnie są to pomieszczenia niezwykle przemyślane, które organizują dom i zapewniają w kuchni poczucie harmonii.

Gdzie zorganizować miejsce na spiżarnię?

Spiżarnia to miejsce, które nie wymaga ogrzewania ani nadmiernego doświetlania. Jej zadaniem jest przede wszystkim przechowywanie żywności, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury - najlepiej o kilka stopni niższej od temperatury pokojowej. Biorąc pod uwagę powyższe, najlepiej aby pomieszczenie przeznaczone na jej użytek było usytuowane przy ścianie zewnętrznej, która nie jest silnie wystawiona na ekspozycję słońca. Na lokalizację spiżarni świetnie sprawdzi się zatem ściana usytuowana po stronie północnej lub wschodniej. Biorąc pod uwagę funkcję przechowywania żywności, niezwykle istotne jest zapewnienie wentylacji, która zapewni optymalny dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Rzut funkcjonalny domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 33 ze spiżarnią
Nowoczesny projekt domu HomeKONCEPT 33 ze spiżarnią ulokowaną przy północnej ścianie.

Spiżarnia w domu – jak ją zaprojektować?

Funkcjonalna spiżarnia nie musi być duża. Można zaaranżować ją we wnęce pod schodami, czy też wydzielić za pomocą przesuwnych drzwi lub wysuwanych półek w przestrzeni holu lub w korytarzu. Niemniej jednak idealnym rozwiązaniem jest bezpośrednie połączenie spiżarni z kuchnią, przy pomocy wydzielenia odrębnego, nawet niewielkiego pomieszczenia. Dość popularnym rozwiązaniem jest również rozbudowywanie strefy wejściowo-gospodarczej, z wygospodarowaniem miejsca na spiżarnię czy to w bezpośrednim sąsiedztwie garażu, czy też na trakcie komunikacyjnym prowadzącym od miejsca postojowego dla samochodu do kuchni. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, część domu w pobliżu garażu nie jest nazbyt ogrzewana, co sprzyja przechowywaniu wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych oraz domowych specjałów, a po drugie - wypakowywanie zakupów wprost do pomieszczenia, w którym będą składowane jest niezwykle szybkie i wygodne.

Poręczna spiżarnia i jej zagospodarowanie

Każde z pomieszczeń ma swoją funkcjonalność i zadanie, które powinno spełniać. Aby odpowiednio służyło domownikom, wymaga więc przemyślanego zagospodarowania. Tak też jest ze spiżarnią, której główną funkcją jest przechowywanie. Każda gospodyni i każdy gospodarz wie, że porządek w spiżarni to rzecz święta, a zatem jak go zachować?

Podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia są półki i regały, które pomogą w funkcjonowaniu kuchni oraz utrzymaniu porządku. Odpowiednio zaaranżowane półki pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki czemu znajdzie się miejsce także na przechowywanie drobnego sprzętu AGD, który nie jest na co dzień w użytkowaniu. Dobrze przemyślane i urządzone pomieszczenie w postaci spiżarni okazuje się nieocenione wszędzie tam, gdzie powierzchnia kuchni nie zapewnia optymalnej ilości miejsca na przechowywanie.

Ważne, aby regały nie były zbyt głębokie, ponieważ eksponowane w nich produkty będzie trzeba układać w dwóch rzędach, zatem korzystanie z nich nie będzie zbyt wygodne. Z tego względu przyjmuje się, że optymalna głębokość regału to 40 cm, płytszego około 15 cm. Warto postawić na regulowany rozstaw półek, które można na bieżąco dostosowywać do gabarytów tego, co jest aktualnie w domu do składowania.

Organizacja w nowoczesnym domu - spiżarnia przy kuchni HOMEKONCEPT 72
Porządek w kuchni - praktyczna spiżarnia w projekcie HomeKONCEPT 72.

Domowa spiżarnia, a dbałość o porządek

Spiżarnia to pomieszczenie, w którym utrzymanie czystości i higieny to podstawa. Z tego względu warto pamiętać o zastosowaniu ergonomicznych rozwiązań, które umożliwiają dbanie o porządek oraz zapewniają przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach. Na co zwrócić uwagę? Regały powinny być przewiewne, tak aby przetwory i pozostałe zapasy miały jak najlepszą wentylację. Podłogę najlepiej wyłożyć płytkami ceramicznymi, panelem winylowym, bądź gresem - wszystkie z wymienionych powierzchni łatwo utrzymać w czystości. Do ścian idealnie sprawdzi się farba lateksowa, która nadaje się w razie potrzeby do zmywania wodą.

Wszystko w porządku - miejsca do przechowywania w domu

Patent na przechowywanie

Przechowywanie warto rozplanować w taki sposób, aby zapewnić sobie szybki dostęp do produktów, które najczęściej są w użyciu. Najwyższe półki to dobre miejsce na zapasy, z których korzysta się stosunkowo rzadko. Natomiast te, które znajdują się w zasięgu rąk, to idealne miejsce na artykuły pierwszej potrzeby. Spiżarnia to miejsce na zapasy żywności, ale także przetwory. Aby się w tym wszystkim odnaleźć, warto je opatrzyć podpisami oraz odpowiednio posegregować. Zapasy suche warto odpowiednio rozmieścić - te na bieżące potrzeby umieszcza się w dogodnym miejscu względem pozostałych.

Ze względów bezpieczeństwa cięższe słoiki, garnki itp. składujemy jak najniżej, tak by na wyższych półkach wygospodarować miejsce na lżejsze słoiki, czy też produkty sypkie. Ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie haczyków, na których można wyeksponować warkocze z czosnku lub też suszone zioła, które stanowią przy okazji ciekawy element dekoracyjny. Bardzo wygodne jest także pogrupowanie przetworów na owocowe i warzywne. Dzięki temu ich wyszukiwanie będzie o wiele sprawniejsze.

Przechowywanie w domu - słoiki na produkty sypkie w nowoczesnej spiżarni
Pomysł na przechowywanie w spiżarni -
szklane słoiki z etykietami.

Spiżarnia = harmonia

Spora grupa inwestorów ceni sobie nawet niewielkie spiżarnie, które można przeznaczyć na przechowywanie zarówno domowych przetworów, zapasów żywności, jak i sprzętu kuchennego. To sprawiło, że projektowanie spiżarni w formie odrębnych pomieszczeń użytkowych stało się obecnie standardem. Spiżarnia to pomieszczenie, które nie tylko pozwala zachować utrzymanie porządku w kuchni, ale podobnie jak garderoba - organizuje przechowywanie w całym domu.

W kolekcji domów HOMEKONCEPT z pewnością odnajdziesz taki projekt, który oprócz wymarzonej spiżarni będzie posiadał szereg zalet istotnych z Twojego punktu widzenia.

Twój dom - nasz projekt.

Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

HOMEKONCEPT dobór projektu

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO